Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
34

Jaki rak ma najwyższą śmiertelność wśród kobiet i mężczyzn?

Słuchaj artykułu

Niemal 50% wszystkich zgonów na świecie powodują zaledwie dwie przyczyny – choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory złośliwe. Wraz z wydłużaniem się średniej życia i rozwojem ekonomicznym rośnie ilość zachorowań na raka. W ciągu ostatnich kilku dekad leczenie nowotworów złośliwych bardzo się rozwinęło, jednak tego postępu nie da się wykorzystać w terapii niektórych nowotworów. Warunkiem skutecznego leczenia nowotworów jest ich wczesne zdiagnozowanie, a wykrycie guza, który rozwija się w klatce piersiowej i nie daje żadnych objawów, jest niezwykle trudne.

Jaki rak ma najwyższą śmiertelność wśród kobiet i mężczyzn?

Rak płuc – zachorowalność i śmiertelność

Rak płuc to najczęstszy pod względem zachorowalności, jak i śmiertelności rak wśród mężczyzn w Polsce.  

Wśród kobiet prawdopodobnie wciąż dominuje rak piersi. Prawdopodobnie, ponieważ ostatnie statystyki były prowadzone w 2011 roku, a zachorowalność rośnie w ogromnym tempie.  

Jeśli chodzi o umieralność, rak płuc powoduje największą liczbę zgonów spośród wszystkich nowotworów. Na tę chorobę umiera więcej osób niż łącznie na raka piersi, jelita grubego i prostaty. 

W Polsce w 2013 roku na raka płuc zmarło około 22,5 tysiąca ludzi. Dynamika wzrostu zgonów spowodowanych rakiem płuc jest duża, dlatego liczba ta z każdym rokiem wzrasta.  


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dlaczego rak płuc jest taki częsty? 

Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka płuc jest palenie tytoniu.  

Szacuje się, że niemal 90% wszystkich raków płuc spowodowanych jest dymem tytoniowym wdychanym podczas palenia aktywnego, ale również biernego.  

Taki wniosek można wysnuć po porównaniu częstości występowania raka płuc w grupie osób palących i niepalących. Okazuje się, że u palaczy występuje 20-krotnie wyższe ryzyko zachorowania.  

Obecnie wiele osób decyduje się na zmianę swojego stylu życia na zdrowszy, dzięki czemu palenie papierosów nie jest już tak popularne, jak kilka lat temu. Można zatem prognozować, że zaowocuje to zmniejszeniem liczby pacjentów z rakiem płuc, jednak będzie to miało miejsce dopiero za kilkadziesiąt lat.  

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost popularności papierosów wśród kobiet, co niedługo pozwoli zająć nowotworowi płuc pierwsze miejsce nie tylko pod względem śmiertelności, ale również zachorowalności. 

Według niektórych naukowców duży wpływ na powstawanie nowotworu ma również zanieczyszczenie powietrza, które jest odpowiedzialne za ok. 5% przypadków raka płuc. 

Dlaczego rak płuc jest tak śmiertelny?  

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć na statystyki dotyczące stadiów zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. 

Zaawansowany stopień choroby, w którym rak rozsiał się do innych organów lub jest bardzo duży i nacieka opłucną oraz ścianę klatki piersiowej, dotyczy ok. 75% pacjentów w momencie diagnozy. Skuteczność leczenia w tak zaawansowanym stadium jest niezwykle niska. 

Dla porównania rak piersi w zaawansowanym stadium dotyczy ok. 6% pacjentów w momencie diagnozy (są to dane ze Stanów Zjednoczonych; w Polsce ze względu na niski odsetek kobiet, które regularnie wykonują mammografię, ta liczba z pewnością jest większa).  

Pozostaje więc znaleźć przyczynę tak niskiej liczby rozpoznań raka płuc we wczesnych stadiach. 

Rak płuc – objawy 

Objawy raka płuc są bardzo niespecyficzne. Najczęstszym symptomem jest kaszel, który jest obecny w wielu innych chorobach, w szczególności zakaźnych. Chrypka, będąca wynikiem prawdopodobnie dużego zaawansowania choroby (naciek na nerw krtaniowy wsteczny), również nie jest objawem kojarzonym przez ludzi z rakiem płuc. Częste zapalenia płuc i oskrzeli skłaniają raczej do zmiany stylu życia, aniżeli do diagnostyki w kierunku raka płuc.  

Niewielki guz nie powoduje dolegliwości bólowych, a zatem, gdy ból jest objawem raka płuc, świadczy najczęściej o dużym zaawansowaniu choroby.  

Utrata wagi i apetytu to kolejne objawy nowotworu płuc. Mogą być bagatelizowane, ponieważ są obecne w wielu innych nowotworach, ale również w anemiach, niedoborach witamin i wielu innych dolegliwościach. 

Niespecyficzność lub brak wczesnych objawów nowotworu powodują, że wykrycie choroby we wczesnym stadium jest bardzo utrudnione. Naukowcy z całego świata pracują nad stworzeniem programu wczesnej profilaktyki raka płuc, jednak dotychczas nie udało się stworzyć  skutecznego, a jednocześnie opłacalnego modelu. 

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 7 września 2021, 07:46
    Irek

    jak raków to chyba płuc – skoro rak płuca (a kiedyś się mówiło wyłącznie o raku płuc – Czy rak atakuje tylko jedno płuco??? a w odniesieniu do artykułu to ile raków może zaatakować jedno płuco ????

  2. 21 lutego 2024, 16:03
    IZABELLA

    B ciekawy i pouczajacy

    1. 22 lutego 2024, 09:41
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę