Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
3

Dezynfekcja powierzchni – jak powinna przebiegać?

Słuchaj artykułu

Działania podjęte w celu ograniczenia szybkiego rozwoju ilości zachorowań i śmierci w wynikchoroby COVID-19 doprowadziły do zużycia rezerw podstawowych produktów ochronnych w szpitalach. Mowa tu o maseczkach i alkoholowych środkach dezynfekcyjnych. Problem z dostępnością nie dotyczy już tylko szpitali. Wykupione zostały niemal wszystkie zapasy środków dezynfekcyjnych z aptek oraz spirytus rektyfikowany z supermarketów. Jak więc można zabezpieczać się i stosować do zaleceń towarzystw zdrowotnych w obliczu braku podstawowych produktów? Czy istnieją środki wirusobójcze, które są bardziej dostępne niż stężony alkohol etylowy? 

Dezynfekcja powierzchni – jak powinna przebiegać?

Jakie środki stosować do dezynfekcji powierzchni? 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), zalecają, by w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 każdego dnia rutynowo czyścić często dotykane powierzchnie, np. 

  • stoły,  
  • klamki,  
  • włączniki światła,  
  • uchwyty,  
  • biurka,  
  • toalety,  
  • krany,  
  • umywalki 

Produkty dezynfekujące
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Należy je myć mydłem, płynem do mycia naczyń bądź innymi środkami używanymi w domu. Następnie powierzchnie te należy dezynfekować chlorowymi preparatami użytku domowego (płyn do czyszczenia toalety), bądź środkami dezynfekcyjnymi zalecanymi przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA)*. 

Mycia powierzchni domowymi środkami czystości nie należy mylić z dezynfekcją. Myjąc, usuwa się (nie zabija!) mikroorganizmy i nieczystości. Zmniejsza to ich liczbę i ryzyko zakażenia. Dezynfekowanie stosuje się w celu zabicia mikroorganizmów i używa się do tego środków innych niż do czyszczenia powierzchni. 

*EPA regularnie zwiększa listę środków, które mogą być używane do dezynfekcjijednak wymienione są tam produkty dostępne głównie w Stanach Zjednoczonych. Spośród dostępnych w Polsce preparatów znajdziemy tam płyny zawierające: 

  • nadtlenek wodoru (woda utleniona),  
  • fenol,  
  • podchloryny, 
  • izopropanol.  

Warto zapytać w aptece bądź w sklepie chemicznym o środki zawierające wymienione substancje. 

Zalecenia dotyczące osób objętych kwarantanną domową (z podejrzeniem bądź rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2) są bardziej restrykcyjne: 

  • Czyszczenie powierzchni często dotykanych (jak wyżej). 
  • łazience i sypialni użytkowanych jedynie przez osobę z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia ograniczenie czyszczenia powierzchni jedynie do tych zabrudzonych, aby ograniczyć kontakt z osobą zakażoną. Najlepiej, aby osoba objęta kwarantanną czy izolacją samodzielnie czyściła swoje otoczenie. 
  • Jeśli niemożliwe jest wydzielenie toalety do wyłącznego użytku przez osobę zakażoną, należy czyścić i dezynfekować pomieszczenie każdorazowo po skorzystaniu przez osobę potencjalnie zakażającą. 

Dezynfekcja

Jak czyścić i dezynfekować? 

Powierzchnie 

  • Zakładaj rękawiczki jednorazowego użytku, gdy czyścisz lub dezynfekujesz powierzchnie. Rękawiczki należy wyrzucać po każdym użyciu. Jeśli jednorazowe rękawiczki są niedostępne, należy stosować jedną parę tylko i wyłącznie do czyszczenia powierzchni, które mogą być skontaminowane materiałem zakaźnym. Umyj ręce natychmiast po zdjęciu rękawiczek. 
  • Jeśli powierzchnie są brudne, powinny być wymyte środkiem czyszczącymzanim zostanie przeprowadzona dezynfekcja. 
  • Do dezynfekcji powierzchni należy używać wybielacza (np. płyny z chlorem do czyszczenia toalet) lub rozcieńczonego według stosunku podanego na etykiecie alkoholu etylowego o stężeniu ok. 70%. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska dopuszcza także stosowanie m.in. środków zawierających nadtlenek wodoru (woda utleniona) oraz fenol. 
  • Powierzchnie porowate, miękkie np. dywan, wykładzina czy zasłony należy czyścić za pomocą środków wskazanych przez producenta, a jeśli to możliwe, prać w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. 

Ubrania, ręczniki i pościel 

Podobnie jak w przypadku każdej potencjalnie zanieczyszczonej materiałem zakaźnym powierzchni wymienione przedmioty należy czyścić, używając jednorazowych rękawiczek (jeśli to możliwe). Po zdjęciu rękawiczek należy niezwłocznie umyć dłonie. Pozostałe wskazówki: 

  • Staraj się przechowywać rzeczy przeznaczone do prania w pobliżu pralki, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa. 
  • Wybieraj najwyższą dopuszczalną przez producenta temperaturę wody do prania. 
  • Brudna pościel chorej osoby może być prana wraz z przedmiotami pozostałych domowników. 
  • Czyść i dezynfekuj kosz na pranie. Jeśli to możliwe, zamień kosz na worek jednorazowego użytku bądź materiałowy, który będzie prany wraz z brudnymi przedmiotami. 

Jak myć dłonie? 

Dłonie należy myć mydłem i ciepłą wodą po każdym kontakcie z powierzchnią, która mogła być zanieczyszczona przez osobę rozsiewającą wirusa, bądź po kontakcie z tą osobą. Jeśli nie mamy dostępu do mydła, a na dłoniach nie ma widocznych zanieczyszczeń – można zdezynfekować je alkoholem o stężeniu co najmniej 60%. Jeśli jednak na dłoniach znajdują się widoczne zanieczyszczenia, dezynfekcja może okazać się niewystarczająca.  

Bezwzględnie unikaj dotykania okolic oczu, nosa i ust nieumytymi i niedezynfekowanymi dłońmi. 

Jeśli preparaty alkoholowe są niedostępne, warto poszukać spirytusu rektyfikowanego, który należy następnie rozcieńczyć w stosunku 5 części spirytusu i 2 części wody (np. 0,5 litrowa butelka spirytusu i kubek wody). Tak przygotowany preparat może być z powodzeniem stosowany jako środek dezynfekujący. 

Źródła: 

  • Interim Recommendations for US Households with Suspected/Confirmed Coronavirus Disease 2019, https://www.cdc.gov, 
  • List N: Disinfectants for Use Against SARS-CoV-2https://www.epa.gov/pesticide-registration/list-n-disinfectants-use-against-sars-cov-2. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę