Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
1

Jak chronić i pielęgnować suchą skórę?

Słuchaj artykułu

Skóra sucha i zaczerwieniona albo ze skłonnością do alergii i podrażnień to problem, który może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Prawidłowa pielęgnacja czy odpowiednio dobrane leczenie pomogą złagodzić lub całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych objawów, jakie towarzyszą wielu schorzeniom skórnym.

Jak chronić i pielęgnować suchą skórę?

Skóra normalna a skóra wrażliwa

W przeciwieństwie do skóry normalnej skóra wrażliwa będzie wymagać od nas szczególnej ochrony i pielęgnacji. Zwiększona reaktywność skóry wrażliwej sprawia, że inaczej reaguje ona na działanie czynników zewnętrznych. Zanieczyszczone powietrze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, twarda woda mogą sprawić, że skóra będzie piec, swędzieć, napinać się, a na jej powierzchni mogą pojawić się rumienie i wysypka. Uczucie dyskomfortu, szczypania i przesuszenia często towarzyszy osobom o takim typie skóry. Powodem jest niedostateczne nawodnienie naskórka oraz uszkodzenie warstwy hydrolipidowej, co prowadzi do zaburzeń mechanizmów obronnych skóry1. W efekcie wybrane czynniki środowiskowe mogą mieć znaczący wpływ na jej stan. Należą do nich m.in.:

  •       promienie UV, wahania temperatur, silny wiatr,
  •       stres, emocje, nerwowość,
  •       zmiany hormonalne, cykl miesiączkowy, ciąża,
  •       ostre potrawy, dym papierosowy, alkohol itp.

Kremy nawilżające
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Podobnie substancje potencjalnie drażniące, takie jak barwniki, detergenty, substancje zapachowe znajdujące się w niektórych kosmetykach i preparatach, łatwiej przenikną w głąb skóry, która szybciej się odwadnia, pogarszając tym samym jej stan.

Aby poprawić tolerancję suchej skóry, warto pomyśleć o:

  • zmianie nawyków higienicznych: unikaniu tarcia skóry ręcznikiem oraz długich i gorących kąpieli, by nie podrażniać przesuszonych obszarów, a także częstym aplikowaniu kremów o działaniu silnie nawilżającym (np. po ekspozycji na słońce),
  • ograniczeniu oddziaływania czynników zewnętrznych, np. unikaniu pokarmów powodujących alergie takich jak krowie mleko czy też częstym wietrzeniu mieszkania w okresie grzewczym, by zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

Suche i spierzchnięte dłonie

Szczególną uwagę należy zwrócić na skórę dłoni, która jest najbardziej narażona na przesuszenie. Nieustanna ekspozycja dłoni na czynniki zewnętrzne, częste mycie rąk lub stosowanie żeli antybakteryjnych na bazie alkoholu sprawia, że skóra w krótkim czasie może stać się szorstka, zaczerwieniona i nie rzadko pękać. Przesuszona skóra rąk to nie tylko problem estetyczny – lekceważenie nawet niewielkich zmian skórnych może prowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń. Codzienna pielęgnacja dłoni kremami nawilżającymi z wysokim stężeniem prowitaminy B5 i lanoliną pomoże w odbudowie warstwy ochronnej oraz zapewni szybkie ukojenie suchym i podrażnionym partiom skóry – nie tylko wrażliwej, ale i normalnej, okresowo borykającej się z przesuszeniem.

Skóra z AZS

Skóra podrażniona wskutek noszenia maseczki

Obecnie jednym z poważniejszych problemów skórnych stały się dolegliwości związane z noszeniem maseczki ochronnej. Odkąd w pandemicznej rzeczywistości maseczki trafiły na listę wymaganych elementów ubioru, jesteśmy znacznie bardziej narażeni na kontaktowe zapalenie skóry, a nawet – wskutek wilgoci gromadzącej się pod maseczką podczas oddychania – na odparzenia11. Nierzadko możemy także zaobserwować na twarzy różnego typu podrażnienia, otarcia i drobne rany – zwłaszcza jeśli musimy nosić maseczkę przez wiele godzin dziennie. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się preparat zawierający łagodne środki antyseptyczne i prowitaminę B5, który pomoże zapewnić skórze ochronę przed zakażeniem, a także przyspieszy naturalny proces gojenia i regeneracji skóry. W ramach profilaktyki warto też unikać zbyt intensywnego oczyszczania skóry twarzy oraz stosowania mocnych peelingów, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę ochronną skóry i doprowadzić do zaburzeń mikrobiomu11.

Egzema skórna

Skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na różnego rodzaju zaburzenia. Jednym z nich jest egzema, zwana inaczej atopowym zapaleniem skóry (AZS). Obserwowany w ostatnich latach wzrost liczby zachorowań2 pokazuje, że z problemem egzemy skórnej boryka się coraz więcej osób. Szacuje się, że jest to obecnie nawet 20% populacji3.

Niestety diagnostyka AZS nie należy do najłatwiejszych. Objawy nie zawsze są jednoznaczne, co znacznie utrudnia i wydłuża proces rozpoznania. AZS ma postać przewlekłego zapalenia skóry o podłożu alergicznym4. Jednak zmiany widoczne na naskórku mogą pojawić się nawet do 48 godzin po kontakcie z czynnikiem alergizującym. W przypadku dzieci wczesne sygnały mogące wskazywać na wystąpienie egzemy to pojawiające się na policzkach i czole charakterystyczne zmiany skórne:

  • grudki,
  • cherzyki,
  • rumień.

Egzema nieco inaczej będzie objawiać się u nastolatków i dorosłych, u których obszary zmienione zapalnie można zaobserwować na:

  • zgięciach łokci i kolan,
  • karku,
  • szyi,
  • stopach,
  • dłoniach.

Niezależnie od wieku osoba dotknięta egzemą odczuwać będzie uporczywy świąd i nasiloną suchość skóry7,10.

Jak łagodzić swędzenie skóry w przebiegu AZS?

Przede wszystkim należy skonsultować się z dermatologiem, który pomoże zidentyfikować podłoże świądu i zaproponuje odpowiednie leczenie. Egzema rozwija się u osób, które mają określone predyspozycje genetyczne, jednak to styczność z konkretnym alergenem prowadzi do pojawienia się objawów4,5,6. Jego identyfikacja pozwoli całkowicie wyeliminować kontakt z nim, a tym samym – zapobiegać nawrotom choroby.

Po dokładnej analizie zmian zapalnych lekarz może zaproponować terapię pielęgnacyjną odpowiednimi dermokosmetykami. Dzięki swym silnym właściwościom nawilżającym i regenerującym  złagodzą one nieprzyjemną suchość skóry7. Zawarte w składach wybranych produktów lipidy LLT pomogą odbudować i wzmocnić uszkodzoną barierę naskórkową8. Tego typu kremy na swędzącą skórę złagodzą świąd i zaczerwienienie, przyczynią się do zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody oraz zapewnią optymalny poziom nawilżenia skóry z zewnątrz. Warunki do naturalnego procesu regeneracji bariery ochronnej skóry zapewnią również preparaty z dekspantenolem.

Egzema to choroba przewlekła, dlatego nawet po ustąpieniu objawów skóra wymagać będzie szczególnej, choć nieco innej pielęgnacji. Lekarze podkreślają, jak ogromną rolę odgrywa codzienne oczyszczanie i nawilżanie skóry. Aby wydłużyć okres remisji, warto sięgnąć po dermokosmetyki, które posiadają w swym składzie prebiotyki lub zostały wzbogacone np. olejem z rokitnika. Będą one wspierać prawidłową mikroflorę skóry, przywracając jej swoistą równowagę9. Takie specjalne preparaty pielęgnacyjne mogą stanowić doskonałą podstawę ochrony, nawet w przypadku suchej i swędzącej skóry u dzieci.

Leczenie egzemy i pielęgnacja wrażliwej skóry nie należą do najłatwiejszych. Zarówno w okresie leczenia, jak i profilaktyki wiele zależy od dopasowania właściwych preparatów leczniczych i dermokosmetyków do dolegliwości skóry. Właściwa pielęgnacja z pewnością przyniesie skórze ulgę.

L.PL.MKT.10.2020.7805

Źródła:

1 Gelmetti C i wsp. Expert Panel on Best Practices in Atopic Dermatitis Management: Outcome and Recommendations. Dermatology News 2015; 10(9): 1-3.

2 Ruszkowska, L. (2012). Atopowe zapalenie skóry. Halo! ATOPIA Sezon 2.

3 https://pl.wikipedia.org/wiki/Atopowe_zapalenie_sk%C3%B3ry#Objawy_i_przebieg.

4 Świerczyńska-Krępa M.: Atopowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna. https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory. Dostęp: 2020.04.16.

5 Nowicki R. i wsp. Atopowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne terapeutyczne. Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Lekarz POZ 2015; 1: 39-50.

6 Brucka-Stempkowska A. i wsp. Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka różnicowa zmian chorobowych. Alergia Astma Immunologia 2009; 14: 223-229.

7 Saeki H. Management of Atopic Dermatitis in Japan. Journal Of Nippon Medical School 2017; 84: 2–11.

8 Ulotka wyrobu medycznego Bepanthen Sensiderm.

9 Ulotka produktu Bepanthen Sensiderm Daily Care.

10 Janerowicz D., Alergiczny wyprysk kontaktowy u dzieci. Medycyna Praktyczna. https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/67190,alergiczny-wyprysk-kontaktowy-u-dzieci; Dostęp: 2020.04.16.

11 Barańska A., Wpływ maseczek ochronnych na skórę twarzy. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/wplyw-maseczek-ochronnych-na-skore-twarzy,19690. Dostęp: 2020.10.12.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 3 lipca 2020, 21:27
    Lileczka36

    Trzeba uważać, bo skórę suchą łatwo jest podrażnić i pogorszyć jej dotychczasowy stan. Warto stosować odpowiednie preparaty, które nie tylko będą dbało o natłuszczenie, ale też pozbycie się problemu.

  2. 19 lutego 2021, 15:00
    Małgorzata

    stosuję hipoalergiczny krem do smarowania Dexeryl. Jest świetny. W sam raz do suchej i wrażliwej skóry. Wraz z kremem do mycia stanowi kompleksową ochronę dla skóry.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę