Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
2

Jak zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia?

Słuchaj artykułu

Uzależnienie od tytoniu jest zjawiskiem bardzo złożonym, które wpływa nie tylko na wiele aspektów codziennego życia palacza, ale również jego bliskich. Papieros bardzo szybko wpisuje się w naturalny rytm dnia i jest kojarzony z różnymi czynnościami, np. piciem kawy czy spotkaniem ze znajomymi. Jednak to my decydujemy, czy chcemy, aby papieros pozostał częścią naszego życia, czy wolimy się od niego uwolnić.

Jak zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia?

Motywacja to pierwszy krok do sukcesu

Według badań 30% obecnych palaczy rzuca lub planuje rzucenie palenia.1 Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym podjęciu takiej decyzji jest determinacja, by zerwać z nałogiem. Tu z pomocą przychodzi test motywacji wg dr Niny Schneider, pozwalający określić stopień motywacji do podjęcia walki z nałogiem i wskazać aspekty, które palacz może dopracować, by zwiększyć swoje szanse. Każdego palacza, który rozważa rzucenie palenia, będą motywować inne rzeczy. Dla jednych będzie to kwestia finansowa, czyli możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, które dotychczas były przeznaczane na papierosy. Dla innych najlepszym motywatorem będzie poprawa stanu zdrowia.

Niezależnie od motywacji ważne, by się nie poddawać. Decyzja o rzuceniu palenia jest pierwszym krokiem na drodze do życia bez papierosów. Nawet jeśli zdarzy się potknięcie i zapalimy papierosa, nie należy rezygnować z rzucenia palenia, tylko dalej próbować zmierzyć się z nałogiem.


Stosowane w zwalczeniu nałogu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pierwsze tygodnie bez papierosa

Rzucenie palenia jest niezwykle trudne i wymaga silnej woli.

Uwaga! Jak udowodniono w badaniach, wytrzymanie bez papierosa przez pierwszy tydzień zwiększa aż 9-krotnie szansę na zerwanie z nałogiem na stałe.2

Nie jest to proste, ale z pomocą przychodzi nauka i medycyna.

Aby zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia papierosów, warto wprowadzić zmiany zachowań i zwyczajów, które do tej pory były skojarzone z paleniem. Pomocne mogą okazać się:

  • znalezienie hobby, które odwróci uwagę od potrzeby palenia,
  • wszelka aktywność fizyczna,
  • opracowanie 5-minutowych strategii, które pomogą przetrwać napady głodu nikotynowego,
  • pozytywne myślenie – by skupić się na pozytywnych efektach związanych z rzuceniem palenia, a nie na potencjalnych trudnościach związanych z rzucaniem nałogu

Oprócz tego należy rozpoznać czynniki, które wywołują potrzebę sięgnięcia po papierosa i starać się je wyeliminować w pierwszych tygodniach walki z nałogiem, np. unikać papierosa do porannej kawy czy podczas wyjścia z przyjaciółmi. Dodatkowo warto poinformować rodzinę i najbliższe osoby o podjęciu wyzwania rzucenia palenia. Ich wsparcie często jest dodatkowym czynnikiem motywującym i bywa nieocenione. Pomocne jest także sporządzenie listy powodów, dla których palacz podejmuje walkę, co przydaje się w chwilach zwątpienia.

Złamane papierosy

Kiedy potrzebna jest pomoc profesjonalisty?

Pamiętaj – nie musisz rzucać palenia sam! Pod numerem 801 108 108 działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, w której palacz może uzyskać wsparcie, a jego bliscy rozwieją swoje wątpliwości w jaki sposób wspierać osobę zrywającą z nałogiem. W niektórych miastach można również umówić się na bezpłatną wizytę u psychologa, który pomoże wypracować sposoby radzenia sobie ze stresem związanym z rzucania palenia. Wsparciem służy także lekarz dysponujący różnorodnymi terapiami dostępnymi na receptę. W aptekach z kolei znajdziemy r preparaty bez recepty, które pomogą w rzuceniu palenia.

Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) w rzucaniu palenia

NTZ jest jedną z najpopularniejszych metod walki z nałogiem i wyróżnia się najszerszym wyborem postaci leków spośród dostępnych form leczenia uzależnienia. Jest dostępna bez recepty i zawiera terapeutyczną nikotynę w niskich dawkach. Pacjent kontroluje ilość podawanej substancji zgodnie z zaleconym dawkowaniem i może dostosować jej postać do siły uzależnienia,  trybu życia i przyzwyczajeń. NTZ jest dostępna w kilku formach:

  • doustnej: lecznicze gumy do żucia, tabletki do ssania, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Wymagają one aktywnego zaangażowania ze strony pacjenta, czyli podania w momencie pojawienia się objawów głodu nikotynowego.
  • przezskórnej: plastry transdermalne. Plaster przykleja się tylko raz dziennie, rano, a w ciągu dnia uwalnia on terapeutyczną nikotynę, co zmniejsza odczuwanie głodu nikotynowego.

Gdy jeden lek to za mało…

Bywają różne stopnie i rodzaje uzależnienia. Niektóre formy terapii moga okazac się niedopasowane do tego poziomu, przez co rodzi się frustracja i spada poziom motywacji do walki z nałogiem. W takich przypadkach z pomocą przychodzi terapia łączona w ramach nikotynowej terapii zastępczej. Jest to połączenie plastra terapeutycznego i preparatu doustnego z gamy NTZ w odpowiedniej dawce. Plaster przez określony czas (np. do 16 godzin) uwalnia nikotynę, a w sytuacji pojawienia się wyjątkowo silnego głodu nikotynowego należy zastosować wybraną formę doustną leku

Każdy kolejny dzień bez papierosa to mały sukces na drodze do całkowitej abstynencji. Odpowiednia motywacja to pierwszy ważny krok, a z  pomocą opisanych metod łatwiej jest  rzucić palenie na dobre.

Źródła:

  1. Badanie U&A Smoking Cessation habits & Nicorette brand image in Poland. Kwiecień 2018, Polska,
  2. Dotyczy grupy pacjentów, którzy w badaniu klinicznym kontrolowanym placebo prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, otrzymywali Nicorette Invisipatch w dawkach 15 mg/16 h lub 25 mg/16 h.; Tonnesen P., Paoletti p., Gustavsson G., Rusell M.A., Saracci R., Gulsvik A., Rijcken B., Sawe U. Higher Dosage nicotine patches increase one-year smoking cessation rates: results from the European CEASE trial; Eur Respir J 1999: 13 :238-246 .
  3. ChPL Nicorette Cool Berry.
  4. ChPL Nicorette Invisipatch.
  5. ChPL Nicorette Freshfruit Gum 2 mg.
  6. ChPL Nicorette Coolmint 2 mg
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę