18
19 sierpnia 2019
Rafał Suchodolski Autor
Autor
Rafał Suchodolski

Kawa – fakty i mity

W wielu źródłach możemy spotkać liczne informacje dotyczące negatywnych skutków picia kawy. Jednak większość z nich nie ma pokrycia w rzeczywistości, a badania naukowe im zaprzeczają. Które informacje dotyczące kawy są prawdziwe, a które możemy potraktować jako mity?

W wielu źródłach możemy spotkać liczne informacje dotyczące negatywnych skutków picia kawy. Jednak większość z nich nie ma pokrycia w rzeczywistości, a badania naukowe im zaprzeczają. Które informacje dotyczące kawy są prawdziwe, a które możemy potraktować jako mity?

Kawa a nadciśnienie

Kawa, spożywana regularnie, nie powoduje wzrostu ciśnienia. Dlatego też ograniczanie kawy w prewencji bądź leczeniu nadciśnienia nie ma uzasadnienia. Kawa, spożywana sporadycznie, może nieznacznie zwiększać ciśnienie krwi (o ok. 10 mmHg), jednak jedynie tymczasowo. 

Picie kawy nie zwiększa ryzyka wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca.

Tak więc informacja o tym, że pacjenci z nadciśnieniem nie powinni pić kawy, jest nieprawdziwa. Nawet kilka filiżanek kawy dziennie nie ma wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego.

Filiżanka kawy

Zawierają kofeinę

Kawa a rak

W składzie kawy z palonych ziaren znajduje się substancja kancerogenna – akrylamid. Badania nie potwierdzają jednak związku między spożywaniem kawy a częstością zachorowań na nowotwór. 

Podejrzewa się, że w przypadku niektórych nowotworów, kawa może mieć działanie zapobiegawcze. Mowa o nowotworach:

  • piersi,
  • przewodu pokarmowego,
  • prostaty.

Istniejące badania nie dostarczają wystarczających informacji, aby z pewnością powiedzieć, że kawa zapobiega tym nowotworom, jednak większość sugeruje, że kawa wpływa ochronnie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że substancją badaną w kawie jest kofeina, podczas gdy mniej uwagi poświęca się pozostałym składnikom kawy, które również mają wpływ na nasze zdrowie.

Kawa a osteoporoza

Kawa działa moczopędnie. W związku z tym uważa się, że wypłukuje ona niektóre minerały np. wapń i magnez. Można więc przypuszczać, że regularne i długotrwałe picie kawy powoduje zmniejszenie gęstości kości (osteoporozę). Nie ma rzetelnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby negatywny wpływ picia kawy na kości. 

Peeling z kawy

Kawa a ból głowy

Przeciwbólowe działanie kawy zostało potwierdzone naukowo. W aptekach możemy znaleźć preparaty, które łączą w swoim składzie kofeinę i paracetamol. Udowodniono, że stosowanie obu składników daje lepszy efekt niż pojedyncze stosowanie paracetamolu czy ibuprofenu. 

Kawa a uprawianie sportu

Spożywanie kawy może być wsparciem dla sportowców, w szczególności dla biegaczy. Co na tym zyskują?

  • Dla sprinterów picie kawy wiąże się ze zwiększeniem pobudliwości mięśni.
  • U długodystansowców przynosi efekt w postaci wzmożonego metabolizmu tłuszczów.

Kawa a nauka

Dowiedziono, że kawa poprawia zdolność koncentracji, wpływa również na lepsze zapamiętywanie. Efekty jej spożywania są również widoczne u osób, które mają problemy ze snem. Dowiedziono, że w tej grupie picie kawy ma również korzystny wpływ na kierowanie pojazdami, ponieważ poprawia szybkość reakcji.

Kawa w kosmetyce

Według producentów kosmetyków kofeina może wspomagać wzrost włosów poprzez stymulację wydzielania czynników wzrostu w cebulkach włosa. Produkty zawierające kofeinę są więc zalecane do stosowania miejscowego, w szczególności u osób, które mają problem z łysieniem.

Na rynku dostępne są również peelingi z dodatkiem kofeiny. Zdaniem producentów mają one pomagać w zwalczaniu cellulitu. Deklarują oni, że dzieje się tak poprzez aktywujący wpływ kofeiny na metabolizm tłuszczów. O ile wiele badań prowadzonych na sportowcach potwierdza działanie kofeiny podawanej doustnie na wzmożony metabolizm tłuszczów, niewiele źródeł mówi o takim charakterze działania przy stosowaniu miejscowym. Niemniej jednak kofeina może wchłaniać się przez skórę, co pozwala przypuszczać, że w pewnym stopniu jej spożywanie może pomóc w walce z cellulitem.

Jak widzimy, kawa ma szerokie zastosowanie. Informacje rozpowszechniane na temat jej działania często są nieprawdziwe. Warto kierować się wynikami badań naukowych, które w większości opisanych sytuacji nie potwierdzają negatywnego wpływu kawy na nasze zdrowie.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
06 listopada 2020 mgr farm. Monika Cichocka
27 października 2020 mgr farm. Magdalena Fuszara
19 października 2020 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
01 października 2020 lek. Małgorzata Czerniak
30 września 2020 mgr farm. Monika Cichocka
15 lipca 2020 mgr Leszek Pawski
10 lipca 2020 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)