51
08 czerwca 2021

Jak się przygotować do badania krwi – czego nie jeść i nie pić dzień przed badaniem?

Badania krwi są jednymi z najczęściej wykonywanych testów laboratoryjnych. Aby wyniki można było uznać za wiarygodne, należy się odpowiednio do nich przygotować. Konieczne może być przyjście na badania na czczo. Wpływ na wyniki analiz mogą mieć również inne czynniki: spożywanie alkoholu, kawy lub palenie papierosów, a także picie wody. W jaki sposób należy odpowiednio przygotować się do pobrania krwi do badań? 

Ile godzin na czczo należy być przed badaniem krwi?  

Przed pobraniem krwi do niektórych badań wymagane jest, aby pacjent był na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek może być spożyty w określonym odstępie czasu od pobrania próbki. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre spożyte pokarmy mogą znacząco wpłynąć na wyniki otrzymanych analiz. Do takich badań należą:  

 • morfologia krwi,  
 • badanie glukozy,  
 • krzywa cukrowa,  
 • próby wątrobowe,  
 • lipidogram,  
 • poziom elektrolitów,  
 • Poziom mocznika,  
 • poziom niektórych hormonów, 
 • kilku czynników krzepnięcia.  

Poszczególny czas powstrzymywania się od pokarmu jest różny dla poszczególnych oznaczeń. Średnio okres ten wynosi od 8 do 12, a nawet 14 godzin. Najlepiej, aby w dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek zjeść o godzinie 18.  

Co można zjeść przed badaniem krwi? 

Na dzień przed pobraniem krwi do badania, które musi być wykonywane na czczo, należy spożywać tylko lekkostrawne posiłki. Jest to szczególnie ważne przy oznaczaniu poziomu tłuszczu i cholesterolu, a także glukozy we krwi. Jeśli badanie nie musi być przeprowadzane na pusty żołądek, należy zjeść niskokaloryczne śniadanie. 

Czy przed badaniem krwi można pić wodę? 

Przed badaniami krwi, nawet jeśli muszą być wykonywane na czczo, powinno się wypić niewielką ilość wody. Jest to konieczne, aby nie doszło do odwodnienia organizmu, ale także w celu lepszego uwypuklenia żył. Zapewni to łatwiejsze wkłucie igły i sprawniejsze pobranie materiału. Najlepiej wypić przegotowaną wodę, a nie mineralną. Jest to szczególnie istotne podczas badania poziomu elektrolitów, aby nie zafałszować wyników przez zawartość jonów w wypitym płynie.  

Czy przed badaniem krwi można palić? 

Przed badaniem krwi należy powstrzymać się od palenia tytoniu. Wypalenie papierosa na godzinę przed pobraniem materiału może spowodować wzrost poziomu adrenaliny, kortyzolu i aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. U nałogowych palaczy obserwuje się podwyższony poziom biały krwinek oraz lipidów, a także zmienioną aktywność części enzymów. Inny jest również poziom niektórych minerałów. Dlatego zawsze należy poinformować lekarza interpretującego badania o uzależnieniu od tytoniu.  

Ile godzin przed badaniem krwi nie można pić alkoholu? 

Wyniki badań krwi mogą być zafałszowane przez wypity dzień wcześniej alkohol. Dlatego też najlepiej zrezygnować z picia tego napoju na dwa, a nawet trzy dni przed planowanym pobraniem krwi. Alkohol może wpływać na następujące parametry: poziom enzymów wątrobowych, bilirubiny, glukozy, lipidów, cholesterolu, elektrolitów, niektórych hormonów, a także morfologię krwi.  

Przykładowo wypity alkohol powoduje tymczasowe podwyższenie średniej objętości erytrocytów (MCV). U osoby, która nie piła alkoholu, może to świadczyć o niedokrwistości lub chorobie wątroby. Po wypiciu wysokoprocentowego trunku można otrzymać fałszywie zawyżony wynik tego parametru. 

Czy można pić kawę i herbatę przed badaniem krwi? 

Wypita kawa lub herbata przed badaniem krwi może być przyczyną fałszywych wyników poziomu elektrolitów i glukozy. Dlatego też przed badaniem krwi należy zrezygnować z tych napojów.  

Jakie inne czynniki mogą zaburzać otrzymanie wiarygodnych wyników badań? 

Poza czynnikami opisanymi powyżej na wiarygodność wyników wpływają również inne kwestie. Na pobraniu krwi najlepiej pojawić się, kiedy jest się zdrowym i bez żadnych urazów. Warto również postarać się wyeliminować sytuacje stresowe.  

Jeśli przyjmuje się jakieś leki na stałe, najlepiej przyjąć je dopiero po pobraniu krwi, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przyjmowanie suplementów diety lub ziół również może wpływać na wyniki badań. O wszystkich zażywanych preparatach zawsze należy poinformować lekarza interpretującego wyniki analiz. 

Przeczytaj również:
Jakie podstawowe badania krwi wykonuje się na czczo?
Czy leki wpływają na wynik badania krwi?

Źródła: 

 • I. Barcińska Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich wyd. Literka, Warszawa 2010 
 • B. Kościelniak i in. Wpływ czynników przedanalitycznych na wynik badania morfologii krwi Diagnostyka Laboratoryjna 2015, 51, 4. 
 • https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/jak-sie-przygotowac-do-badania-krwi-i-morfologii-normy-badania-krwi,3735,n,168 [dostęp 29.05.2021]. 
 • https://www.synevo.pl/badanie-krwi/ [dostęp 29.05.2021]. 
 • B. Kościelniak i in. Wpływ czynników przedanalitycznych na wynik badania morfologii krwi Diagnostyka Laboratoryjna 2015, 51, 4. 
 • P. Kuźmicka i in. Wpływ palenia tytoniu na wybrane składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, cynk i selen – przegląd badań Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 409-415. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Czy test CRP to wyrób medyczny?

Produkt Test CRP posiada certyfikat CE i spełnia wymogi dyrektywy o diagnostycznych wyrobach medycznych in vitro. Od siebie dodam, że…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)