Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
17

Drotaweryna – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Drotaweryna należy do pochodnych izochinoliny, wykazujących działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie. Jest skuteczna w skurczach zarówno pochodzenia mięśniowego, jak i nerwowego. Działa ona na mięśnie gładkie znajdujące się w przewodzie pokarmowym, układzie moczowo-płciowym, drogach żółciowych, układzie krążenia. Ma także działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co skutkuje zwiększeniem przepływu krwi przez tkanki.

Drotaweryna – właściwości i zastosowanie

Czym jest drotaweryna?

Drotaweryna jest syntetyczną pochodną papaweryny, przy czym działanie drotaweryny jest silniejsze, a samo wchłanianie szybsze i pełniejsze. Wykazuje ona także mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W lekach występuje w postaci soli – chlorowodorku drotaweryny. W aptekach jest dostępna bez recepty w dawce 40 mg i 80 mg.  Na receptę jest zaś dostępna w postaci roztworu do wstrzykiwań w dawce 20 mg/ml.


Leki rozkurczowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Drotaweryna – zastosowanie

Wskazaniami do stosowania są wszelkie stany skurczowe mięśni gładkich, np.:

  • dróg żółciowych – kamica, zapalenie pęcherzyka żółciowego, przewodów żółciowych,
  • dróg moczowych – kamica nerkowa, moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz.

Wspomagająco może być także podawana w skurczach mięśni gładkich przewodu pokarmowego:

Drotawerynę podaje się też przy bolesnych miesiączkach oraz bólach głowy o pochodzeniu naczyniowym.

Dobowa maksymalna dawka drotaweryny to 120-240 mg. Należy ją podać w ok. 2-3 dawkach. Nie należy jej stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. U tych zaś, które są powyżej 12 roku życia, dobowa dawka wynosi 160 mg i musi być podana w 2-4 podzielonych dawkach.

Mężczyzna z bólem brzucha

Drotaweryna – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania drotaweryny są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną,
  • ciężka niewydolność nerek, wątroby, układu krążenia,
  • blok przedsionkowo-komorowy serca II i III stopnia.

Podczas stosowania drotaweryny szczególną ostrożność należy zachować przy występującym niedociśnieniu, a także u dzieci, ze względu na brak przeprowadzonych badań na tej grupie pacjentów.

W przypadku ciąży i karmienia piersią drotawerynę można stosować wtedy, gdy płynące korzyści z jej stosowania, przewyższają ewentualne ryzyko. Uwaga! Drotaweryna swobodnie przechodzi przez łożysko. W okresie porodu nie należy stosować drotaweryny, gdyż jej podaż grozi zwiększonym ryzykiem wystąpienia krwotoku poporodowego. Ze względu na brak badań potwierdzających jej przenikanie do mleka matki, stosowanie drotaweryny w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Drotaweryna – interakcje z innymi lekami i działania niepożądane

Znaczącą interakcję wykazuje jednoczesne połączenie lewodopy (stosowana w chorobie Parkinsona) z drotaweryną. Zmniejsza ona przeciwparkinsonowskie działanie lewodopy oraz nasila drżenie oraz sztywność u chorych.

Drotaweryna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Może jednak czasem powodować działania niepożądane w postaci zawrotów głowy. Należy wówczas unikać czynności, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, np. prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.  

Działania niepożądane po stosowaniu drotaweryny występują rzadko. Do najbardziej charakterystycznych możemy zaliczyć:

  • reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka),
  • ból i zawroty głowy,
  • bezsenność,
  • kołatanie serca,
  • hipotonia,
  • nudności,
  • zaparcia.

Przedawkowanie drotaweryny może skutkować zaburzeniami rytmu serca oraz przewodnictwa sercowego. W skrajnych przypadkach znacznego przedawkowania może dochodzić do zatrzymania krążenia, które może być śmiertelne.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę