32
09 marca 2020

Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej?

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej stosuje się przy podejrzeniu, monitorowaniu i leczeniu chorób wątroby, jelit, trzustki, żołądka, dróg żółciowych, śledziony, nerek, dróg moczowych i nadnerczy. Częstym wskazaniem do wykonania MRI są niejednoznaczne wyniki USG i tomografii komputerowej.

Rezonans magnetyczny jest precyzyjnym i bezpiecznym badaniem obrazowym pozwalającym na szczegółowe uwidocznienie struktur organizmu. W odróżnieniu od tomografii komputerowej i RTG w MRI nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. Rezonans jest istotnym elementem diagnostyki chorób wielu narządów położonych w jamie brzusznej. 

Przeczytaj również: 
Tomografia a rezonans – czym się różnią?
Tomografia komputerowa – co bada?

Jakie są wskazania do wykonania badania MRI jamy brzusznej? 

Wśród wskazań do wykonania MRI znajdują się podejrzenia chorób dotyczących: 

 • wątroby (torbiele, nowotwory, marskość, stłuszczenie, ropień, bąblowica), 
 • jelit (nowotwory, nieswoiste choroby zapalne jelit, polipy jelita grubego) 
 • trzustki (ostre i przewlekłe zapalenie trzustki), 
 • żołądka (nowotwory, wrzody trawienne), 
 • dróg żółciowych (zapalenie, kamica, perforacja, nowotwory), 
 • śledziony (powiększenie, torbiele, ropnie), 
 • nerek i dróg moczowych (choroby zapalne, torbiele, nowotwory, wady wrodzone, kamica), 
 • nadnerczy (nowotwory, przerost). 

Badanie MRI często znajduje zastosowanie w przypadku, gdy inne badania (np. TK lub USG) nie przyniosły jednoznacznych wyników. Dodatkowo umożliwia szczegółową ocenę węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych. Wskazań do badania jest wiele. Uwzględniają one diagnostykę, monitorowanie leczenia oraz postępu choroby. Wykorzystuje się je także w ocenie narządów po przeszczepie oraz w monitorowaniu chorób nowotworowych 

Jakie są przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej? 

Badanie rezonansem magnetycznym należy do bezpiecznych i nieinwazyjnych, dlatego lista przeciwwskazań jest krótka. Ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego przeciwwskazaniem do badania jest obecność metalowych obiektów w ciele. Należą do nich: 

 • metalowe szwy 
 • starsze rozruszniki i kardiodefibrylatory serca,  
 • zaciski naczyniowe,  
 • implanty ślimakowe,  
 • ciała obce, np. odłamki pocisków.  

Większość obecnie stosowanych implantów w chirurgii czy stomatologii nie ma właściwości magnetycznych i nie wyklucza przeprowadzenia badania.  

Ze względu na charakterystykę badania przeciwwskazaniem może być klaustrofobia brak współpracy ze strony pacjenta. Pacjent przebywa w zamkniętej przestrzeni i powinien być bez ruchu przez 20-60 minut w trakcie trwania badania w celu uzyskania jak najdokładniejszych obrazów.  

Ciąża i miesiączka nie są przeciwwskazaniem do MRI, jednak nie zaleca się wykonywania badania w I trymestrze ciąży. 

Przeczytaj więcej: 
Rezonans magnetyczny – jak się do niego przygotować?

Jak przebiega badanie MRI jamy brzusznej? 

Przed badaniem lekarz dokładnie poinstruuje pacjenta, jak się do niego przygotować. Nie należy odstawiać leków bądź ograniczać spożywania pokarmów, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku obrazowania jelita grubego lekarz może zalecić użycie środków przeczyszczających i ograniczenia dotyczące żywienia na kilka dni przed badaniem. Umożliwia to dokładniejsze zobrazowanie jelita.  

Zlecone zostanie badanie krwi na stężenie kreatyniny, które należy wykonać najpóźniej 2 dni przed MRI. Ocenia ono funkcjonowanie nerek i jest niezbędne przed podaniem kontrastu.  

Przeczytaj również: 
Kreatynina – o czym mówi nam jej poziom?

Na badanie należy wziąć ze sobą wyniki wszystkich dotychczas wykonanych badań obrazowych. Porównanie ich z wynikiem pozwoli lekarzowi radiologowi na lepszą ocenę ewentualnych zmian.  

W przypadku badania z użyciem środka cieniującego pielęgniarka zakłada wkłucie dożylne, przez które podany zostanie kontrast 

Badanie trwa około 20-60 minut, jest dosyć głośne (osoby nietolerujące hałasu mogą użyć stoperów). Pacjent leży na wąskim stole i proszony jest o pozostanie w bezruchu i dostosowanie się do ewentualnych poleceń technika.  

Po badaniu z kontrastem pacjent pozostaje pod obserwacją przez około 30 minut ze względu na możliwość wystąpienia wczesnej reakcji alergicznej. Następnie udaje się do domu z zaleceniem spożywania dużej ilości płynów w celu szybszego wydalenia środka kontrastującego. Po badaniu bez kontrastu pacjent może od razu udać się do domu bez żadnych ograniczeń.  

Na wyniki w trybie ambulatoryjnym czeka się zazwyczaj kilka dni.  

Przeczytaj również: 
Rezonans z kontrastem czy bez? Czy środki kontrastujące są bezpieczne?

Ile kosztuje rezonans jamy brzusznej? 

W przypadkach wymagających natychmiastowej diagnostyki lub hospitalizacji badanie MRI wykonywane jest jak najszybciej. Jednak u chorych stabilnych ambulatoryjnie czas oczekiwania na badanie refundowane przez NFZ może wynieść nawet do roku. Alternatywą jest wykupienie badania prywatnie, przy czym cena różni się w zależności od regionu Polski i placówki. Koszt badania waha się między 350 a 700 zł. Użycie kontrastu podnosi cenę o 100-200 zł.   

Przeczytaj również:
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – kiedy się go wykonuje?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Objawy i leczenie zapalenia żołądka

Objawy zapalenia żołądka to głównie mdłości, wymioty, silny ból, pieczenie, uczucie pełności i zgaga. Diagnozę może jednak postawić tylko i…

Zobacz więcej

Cukrzyca i ostre zapalenie trzustki a suplementy diety

W przypadku ostrego zapalenia trzustki niepotrzebna jest dodatkowa suplementacja. Należy przede wszystkim trzymać się bezwzględnie zaleceń lekarskich dotyczących diety. Po…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)