Szczoteczka do zębów

Szczoteczkę do zębów należy zmieniać co 2-3 miesiące. Wymiana szczoteczki do zębów powinna nastąpić także po każdej przebytej infekcji gardła czy przeziębieniu. W przeciwnym razie zarazki mogą pozostać na szczoteczce i doprowadzić do nawrotu infekcji. Szczoteczkę wyrzucamy także, gdy zauważymy oznaki zużycia, np. odkształcenie lub wypadanie włosia.

Szczotka do włosów

Szczotkę do włosów należy raz w tygodniu dokładnie umyć i wysuszyć, ponieważ zbierają się na niej włosy oraz naskórek – idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Szczotkę warto wymienić po ok. roku użytkowania.

Gąbki, myjki, gąbki do mycia naczyń

Gąbkę do mycia naczyń wyrzucamy po dwóch tygodniach użytkowania, nawet jeśli pozornie nie wygląda na zniszczoną. Resztki jedzenia, które na niej pozostają, to idealny pokarm dla drobnoustrojów. W przypadku gąbek i myjek do ciała wymiana powinna nastąpić po maksymalnie dwóch miesiącach, a po każdym myciu trzeba je dokładnie wysuszyć.

Ostrza w golarce elektrycznej i maszynce tradycyjnej

W golarkach elektrycznych części tnące wymienia się co kilkanaście miesięcy, w zależności od modelu. W niektórych przypadkach warto rozważyć zakup nowej golarki, ponieważ ceny nowych urządzeń i części tnących czasami niewiele się od siebie różnią. Ostrza maszynek tradycyjnych wytrzymują krócej. Te jednorazowe często są na tyle dobrej jakości, że wyrzucić je można nie po jednym, a po 2-3 goleniach. Przy trwalszych ostrzach przyjmuje się, że przy pełnym goleniu 2-3 razy w tygodniu jedno ostrze starcza na miesiąc. Okres ten może być krótszy, jeśli poczujemy, że komfort golenia spada.

Ręcznik

Ręczniki należy prać co tydzień lub nawet częściej, jeśli stwierdzimy taką potrzebę. Mikrobiolodzy zalecają robić to nawet 2 razy w tygodniu. Nawet bardzo dokładne mycie się nie pozwoli na 100% wyeliminowanie brudu oraz złuszczonego naskórka, które tworzą doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Po umyciu się ręcznik należy rozwiesić tak, aby mógł jak najszybciej wyschnąć. Po ok. roku użytkowania ręcznik najlepiej wyrzucić.

Pędzle do makijażu

Pędzle do makijażu

Pędzle do makijażu powinno się wymieniać przy każdym uszkodzeniu mechanicznym. Szczeliny w rączce, obluzowana główka czy uszkodzone włosie to potencjalne miejsce rozwoju bakterii i grzybów. Przy braku uszkodzeń pędzle należy myć co tydzień, a wymieniać co kilka miesięcy, ze względu na gromadzenie się na nich resztek naskórka czy kosmetyków.

Pojemniki na jedzenie i bidony

Pojemniki z tworzyw sztucznych do przechowywania jedzenia powinniśmy bezwzględnie zmieniać przy każdym zauważeniu uszkodzenia, wywołanego np. przez jedzenie sztućcami bezpośrednio z pojemnika. Szczeliny utrudniają dokładnie umycie pojemnika. Należy zwrócić uwagę również na stan uszczelek przy pokrywce. Przy braku widocznych uszkodzeń przyjmuje się, że przy regularnym użytkowaniu pojemniki powinniśmy wymieniać co roku. Pamiętajmy, że pojemniki szklane są bardziej wytrzymałe niż plastikowe.

Akcesoria do inhalatora

Akcesoria do inhalatora, czyli maski, wężyki i pojemniki na leki wymienia się raz na pół roku. Zapewnia to odpowiedni poziom higieny i skuteczność terapeutyczną. Pamiętajmy także o regularnej wymianie filtrów – po ok. 200 przepracowanych godzinach lub po zmianie ich koloru na szary.

Uwaga! Filtrów do inhalatora nie myjemy! Należy je wymienić.

Pojemnik na soczewki kontaktowe

Pojemnik na soczewki

Pojemnik na soczewki powinno się wymieniać najlepiej co miesiąc. W przypadku soczewek 30-dniowych łatwo o regularność, bo robimy to z każdą zmianą soczewek. Maksymalny czas użytkowania jednego pojemnika to 3 miesiące. Pamiętajmy, że płyn do soczewek po otwarciu również ma swój termin przydatności, który zazwyczaj wynosi pół roku.

Smoczek dla dzieci

Smoczki dla dzieci powinno się wymieniać maksymalnie co 5 tygodni. Należy regularnie sprawdzać stan smoczka, zwłaszcza u dzieci ząbkujących, które go podgryzają. Każde uszkodzenia mechaniczne powinno kończyć się wymianą smoczka na nowy.

Jak widać, regularna wymiana przedmiotów codziennego użytku jest ważna ze względu na ich jakość i komfort użytkowania. Dzięki temu możemy również zmniejszyć ilość bakterii i grzybów, a tym samym ograniczyć ryzyko infekcji.