Poprawne nawyki żywieniowe i przygotowywanie posiłków

Bardzo ważną kwestią jest regularność posiłków. Osoby z objawami refluksu powinny spożywać 5-6 posiłków dziennie. Porcje nie powinny być za duże, ponieważ obfite posiłki mogą nasilić dolegliwości. Po najedzeniu się do syta następuje znaczne zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, co sprzyja cofaniu się kwaśnej treści z żołądka. To samo zjawisko występuje podczas jedzenia zbyt szybko, ponieważ w pośpiechu połykamy duże ilości powietrza. Należy zatem jeść bez pośpiechu i unikać stresu. Ten ostatni zwiększa ryzyko zakażenia błony śluzowej żołądka bakterią Helicobacter pylori, która może wywołać podobne objawy jak refluks. Jest to jednak inna jednostka chorobowa. Bezpośrednio po posiłku powinno się unikać wysiłku fizycznego i przyjmowania pozycji leżącej. Jeśli lubisz się zdrzemnąć po obiedzie, niestety czas zmienić nawyki. Podstawową zasadą jest przyjmowanie posiłków lekkostrawnych, gdyż posiłki nie mogą długo zalegać w żołądku. Bezpieczne są potrawy gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii lub rękawie bądź smażone bez tłuszczu.

Co można jeść, a czego nie?

Jednym z głównych wymogów diety stosowanej przy refluksie jest unikanie produktów tłustych oraz kwaśnych. Pierwsze znacznie wydłużają proces trawienia, a drugie podrażniają błonę śluzową żołądka, która i tak może już mieć oznaki występowania stanu zapalnego. Poniżej zaprezentowane są przykłady produktów dozwolonych, zabronionych i tych, na które można od czasu do czasu sobie pozwolić.

1. Napoje Dozwolone: woda niegazowana, herbatki owocowe, herbaty ziołowe (oprócz mięty pieprzowej i mieszanek aptecznych „na trawienie”- zwiększają wydzielanie kwasu solnego w żołądku), słaba herbata. Niewskazane: woda i napoje gazowane, kawa, mocna herbata, alkohole (zwłaszcza piwo i wino), soki z cytrusów i pomidorów.

2. Mięsa Dozwolone: kurczak, indyk, wołowina, cielęcina, chude ryby (słodkowodne: np. ryby drapieżne, leszcz, płoć; morskie: np. dorsz, mintaj), wędliny z małą ilością tłuszczu i przypraw typu papryka, pieprz. Niewskazane: gęś, kaczka, wieprzowina i baranina w dużych ilościach, tłuste wędliny, mięsa smażone na tłuszczu, konserwy mięsne, tłuste ryby (np. karp, węgorz) Dozwolone w ograniczonych ilościach: chuda wieprzowina, mięso z grilla, mięso pieczone w folii, baranina, jagnięcina.

3. Pieczywo i produkty zbożowe Dozwolone są w zasadzie wszystkie produkty zbożowe. Należy ograniczyć jedynie kaszę gryczaną. U części pacjentów objawy refluksu nasilają się po ciemnym pieczywie, ze względu na to, że jest bardziej „kwaśne” niż jasne. Oczywiście unikamy produktów obtoczonych w mące i bułce tartej, usmażonych na głębokim tłuszczu.

4. Mleko i produkty mleczne Dozwolone: chude mleko (do 2%), śmietana do 18%, twaróg chudy i półtłusty, jogurty (zarówno naturalne jak i owocowe), kefir w umiarkowanych ilościach (u części pacjentów potrafi wywołać zgagę). Niewskazane: tłuste mleko, śmietana i twaróg, żółty ser, serki topione, sery pleśniowe.

5. Warzywa i owoce Dozwolone: wszystkie oprócz niżej wymienionych. Niewskazane: owoce cytrusowe, pomidory i przetwory pomidorowe (soki, przeciery), cebula, warzywa strączkowe, czosnek, ziemniaki w postaci frytek, chipsów, placków i babek ziemniaczanych, ziemniaki smażone, warzywa kiszone, papryka.

6. Jaja Dozwolone są w zasadzie tylko gotowane i to w rozsądnych ilościach.

7. Słodycze i desery Dozwolone: słodycze bez czekolady, biszkopty, ciasto drożdżowe, galaretki, sorbety owocowe. Niewskazane: produkty z czekoladą, marcepan, ciasta z bitą śmietaną, produkty z ciasta francuskiego, pączki.

8. Przyprawy Dozwolone: te, które nie są wymienione niżej. Niewskazane: papryka słodka i ostra, czosnek, curry, pieprz (można go zastąpić czarnuszką, która nie nasila refluksu), musztarda.  

Pobierz infografikę i wydrukuj, aby mieć przy sobie: kliknij tutaj

 

Czy naprawdę należy unikać tych wszystkich produktów?

Pamiętajmy, że organizm każdego człowieka reaguje trochę inaczej na spożycie danego pokarmu. Objawy refluksu mogą się nasilać po produktach uznanych w tekście za „bezpieczne” i odwrotnie. Przykładowo, części pacjentów pomaga picie chudego mleka. Spłukuje ono ściany przełyku z kwaśnej treści i alkalizuje zawartość żołądka. Jest jednak grupa osób, u których nawet chude mleko wywołuje natychmiastową zgagę. Każdy musi znaleźć właściwą dla siebie dietę metodą prób i błędów. Wymienione powyżej produkty to tylko przykłady, ale na ich podstawie można już zbudować odpowiednią dietę. Jak widać, nie jest ona bardzo wymagająca i eliminuje głównie produkty uznane powszechnie za nie do końca zdrowe. Wystarczy odrobina systematyczności i samozaparcia, a objawy refluksu mogą zniknąć. Przeczytaj również: Choroba refluksowa – przyczyny, objawy, leczenie