1723
14 sierpnia 2018

Helicobacter pylori – jak można się zarazić, objawy zakażenia, jak leczyć?

Helicobacter pylori to bakteria występująca często u ludzi, która może być przyczyną poważnych problemów z żołądkiem. Jak można się nią zarazić? Jakie są objawy zarażenia bakterią i jak ją leczyć?

Czym jest Helicobacter pylori?

Bakterie Helicobacter pylori to bakterie o spiralnym kształcie, które są przystosowane do życia w ludzkim żołądku. Na jednym z końców posiadają rzęski, które umożliwiają im wnikanie w błonę śluzową. Potrafią one zobojętnić kwaśne środowisko panujące w żołądku, dzięki wytwarzaniu ureazy. Enzym ten rozkłada mocznik na amoniak i dwutlenek węgla, co zmienia pH żołądka na zasadowe. Oprócz tego bakterie te produkują toksyny, które przyczyniają się do zaniku błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe żołądka). Stan ten może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zakażenie Helicobacter pylori najczęściej następuje w dzieciństwie. Bakteria ta zagnieżdża się w żołądku, ale można ją również znaleźć na płytce nazębnej lub w kale. Dlatego drogi przenoszenia H. pylori dzielimy na oralno-oralną oraz oralno-fekalną. Najwięcej osób zarażonych jest w krajach rozwijających się (nawet do 100% populacji). W Europie częstotliwość zakażeń waha się od 20 do 60 % populacji, a przyczyniają się do tego złe warunki sanitarne i higieniczne.

Przeczytaj również:
Test ureazowy na Helicobacter pylori

Helicobacter pylori – objawy i diagnostyka

Występowanie H.pylori w przewodzie pokarmowym nie jest równoznaczne z jakimikolwiek objawami. U większości osób zakażenie tą bakterią przebiega bezobjawowo. Mówimy wtedy o tzw. „prostym zapaleniu żołądka”, które można wykryć jedynie badaniem mikroskopowym. W przypadku 10-20 % osób bakteria ta może wywołać objawy nieżytu żołądka takie jak:

 • wzdęcia,
 • biegunka,
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • niestrawność,
 • zgaga,
 • kwaśne odbijanie,
 • brak apetytu.

Objawy te najczęściej dość szybko same znikają, ale nie oznacza to zniknięcia problemu. Jeśli obserwujemy je u siebie dość często, warto udać się do lekarza, który może zlecić dalsze badania w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Diagnostyka zakażenia może być inwazyjna lub nieinwazyjna. Testy mogą polegać na:

 • Badaniu histologicznym – podczas gastroskopii pobiera się wycinek błony śluzowej żołądka. Pobraną tkankę ocenia się pod kątem zmian zapalnych lub nowotworowych. Ponadto wykonuje się test barwny, w którym fragment tkanki nakłada się na wskaźnik z mocznikiem. Ocena zmiany barwy służy do stwierdzenia zakażenia. Metody te są najskuteczniejsze przy ocenie zakażenia oraz skuteczności leczenia bakterii.
 • Oznaczenie antygenu  bakterii w kale – badania dokonujemy poprzez prosty test, który można kupić w aptece bez recepty. Jest on bardzo wiarygodny zarówno w ocenie zakażenia, jak i wyleczenia bakterii.
 • Oznaczenie przeciwciał w krwi – metoda skuteczna przy ocenie zakażenia, ale nie wyleczenia, ponieważ przeciwciała mogą się utrzymywać w organizmie przez długi czas po wyleczeniu. Tego typu testy również można kupić w aptece.
 • Test oddechowy – jest on bezbolesny oraz wykonywany w laboratorium, ocenia obecność mocznika w wydychanym powietrzu. Wiarygodny w ocenie zakażenia i wyleczenia.

Przeczytaj również:
Żywienie przy zakażeniu Helicobacter pylori

Nieleczone zakażenie Helicobacter pylori może mieć poważne konsekwencje. Niektóre z chorób, które ta bakteria może wywołać to:

 • choroba wrzodowa żołądka – większość chorych jest nosicielami tej bakterii,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
 • choroba wrzodowa dwunastnicy,
 • rak żołądka – u około 0,1% zakażonych,
 • choroba Menetriera – zapalenie żołądka przebiegające z przerostem błony śluzowej.

Przed Helicobater pylori dość trudno się ustrzec. Nie ma określonych profilaktycznych działań, które uchronią nas przed zakażeniem. Możemy jedynie zwrócić szczególną uwagę na zasady higieny (zwłaszcza u małych dzieci) oraz stosować dietę bogatą w antyoksydanty (witaminy C i E). Po wyleczeniu warto zadbać o zęby. Ubytki i próchnica się częstą przyczyną nawrotów choroby. Cały czas trwają badania nad szczepionką, która chroniłaby przed tą bakterią. Pierwsze wyniki są obiecujące, więc całkiem możliwe, że w niedługim czasie dostaniemy konkretne narzędzie profilaktyki wrzodów i raka żołądka.

Leczenie Helicobacter pylori

Podobnie jak inne bakterie, Helicobacter pylori można próbować zwalczyć stosując antybiotyki i chemioterapeutyki. Najczęściej stosuje się leczenie trójskładnikowe, gdzie podaje się:

 • dwa z trzech leków przeciwbakteryjnych (klarytromycyna, metronidazol, amoksycylina), podawane dwa razy dziennie,
 • inhibitor pompy protonowej (najczęściej pantoprazol, omeprazol lub lanzoprazol), podawane raz dziennie (rano, 30 minut przed śniadaniem).

Leki te stosuje się zazwyczaj przez okres 7 dni. Po skończonej kuracji zaleca się stosowanie inhibitorów pompy protonowej przez 3-4 tygodnie u pacjentów z chorobą wrzodową. W celu oceny skuteczności leczenie należy przeprowadzić testy na obecność bakterii, co najmniej 4 tygodnie po zakończonym leczeniu skojarzonym. Wyleczenie obserwuje się nawet u 90% pacjentów. W przypadku nieskuteczności leczenia, lekarz może zdecydować o dołożeniu czwartego preparatu (soli bizmutu) lub zlecić wykonanie antybiogramu w celu określenia, na które leki wrażliwy jest dany szczep H. pylori. Helicobacter pylori to bakteria, która jest bardzo powszechna. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie i zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Czasem jednak możemy zaobserwować nawracające objawy ze strony układy pokarmowego. Mimo że są pozornie niegroźne, nie wolno ich lekceważyć i w razie nawrotów należy zgłosić się do lekarza. Nieleczone zakażenie grozi bowiem poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Poliprobiotyki w antybiotykoterapii

Przyjmowanie poliprobiotyku należy zacząć nie przed lub po, a na początku antybiotykoterapii. Najlepiej przyjmować jedną kapsułkę/saszetkę przed lub po przyjęciu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Karolina pisze:

  Własnie sie dowiedzialam ze mam zapalenie zoładka i dwunastnicy oraz bakterie HP.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Bardzo nam przykro. Trzymamy kciuki za skuteczne leczenie! 🤞

  2. Ala pisze:

   Mój syn też choruje – dziś się dowiedziałam 🙁 przez wyjazdy zagranice 🙁 teraz czekają nas testy.

  3. Poradnik Gemini pisze:

   Bardzo nam przykro 😟 Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia!

  4. Dagmara pisze:

   U mojej 9 letniej córki właśnie wyszedł wymik dodatni. Dostała 3 lekarstwa ale kuracja ma trwać łącznie 4 tygodnie. A tutaj czytam że trwa 7 dni. Zastanawiam się o przyczynie takiej rozbieżność. RSS

  5. Dawid pisze:

   Przeciez pisze tydzien antybiotykow i 4 tygodnie inhibitorów 😀 4 tygodnie antybiotykow by chyba dziecko skonczylo bez bakterii w organizmie

  6. Anonim pisze:

   Ja w tym momencie zmagam się z tym . Również zapalenie żołądka i dwunastnicy

 2. stanisław pisze:

  mam pytanie: a czy nie idzie tego wytępić czystym spirytusem żytnim (nie ziemniaczanym) ?

  1. mgr farm. Bartosz Raszkiewicz pisze:

   Niestety, spożywanie alkoholu to jeden z czynników przyczyniających się do rozwoju Helicobacter pylori. Sam spirytus teoretycznie ma działanie antybakteryjne, ale przy zastosowaniu na powierzchnię albo na skórę. Terapia H. pylori polega zazwyczaj na połączeniu przyjmowania soli bizmutu, dwóch antybiotyków i inhibitora pompy protonowej.

  2. Zuza pisze:

   Rozbieżność leczenia polega na wyborze leków. Mamy teraz nowy lek, który bierze się 7-10 dni i kosztuje ok 300 zł albo bierzemy 3 antybiotyki i kuracja trwa minimum 3 tygodnie..

  3. jak pisze:

   3 razy dziennie 100 mililitrów w tętnicę pachwinową

  4. Piotr. pisze:

   spirytus może pomóc tylko na same wrzody, bo je wysusza, ale na helicobakter już nie.

 3. Alicja pisze:

  Przeszłam już 10 dniową kurację. Dziś po 4 tygodniach – gastroskopia i niestety wynik : h.p. żywo dodatni 🙁 jutro lekarz i pewnie znów kolejna tura terapii

  1. Poradnik Gemini pisze:

   😟 Alicjo, trzymamy kciuki, żebyś jak najszybciej wróciła do zdrowia!

  2. Anita pisze:

   Witam mogę zapytać jakie miała Pani objawy ,dzisiaj byłam u lekarza mam zrobić badanie na obecność tej bakterii. Odczuwam ból żołądka promieniujący w stronę klatki piersiowej. Dziękuję pozdrawiam

  3. Magda pisze:

   Hej czy brałaś tabletki PYLERA

  4. Anonim pisze:

   witam.a jakie antybiotyki Pani stosowala?

 4. Doris pisze:

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć, po jakim dniu ustępują bóle. Mam tę bakterie i strasznie się z tym czuję. Bóle ustępują i znowu nawracają i to bardzo silne.

 5. Agnieszka pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej- jeśli h.pylori dobrze rozwijają się w środowisku zasadowym to po co przyjmować leki ktore hamują wydzielanie kwasu? Bo wydaje mi się to działaniem, ktore sprzyja bakteriom

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Inhibitory pompy protonowej podwyższają pH soku żołądkowego, dzięki czemu bakterie dzielą się szybciej, a formy w trakcie podziału są bardziej wrażliwe na działanie antybiotyków. Dodatkowo IPP podaje się w celu zmniejszenia działań niepożądanych przy stosowaniu długotrwałej antybiotykoterapii.

 6. Doris pisze:

  Witam. Mam pytanie mam tą bakterię, ten ból jest nie do zniesienia. Biorę antybiotyki i wychodzi na to, że nie pomagają. Cały czas mnie boli.

 7. beata pisze:

  Jestem już po dwóch kuracjach antybiotykowych. Za pierwszym razem dostałam jeden antybiotyk co 12 godz. nie pomogło. HP nadal był w kale. Kolejna kuracja dwa antybiotyki na raz jeden przez 10 drugi przez 14 dni. Wczoraj odebrałam wynik i dalej jest w kale. Czym innym oprócz antybiotyku który jak widać nie działa można to leczyc ?

 8. Donia pisze:

  Czy jeśli do końca nie jestem pewna czy to na pewno HP i występują silne nudności i ból brzucha, to mogę wezwać pogotowie?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   W przypadku silnego bólu brzucha i nudności może Pani zadzwonić na pogotowie, jednak to dyspozytor decyduje o wysłaniu karetki.

  2. Anonim pisze:

   Witam ja mam wogule inne objawy niż we ja nie mogę przelykac śliny

  3. Anonim pisze:

   Mam tą sama przypadłość,lekarz przepisał mi Prokit i co dalej

   Karolina

  4. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry, przy leczeniu Helicobacter pylori należy stosować się do zaleconej przez lekarza terapii oraz należy utrzymywać odpowiednią dietę, eliminującą drażniące pokarmy.

 9. Asia pisze:

  Konkretny materiał

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Dziękujemy 😊

  2. Anonim pisze:

   CBD kupic pomaga

 10. Paweł pisze:

  Witam, borykam się już od kilku lat z HP. 4 Lata temu kuracja antybiotykiem pomogła. Od pół roku problem powrócił. Test dmuchany dał pozytywny wynik. Jestem 3 tydzień po antybiotyku ale nie czuje poprawy. Objawy to burczenie, jakby ktoś betoniarkę tam wstawił. Dodam ze nie mam bólów brzucha, może jedynie po jedzenie robi się wielki i twardy jak piłka….. Czy to wskazuje na HB i co dalej mam z tym robić?? Z góry dzięki!

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Jeśli nadal nie widać poprawy, warto udać się do lekarza w celu dalszej diagnozy oraz dobrania odpowiedniego leczenia. Być może lekarz prowadzący zleci dodatkowe badania w celu wykluczenia innych chorób.

 11. Urszula pisze:

  Lecze się już ponad 2 miesiące i średnio widać poprawę a dość już mam lykania tyłu tabletek. Ogólne Czekam na kolonoskopie i jej wyniki. Mam pytanie… Bo czuje ze nie wszystko mogę jeść i nie służy mi wiele. Czy potrzebna jest porada diabetyka lub kogoś kto ustali mi dietę co jeść?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Zapraszamy do kontaktu z naszym dietetykiem, który udzieli Pani darmowej porady dietetycznej: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zapytaj-dietetyka/
   Życzymy dużo zdrowia!

  2. Marlena z Poznania pisze:

   Dieta jak najbardziej wskazana. Ja też miałam hp. Który spowodował wrzody dwunastnicy i musiałam być na diecie ale pomogło. Trzeba na długi czas zmienić nawyki żywieniowe. To był dla mnie problem bo nie znoszę ryżu a właśnie takie łagodne potrawy musiałam jeść. Nic ostrego nic ciężko strawnego. Bez dodatków przypraw. No ale pomogło.

  1. Patrycja pisze:

   Pytam. Witam. Ja też miałam HP lekarze nie dawali mi szans życia, lecz na szczęście miałam szczęście i obawiam się, że znów może powrócić. Dziś miałam dziwne uczucie podczas posiłku jak wtedy co chorowalam. Gdy jadłam, to tak jakbym nie ja jadła tylko to coś w środku karmiła, bo takie mdłości miałam i mam niektóre objawy opisane na stronie. Podczas posiłku bolał mnie żołądek i te zmulenie żołądka. Wczoraj miałam wymioty żółcia. Dziwne. Czy to może oznaczać powrót HP ? Czy to może być przez tą pogodę ?

 12. Angelika pisze:

  Witam,
  Mam podobne problemy, straszny ból brzucha po posiłku do takiego stopnia,że dostaję gęsiej skórki i robi mi się strasznie słabo jakbym miała zaraz zemdleć.

  1. helena pisze:

   Idź do gastrologa na gastroskopie, bo mogą to być już wrzody.

  2. Karolina pisze:

   prosze zrobic test na ta bakrerie, lub udac sie do laboratorium

 13. Kamila pisze:

  Witam, byłam u lekarza i opowiedziałam o swoich problemach żołądkowych. Lekarz wysłał mnie na badanie krwi i USG brzucha. Wiem, że na USG nic nie wyszło. Który wskaźnik we krwi sugeruje albo jest pewnikiem tej bakterii HP?

 14. iza pisze:

  Polecam probiotyki, które aktywują proces oczyszczania organizmu, a także skutecznie neutralizują toksyny i skutki uboczne żywności.

  1. Gosia pisze:

   O jakich priobiotykach Pani mysli

  2. Wojciech pisze:

   Polecam probiotyk zawierający bakterie mlekowe Lactobacillus acidophilus.

  3. Edzio pisze:

   To się jogurt nazywa.

 15. Asia51 pisze:

  Jestem w podeszłym wieku 60+, tydzień temu stwierdzono i mnie Helicobacter pylori. Czy ktoś zna inna metodę leczenia niż antybiotyki? Bardzo źle znoszę branie takich leków. Będę wdzięczna za informację.

  1. Anonim pisze:

   Tylko propolis z miodem ,albo z siemiem lnianym

  2. ALICJA pisze:

   Najlepsze wyniki lećzemia HP jest STOSOWANIE SREBRA KOLOIDIALNEGO niejonowego 25 mg 25 ppm
   Jest to naturalny antybiotyk niszczący wszystkie bakterie w żołądku z wyjątkiem dobrej
   Niszczy również grzyby, pasożyty
   Bakterie są na nie bardzo wrażliwe i szybko giną
   Wystarczy dawka 1 łyżeczki dwa razy dziennie przed jedzem przez okres 3 tygodni
   Zwykle HP broniąc się przed chemicznymi antybiotykami, tworzy otoczkę ochronna, co czyni antybiotyk mieskutecznym
   W przypadku srebra bakteria takiej otoczki nie tworzy, jest bezbro.nna i łatwo ją zniszczyc. Raz wyleczony problem, nie wraca
   Wiele osób tym sposobem na zawsze pozbyło się problemu. Szkoda, że lekarze tego nie znają

  3. Poradnik Gemini pisze:

   Pani Alicjo, srebro koloidalne stosuje się wyłącznie zewnętrznie. Jego spożywanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

  4. Anna pisze:

   Propolis rewelacyjny na bakterię. Proszę poczytać na ten temat w internecie.

  5. Małgorzata pisze:

   Ja miałam HP, ale byłam leczona całkiem innym lekiem ( nie antybiotykiem) i nie mam już HP.

 16. Hela pisze:

  Witam, 2 lata temu dostałam ostrych bóli brzucha, dziwnych takich jak skurcze. Po tygodniu wyjętym z życiorysu udałam się do lekarza, gdzie dostałam tabletki typowe na wrzody (radziła, żeby zrobić gastroskopie ale strasznie byłam oporna na to badanie). Przestałam jeść, tyle tylko żeby jednak się nie zagłodzić, schudłam. Po ok. pół roku „takiego życia” (ból nie ustępował był poprostu troche lżejszy, ale cały czas dokuczał, zdecydowałam się na badanie, wyszło, że mam polipy, być może po tych tabletkach na wrzody, dostałam jakieś tam leki (już nie pamietam jakie), ból ustąpił ale od czasu do czasu (w zależności też od tego co zjadłam dostawałam bóli). Po ok roku byłam w Krakowie u gastrologa, po następnym badaniu wyszło, że polipy zniknęły ale mam bakterie HP, dostałam antybiotyk na 10 dni i 100 tabletek na dwa miesiące kuracji (których nie wypiłam bo byly ciężkie do połknięcia) i kazał normalnie się odżywiać i teraz jest ok, zmieniłam trochę nawyki na bardziej zdrowsze, omijam ciężkie i bardzo ostre potrawy (bo po nich czasem jednak boli) więc też nie mam wzdęć ( myślę że ból brzucha też był tym spowodowany) i czuję się dużo lepiej. Dalej muszę uważać na niektóre rzeczy jak np duża ilość surowych owoców i warzyw (jabłko, ogórek) kawa też nie służy ale da się przeżyć. Życzę powodzenia w leczeniu wszystkim, którzy się z tym problemem borykają. Pozdrawiam

  1. Anonim pisze:

   Ja miałam antybiotyk Pylera 300 zlotych 120 ogromnych ciężkich do przełknięcia tabletek ,po 12 sztuk dziennie ,myślałam, że nie pomoże, jeszcze10 dnia leczenia był ból żołądka i jelit ,po zakończeniu leczenia natychmiast przeszlo

 17. Grażyna pisze:

  Dzień dobry. Przeczytałam wasz artykuł z zainteresowaniem. Ponieważ już kiedyś chorowalam na Hericobacter. Wstręna to choroba, nim trafiłam do lekarza który przypuszczał że objawy które miałam są spowodowane H.pylori. trwały 3 lata a może dłużej nie będę opisywać objawów które wtęczas miałam były wszystkie z możliwych myślałam że umrę i mam raka. Po zrobieniu gastroskopi już nie było watpliwosci że to Helicobacter p. .Zaczęłam leczenie było długie i żmudne nie miałam sił ani łkać antybiotyków ani jeść, chodzić po prostu nie chciało mi się żyć. Leczenie trwało następne lata myślałam że nigdy się nieskończy. Dziś jestem wyleczona H.p..Pozostałości po chorobie zostały uraz psychiczny, wyjałowiony organizm antybiotykami podatność na choroby, osłabienie organizmu.Szkoda że żaden lekarz wcześniej nie wysyłam mnie na badanie H. p. choćby z krwi czy kału.W tamtym czasie o tej chorobie niewiedziałam nic nawet ze taka bakteria istnieje . Obawy czy choroba powróci nadal mam, ale było warto podjąć się leczenia. Więcej takich artykułów o różnych chorobach. Pozdrawiam 😀

  1. Magda pisze:

   Ja dopiero po 9 miesiącach od pierwszych symptomów dostalam skierowanie na badanie pod kątem tej bakterii. Zal co się dzieje z tymi lekarzami

  2. zocha pisze:

   taa, ale po podwyżki co chwilę wystawiają. bezczelne konow…

 18. Halina pisze:

  Sok z białej kapusty polecam- pij na zdrowie.

  1. Anonim pisze:

   jak zrobić taki sok ?

 19. Robert pisze:

  Czesc wam. Z bakteria HP meczylem sie blisko 7 lat. Oczywiscie nie wiedzialem ze mam w sobie ta bakterie. Mieszkajac w Anglii, tutejsi lekarze mieli wyrombane na to zeby porządnie ustalic przyczyne moich dolegliwosci i zawsze wskazywali na nadkwasowosc zoladka… wysilili sie raz i na moje zyczenie zrobili mi gastroskopie, nieprzyjemna sprawa, no i co? Niedouki nie wzieli wycinka blony sluzowej tylko poogladali sobie moj zoladek od srodka i stwierdzili ze wszystko ok…….
  Przyjmowalem omeprazol przez 7 lat. Wkoncu i on przestawal dzialac a lekarze rozkladajac rece, wnerwili mnie na tyle ze sam wzialem sprawy w swoje rece. Nie dlugo mi zajelo zeby dojsc ze to bakteria HP i na swoje zyczenie wyblagalem ich o antybiotykoterapie. Po tygodniu wszystkie objawy zniknely. Najbardziej nieznosny byl bol w nadbrzuszu. Nie moglem go zniesc. Musialem szybko go czyms zajeść.
  Mija juz 2 lata odkad nie mam tej baketerii ale od niedawna delikatnie wyczowam bol w nadbrzuszu, na okraglo mi sie odbija i mam zaparcia. Typowy objaw HP ktora wytwarza amoniak.
  Niedlugo ide do lekarza po nastepna antybiotykoterapie…. mam nadzieje ze wymysla niedlugo ta szczepionke bo mozna sie zajechac.

  Chcialbym tez wam powiedziec ze po antybiotykoterapii nie nalezy robic testu na obecnosc bakterii bo w 99% wyjdzie pozytywny. Nalezy zrobic test po conajmniej 3 miesiacach dlatego ze skubaniec dostaje sie do krwioobiegu a z tamtad znika powoli.

  Pozdrawiam i powodzenia!

  1. Dorota pisze:

   Witam Robert, to że w Anglii leczenie jest do bani to też wiem po tym jak leczyli moją córkę, ale proszę napisz jakie antybiotyki przyjmowałeś.

  2. EWELINA pisze:

   Jakie antybiotyki dostałeś? Ja też w anglii

 20. KRZYSZTOF pisze:

  czy test oddechowy jest refundowany ?

 21. Michał pisze:

  Zacząłem leczenie. I mam pytanie czy to normalne że przy antybiotykoterapii jestem tak bezsilny i śpię gdy tylko poczuje poduszkę? Jestem ciągle zmęczony.

  1. mgr farm. Magdalena Fuszara pisze:

   Panie Michale, taka nadmierna senność powinna być skonsultowana z lekarzem. Sama antybiotykoterapia raczej nie powoduje takich efektów.

  2. Aneta pisze:

   Tez tak mialam ,antybiotyk + tabletka oslonowa na zoladek ktora wyplukuje witamine B z organismu,dlatego zmeczenie.Trzeba brac wit B komplex

 22. Adzik pisze:

  Czy mozna brac suplementy w postaci np spiruliny i chlorelli lub innych probiotykow w celu zapobiegania wyniszczania flory bakteryjnej przed HP?

  1. Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini pisze:

   Zarówno chlorella, jak i spirulina zawierają polisacharydy, które hamują przyleganie bakterii Helicobacter pylori do mucyny żołądka. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że spirulina ma silniejsze właściwości antyadhezyjne w stosunku do chlorelli. Zgodnie z wynikami badań można zastosować suplementy z chlorellą i spiruliną, a zwłaszcza ze spiruliną, w celu zahamowania kolonizacji Helicobacter pylori.

 23. Halina pisze:

  Dzień dobry, czy nalewka z orzecha włoskiego może pomóc przy HP. Dziękuje, pozdrawiam.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Przy zakażeniu H. pylori spożywanie alkoholu jest przeciwwskazane, zwłaszcza w trakcie antybiotykoterapii czy okresu zaostrzenia choroby.

  2. Mirek pisze:

   Mam od pół roku zdiagnozowane HP i częste nawroty. Nic mi się doslownie nie chce brak sił miekkie nogi temperatura do 37.2 dreszcze brak apetytu muszę się zmuszać. Ustepuje do miej wiecej po kilku godzinach i na nastepny dzien to samo. Przeszedlem antybiotykoterapie. Pomoglo krotko. I co jakiś czad powraca. Mi uszkodził banan. Ostre jedzenie. Wylkuczone ogorki kiszone zupa ogórkowa kapusniak. Otrzymuje lek, levz wszystko na chwile pomaga. Dobrze by bylo wiedzieć co jeść a kielki brokuł używam brokuły byc może za dużo owoców jem. Warto by było zastosować jakieś osłonki na jelita priobiotyki lub coś w tym rodzaju. Jogurty naturalne. Jogurty smakowe tez wywolywaly dolegliwosci. Kazda porada i pomoc mile widziana i życzę Wam zdrowia.

 24. Anna pisze:

  Mam 35l. od wielu lat mam najróżniejsze problemy z układem pokarmowym ale nigdy nie były na tyle nasilone by z tym gdzieś chodzić. w ostatnich latach miewam po przebudzeniu w ustach posmak węgla- nie wiem jak to opisać oraz gęstą brązową ślinę która nawet obkleja mi usta. Po przebudzeniu czuję też gdzieś w jelitach ogromna jakby pustkę, jakbym się zapadała i muszę jak najszybciej coś zjeść. Podczas posiłków szybko odczuwam sytość, nie mogę dokończyć tak samo dużego posiłku jak reszta domowników ponieważ czuję się przepełniona, czasem wręcz po samo gardło! Równocześnie szybko, tak po 2 godzinach znów czuję głód. Do tej pory te dolegliwości od kilku lat mnie jeszcze na tyle nie irytowały że je znosiłam ale od tygodnia pojawiły się dodatkowe tj.: stały tępy ból/ucisk w klatce piersiowej na mostku, (myślałam że to serce bo często jest gł. po lewej str. ), męczące drapanie/łaskotanie non stop w gardle/przełyku oraz uczucie zalegania tam czegoś jakby wydzieliny czy jakby w środku było opuchnięte, ciągle uczucie pustki/zapadania się w nadbrzuszu (to co kiedyś ustępowało po posiłku), czasem nieregularnie w ciągu dnia uczucie jakby zagazowania/zapełnienia wodą (?) w nadbrzuszu i czasem tez pojawia się uczucie gorącego płynu w nadbrzuszu. Do tego rzadki kał w b. jasnym żółtym kolorze (raz/dwa dziennie takie rozwolnienie), czasem jest ono poprzedzone króciutkim bólem brzucha-jelit. Na języku mam lekki biały nalot ale to jest od wielu lat. Internista przepisał mi krople ziołowe, boraks na gardło i esomeprazol 40mg 2xdz do ustąpienia objawów, nie wspomniał nic o zarażeniu ta bakterią. Po kilku dniach minął tylko w 90% ten ucisk na mostku, reszta bez zmian- czy to może być zarażenie HBP?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Aby zdiagnozować tę dolegliwość, warto ponownie skontaktować się z lekarzem.

  2. Kinga pisze:

   Witam, czy ustaliła Pani przyczynę? Zmagam się z tym samym problemem, pozdrawiam

 25. Mariusz pisze:

  Mam pytanie, poznałem cudowną osobę, lecz niestety od 4 lat zmaga się ze wrzodami żołądka. Czy jest taka możliwość, że się zarażę?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Helicobacter pylori można zakazić się drogą pokarmową, używając tych samych naczyń czy pijąc z tej samej butelki. Istnieje zatem prawdopodobieństwo zakażenia, np. podczas pocałunku.

 26. Karolina pisze:

  Witam serdecznie, wykryto u mnie HP jakieś 9 mies.temu niestety pierwsze leczenie nie pomoglo. Dziś zaczęłam nowa kuracje z innymi antybiotykami. Mam pytanie, czy mogę równolegle z antybiotykami stosować suplement Sulforafan? Podobno bardzo pomaga żeby pozbyć się tej upiornej bakterii. Pozdrawiam.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Warto skupić się na przepisanej przez lekarza antybiotykoterapii, a w razie braku efektów ponownie się z nim skonsultować.

 27. kersak pisze:

  Nie bardzo rozumiem zalecenie podawania antybiotyku np. Metronidazolu do zwalczania HP ,który to antybiotyk zaleca się przeciwko bakteriom dodatnim czyli beztlenowych.

 28. Joanna pisze:

  Moja 28 letnia corka od 10 lat cierpi na jelitowa Candida Albicans. Mieszkamy w Anglii, a lekarze tu nie sa w stanie jej pomoc bo taka „choroba” jest nie rozpoznawalna w UK. Mamy tu najgorsza opieke medyczna w Europie. Czy ktos moze udzielic rad jak ta dolegliwosc wyleczyc?

  1. Justyna pisze:

   Candida albicans reaguje na terapię Nystatyną. Antybiotyk ten jest skuteczny we właściwej dawce zależnej od nasilenia objawów. Konieczna kuracja przez 2 tyg. Jest też postać doustna w formie zawiesiny , która jest wskazana jeśli zmiany w jamie ustnej

  2. Anonim pisze:

   Przede wszystkim dieta bez grama cukru, mozna go zastąpić stevia lub ksylitolem. jogurty czyste, bez mąki pszennej produkty, i obowiązkowo probiotyki 3xdziennie, duzo wody. Ja tak pozbyłam się candida w 3 miesiące

  3. Arleta pisze:

   Jedynym skutecznym sposobem na zwalczenie grzybów candidia jest dieta niskowęglowodanowa. Polecam książkę ,,Autyzm bez łez” Radomskiej i drugą pozycję książkową ,,Zespół psychologiczno jelitowy GAPS”. Po zastosowaniu diety w etapach, które są opisane w książce skutecznie zwalczy Pani candidię u dziecka, zastosowała dietę u dziecka i skutecznie pozbyłam się grzybów z jelit syna. Proszę pamiętać, że dziecko NIGDY nie będzie mogło spożywać produktów, które dotychczas spozywała, ponieważ po ok. pół roku problem wróci. Proszę również zajrzeć na bloga ,, na przekór niemożliwemu”. Proszę nie podawać żadnej nystatyny, metronidazolu itp., bo będzie jeszcze gorzej. Życzę wytrwałości, na pewno się uda

 29. Kasia pisze:

  Czy lecząc się w na helikobakter można zaszczepić się na coronowirusa

 30. JOLA pisze:

  BAKTERIA HP KOCHA WYBRNE ORGANIZMY PODOBNIE JAK WSZY. NIE WYTRUJESZ ICH NIGDY

  1. Robert pisze:

   Właśnie mam HP i biorę na to emanerę i zioła piję i też biorę tabletki na zgagę i to czy to mi pomoże czy potrzeba antybiotyki bo ból jest męczący nie daje spać a najgorzej jest w nocy i rano popołudniu mija i jest w miarę ok .ale noc i rano to strasznie boli na poziomie mostka.po prawej stronie aż ból przenosi się promieniuje na plecy .jak przykładam ciepła bankie to ból ustaje czy te leki co bior powinly mi pomóc czy potrzebny będzie antybiotyk .biorę je od 5 dni i jest jakaś poprawa ale ból powraca w nocy i nad ranem pozdrawiam i mam nadzieję że dostanę jakąś odpowiedź

 31. cO W TAKIM PRZYPADU ? pisze:

  Witam TYLKO CO ZROBIĆ JAK PO WYLECZENIU ZA 3 TYG. ZAŁUŻMY ZJE SIĘ ZNÓW BAKTERIE I ZACHORUJE ?
  PRZECIEŻ W TAKI SPOSÓB MOŻNA BRAĆ ANTYBIOTYKI DO SMIERCI !

 32. Slawek pisze:

  Jak czytam komentarze to jak by nie ja. A jednak u mnie stwierdzono HP ale mam duże wzdęcia, duży brzuch jak balon i gazy ale ból mi nie doskwiera

  1. Łukasz pisze:

   Sprawdź sobie alat i aspat. Przy takim brzuchu może też to być oznaką ze możesz mieć problem z wątroba. Wystarczy zwykle badanie krwi.
   Alat i Aspat to dwa czynniki które jak są podwyzszone mogą świadczyć o złej pracy wątroby.

 33. Jan pisze:

  Stwierdzono w 2018r. Wynik Helicobacter pylori Dodatni. Czy choroba mogła powrócić? Nie jem od tygodni nawet napijac się wody wymiotuję. Czy można kupić lek w aptece bez recepty. Pozdrawiam

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Panie Janie, Helicobacter pylori niestety może powrócić. Należy wykonać badanie potwierdzające obecność bakterii. Ponadto długo utrzymujące się wymioty i utrata masy ciała wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

  2. Gosia pisze:

   Mój teść miał takie objawy i jest to gruczolak …. nagla szybka utrata wagi plus wymioty….

 34. Kamil pisze:

  Czy badanie radioaktywne na bakterie hp jest bezpieczne. Czy może w jakoś sposób promieniować na moją żonę która jest w ciąży. Jesli tak to po jakim czasie będzie bezpeicznie

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Panie Kamilu, dawka promieniowania jest mniejsza niż przy zdjęciu rentgenowskim. Badanie to nie jest zalecane kobietom w ciąży, ale nie znaleźliśmy informacji, które wskazywałyby na to, że Pan w jakiś sposób promieniowałby po nim na żonę. W przypadku jodu radioaktywnego faktycznie promieniuje się na otoczenie, ale Pańskie badanie raczej nie ma takiego działania. W razie wątpliwości warto jeszcze dopytać lekarza.

 35. Galene Gaja pisze:

  Od dwóch lat mam dokuczliwe, bolesne problemy w nadbrzuszu, wzdęcia, zaparcia. Dziś odebrałam wynik kału – jest helicobacter p. Poza tym RM jamy brzusznej wykazał zmiany w dwunastnicy. Zażywam na noc łyżkę Avilin Gastro, rano na czczo łyżeczkę oleju rycynowego. W nocy Avilin zlikwidował bóle , rozpieranie, a rycyna pozwoliła na wypróżmienia .Nie wiem czy dobrze robię, lecz przez dwa lata „lekarze” nie skierowali mnie na żadne badania. Zrobiłam wszystko prywatnie.

  1. Irena pisze:

   U mnie bakteria wygrała z antybiotykami niestety :/ A organizm siadł bo odporność miałam po tej kuracji zerową :/ Dolegliwości żołądkowe coraz większe. Na kolejną dawkę antybiotyków się nie zdecydowałam i zaczęłam kurację naturalnym syropem. Na dzień dobry zlikwidował mi ten syrop dolegliwości, czułam się znacznie lepiej już po tygodniu stosowania. Ciekawa jestem efektów po całej kuracji, na razie o niebo lepiej się czuje , piję już 3 tygodnie, nawet wyprysków mam na twarzy mniej, bo też piszą, że na trądzik pomaga. Jak zrobię kolejne badanie za jakiś czas, dam znać. Opinie w każdym razie czytałam o tym dobre, działa antybakteryjnie i jak naturalny antybiotyk i ponoć z bakterią sobie dobrze radzi.

  2. Marcin pisze:

   Witam, uprzejmie proszę Panią o odpowiedź, czy Avilin Gastro oraz olej rycynowy jest ostry w smaku, czy jest pieczenie w przełyku i żołądku, czy jest na alkoholu. Choruję już ponad półtora roku na Helicobacter pylori i zarzucanie żółci do żołądka, potwierdzone gastroskopią z wycinkiem na obecność HP. Cały czas utrzymuję ścisłą dietę, bez soli, bez cukru, bez innych przypraw, bez pieczywa, bez wypieków, bez słodyczy, bez czarnej herbaty. Moja dieta to: woda mineralna niegazowana, kompot z dojrzałych jabłek bez cukru, sam ugotowany drobny makaron, chude mięso drobiowe od piersi z kurczaka z marchwią, pietruszką, selerem, chudy krupnik z kaszy drobnoziarnistej dobrze rozgotowanej (ryż powoduje zaparcia), od czasu do czasu jogurt probiotyczny i trochę naturalnego masła w kostce i nic więcej. Inne produkty mogą powodować lub nasilać ból. Nigdy w życiu nie paliłem, nie spożywałem alkoholu, nie piłem nigdy żadnej kawy, nie korzystałem też z innych używek. Mam bardzo podobne objawy: ogromne wzdęcia po jedzeniu powodujące zaburzenia w oddychaniu. Bardzo silny ból pod prawym łukiem żebrowym, pieczenie z palącym żołądkiem, swędzący kark i szyja, suchość w ustach, całkowity brak śliny. Drobne krwawienia z przełyku. Ogromne zaparcia i zablokowanie wypróżniania po zastosowaniu leku IPP 1 tabletki 20mg Esomeprazolum. Antybiotyki nie bardzo mogę przyjmować, ponieważ ściskają, wysuszają mi przełyk, nie mogę przełykać po Amoxicillinum i do tego rośnie mi ciśnienie tętnicze. Choruję jeszcze na tętniaka mózgu, nie widzę na lewe oko, ponieważ jest ucisk na nerw wzrokowy, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze oraz IBS nadwrażliwość jelit, czyli spastyczność lub jelito drażliwe. Stosowałem już prawie wszystko i nic nie pomaga: przeróżne naturalne miody z pasieki od pszczelarza, różne zioła, olej lniany, suplementy diety, witaminy A+E, C, B12, owoce, warzywa, probiotyki+enzymy trawienne, błonnik pokarmowy łupina babki jajowatej, nasiona lnu, len mielony, jogurt, zielona herbata. Prawdopodobnie mam wrzody. Bardzo cierpię, a silny, uporczywy ból jest nie do wytrzymania. Pomaga trochę na krótko No-Spa 40 mg. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam Panią, a także każdą osobę, która mogła by mi pomóc w zwalczeniu dolegliwości żołądkowych związanych z Helicobacter pylori.

 36. Diana pisze:

  Ja jestem w szoku że coś takiego i mnie spotkało. W poniedziałek miałam robiona gastroskopie .Zostały pobrane 3 wycinki .A w środę lekarz mnie poinformował że mam bakterie helicobacter.Jestem załamana

 37. Kamil pisze:

  Czy poza cbd intense mają Państwo jeszcze jakieś zioła, które można stosować na stan zapalny i helikobakter pyroli?

  1. Darek pisze:

   Ja stosowałem Cbd intense , kurkuminę i supeafen czyli kiełki brokuła, do picia dziurawiec polecam pomoże napewno

 38. kio pisze:

  mi lekarz kazał przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii

 39. Beata pisze:

  Od dłuższego czasu mam problemy z żołądkiem, lekarz gastrolog dał mi skierowanie na krew i na stolec, żeby sprawdzić czy nie mam bakteri HP. Na badaniu wyszedł mi wynik ujemny ale lekarz powiedzial, że on i tak uważa że mam tą bakterie i przepisał mi antybiotyk i 4 inne leki. Nie wiem już sama czy mam brać tyle leków i niszczyć żołądek ( lekarz jeszcze powiedział że żołądek źle znosi zazwyczaj te leki ) czy może zmienić lekarza? Czy mogę mieć ta bakterie mimo że badania mi wyszły ujemne??

 40. zosia pisze:

  Ktoś pytał o HP i szczepienie covid . Otóż świeża sytuacja która przeżyłam . W 2017 r miałam HP stwierdzoną w gastroskopii prze leczoną zaleczona wynikiem ok z kału .Moja koleżanka też . Teraz w kwietniu szczepiłam się pierwszą dawką Astra , moja koleżanka Pfaizerem . Już w pierwszej dobie okropny ból od mostka do góry rozpierający boki trwający 2 doby potem ból żołądka zarzucanie treści żołądkowej ,odbijanie , nudności ,zawroty głowy .po 2 tygodniach symptomy wyraźne dla HP . dostałam skierowanie na gastroskopie . Zobaczymy . Pozdrawiam

  1. Joanna pisze:

   Kiedy w listopadzie 2020 r. w związku z bardzo silnym bólem brzucha wylądowałam w szpitalu zdiagnozowano u mnie HB. Przez 3 dni w szpitalu nie byłam w stanie nic zjeść, karmiono mnie wyłącznie kroplówkami. Zaznaczam że zanim wylądowałam w szpitalu nie miałam żadnych przewlekłych problemów z żołądkiem tylko na ok. tydzień wcześniej wymiotowałam po obiedzie zakupionym na mieście. Przy wyjściu ze szpitala zapisano mi Pylera do brania na ok. 10 dni. Niestety nie byłam w stanie używać ich dłużej niż 4 dni, straszny ból, nie mogłam nic jeść, pić ani spać. Lekarz kazał odstawić. Aktualnie czekam na wyniki badań sprawdzających HB. Zatem nie wiem czy bakteria zniknęła czy nie. W tym stanie rzeczy przyjęłam już 2 dawki szczepionki Pfizera. Ostatnią 3 tyg temu. Jedyne co odczuwałam po podaniu szczepionek to ból ręki.

  2. Beata pisze:

   Ta sama sytuacja po Modernie.Juz miesiac minal i nadal jestem chora

  3. Anna. pisze:

   Ja nie bylam szczepiona i tez mam HP 🤷🏻‍♀️Niestety, moze bylas juz chora czasami sympotmy wystepuja jak bakteria sie juz rozgosci na dobre.

 41. Kamil pisze:

  Tez podejzewam u siebie HP. Ale jakos nie mam ochoty na tak nieprzyjemne badanie jak gastroskopia.
  U mnie objawy sa tez troche bardziej rozlegle. Po pierwsze to jest odbijanie sie kwasnym (biore wtedy biprazol i pomaga), wzdecia brzucha, najczesciej rano, jak jeszcze nic nie jadlem. No i po drugie, jest straszna reakcja zoladka na cukier. Zaczyna sie wtedy fermentacja, bulgotanie i czasami skora twarzy sie rozpala, swedzi (biore citrizine i pomaga). To wcale nie musza byc duze ilosci cukru. Wystarczy szklanka wody z 50ml soku owocowego i juz sie zaczyna.
  Czy to wskazuje na zakazenie HP?

 42. Ewa pisze:

  Witam mam pytanie ,mam te bakterie .Czy mogę mieć takie objawy jak suchość w gardle, silne nudności, ból w okolicach żołądka i jest mi przy tym bardzo słabo?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pani Ewo, to niestety mogą być objawy Helicobacter pylori. Aby rozpocząć leczenie, warto wybrać się do lekarza rodzinnego, od którego powinna Pani otrzymać skierowanie do gastroenterologa.

 43. MALIA pisze:

  Witam wszystkich szukam informacji bo mam obawy ze zakazilam sie po covidzie bakteria moje objawy to dziwny zapach potu kalu i moczu jest to niezwykle krepujace momentamijest mi tak wstyd se antyprespirant musze miec zawsze ze soba pomozcie co poradzic 🙁 nie mowiac juz o ogolnym oslabieniu i spadku energi czuje sie jak stara babcia polamana co zrobic? Martwi mnie to wszystko

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry.
   Dziwny, specyficzny zapach potu, oddechu, moczu, kału czy z dróg rodnych może wskazywać na mnóstwo różnych schorzeń, chorób metabolicznych czy zakażeń. W zależności od rodzaju woni wymienić można m.in. cukrzycę, fenyloketonurię, choroby nerek czy wątroby, infekcje bakteryjne lub grzybicze i wiele innych. Konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje na potrzebne badania lub do specjalisty. Osłabienie to częsta dolegliwość ozdrowieńców po przebytym Covidzie. Organizm musi dojść do siebie. Wskazany jest odpoczynek, unikanie stresu, dostosowana do możliwości aktywność ruchowa i dobrze zbilansowana dieta. Odpowiedni preparat witaminowy będzie mógł zarekomendować lekarz po diagnozie schorzenia, z którym obecnie się Pani boryka.

 44. Kasia pisze:

  Ja jestem właśnie po czterech tygodniach kuracji i niestety testy wyszły pozytywne. Nadal mam te bakterie HP.
  teraz mam na kolejne 2 tygodnie antybiotyki 3 x dziennie i 2 x dziennie inhibitor. Mój organizm będzie wycienczony. I co dalej?

 45. Joanna pisze:

  Dziś czytałam, że kalarepa i inne kapustne zwalczają HP. Ciekawa jestem, czy faktycznie tak jest. Czy ktoś próbował i po takiej kalarepie czuje się lepiej? Czy sama dieta można pozbyć się HP?

  1. mgr farm. Natika Karolak pisze:

   Dzień dobry.
   Warzywa kapustne ze względu na obecność niektórych substancji bakteriobójczych rzeczywiście mogą działać wspomagająco podczas terapii Helicobacter pylori. Jednak nadal to antybiotykoterapia jest najwłaściwszą metodą eliminacji bakterii z organizmu, ponieważ dzięki niej lekarz może dobrać odpowiednie dawki i substancje podczas terapii. Odpowiednia dieta oczywiście jest również ważna, jednak ma działanie głównie wspomagające terapię, której głównym elementem pozostaje wdrożenie antybiotyku.

  2. Mariola pisze:

   ja mam tą bakterię od 40 lat brałam antybiotyki i nic nie pomogło i cały czas męczę się schudłam 10 kilo gastroskopie mam robioną raz w roku i jest dalej mimo że biorę leki nic nie pomaga jest bardzo odporna.

 46. Anonim pisze:

  Witam u mojego męża stwierdzono bakterie i do jakiego lekarza ma się udać

  1. mgr farm. Anna Szydłowska pisze:

   Dzień dobry. Z wynikiem można zgłosić się do lekarza ogólnego, który zaproponuje dalsze kroki. Można udać się również do gastroenterologa.

 47. Magdalena pisze:

  Dzień dobry,
  Od dłuższego czasu dokucza mi silny ból brzucha, obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Gastrolog stwierdził na podstawie poprzedniej choroby HP, że to znowu to. Niestety nie zlecił żadnego badania, bo jak stwierdził i tak nie będzie można mnie leczyć. Czy można się w ciąży jakoś leczyć? Ból koszmarny, a nie wiem czy w ogóle warto do innego lekarza się pchać.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry, w okresie ciąży nie może Pani przyjmować leków, które są stosowane do eradykacji bakterii z organizmu. Jednakże może Pani stosować leki, które zmniejszają objawy, zgagę, kwaśne odbijanie czy palenie w żołądku oraz przełyku. Może Pani stosować leki zobojętniające kwas solny w żołądku. Proszę o nich porozmawiać z lekarzem w trakcie wizyty kontrolnej.

 48. Tanio skutecznie pisze:

  Soda oczyszczona najlepsza

 49. Moja dziewczyna nic nie je od 3 dni pisze:

  Co zrobić żeby dobże jadła i co ma jeść

Czytaj także
27 października 2021 Karolina Szczembara
06 lipca 2021 mgr Mateusz Durbas
06 lipca 2021 mgr Mateusz Durbas
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)