Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
16

Krwioplucie – jakie mogą być jego przyczyny?

Słuchaj artykułu

Krwiopluciem określa się odkrztuszanie krwistej wydzieliny dolnych dróg oddechowych lub krwi. W przypadkach, gdy ilość wykrztuszanej krwi jest duża i przekracza objętość 500 mililitrów w ciągu doby lub 100 mililitrów w ciągu godziny, mówimy o krwotoku płucnym.

Krwioplucie – jakie mogą być jego przyczyny?

Czym jest krwioplucie?

Krwioplucie jest zjawiskiem polegającym na wykrztuszaniu wydzieliny dolnych dróg oddechowych, podbarwionej krwiście o różowawym lub czerwonawym zabarwieniu czy zawierającej w sobie pasma krwi, lub na odkrztuszaniu samej krwi. Jako krwioplucie określa się utratę przez drogi oddechowe objętości krwi mniejszej niż 500 mililitrów na dobę. Krwioplucie można podzielić ze względu na jego intensywność. W przypadku odkrztuszania od 200 mililitrów krwi w ciągu doby lub od 600 mililitrów w ciągu 48 godzin mówimy o krwiopluciu masywnym. Po przekroczeniu granicy 500 mililitrów w ciągu doby lub w przypadkach szybko rozwijających się po przekroczeniu objętości 100 mililitrów krwi w ciągu godziny mówimy o krwotoku płucnym.

Zarówno masywne krwioplucie, jak i krwotok płucny mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia chorego!

Krwioplucie rzekome 

Krwiopluciem rzekomym nazywamy sytuację, w której odpluwana krew nie pochodzi z dolnych dróg oddechowych. Może ona pochodzić z przewodu pokarmowego lub górnych dróg oddechowych – nosa, gardła, krtani, jamy ustnej.

Krwioplucie – przyczyny

Do odkrztuszania plwociny z krwią może dochodzić w przebiegu toczącego się stanu zapalnego, uszkodzenia drobnych naczyń, w przebiegu choroby nowotworowej zarówno w wyniku nowotworzenia kruchych naczyń guza, jak i naciekania przez guz naczyń prawidłowych, w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy w przypadku wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym, np. w przebiegu ostrej niewydolności lewokomorowej serca.

Do najczęstszych przyczyn krwioplucia zaliczamy:

  •   choroby infekcyjne dróg oddechowych:
  •   rozstrzenie oskrzeli,
  •   raka płuca.

Inne przyczyny, w których może wystąpić krwioplucie, to między innymi:

  •   zatorowość płucna,
  •   inne niż rak nowotwory płuca,
  •   urazy mechaniczne, w tym urazy powstałe w czasie procedur diagnostycznych i terapeutycznych lub wynikające z zaaspirowania ciała obcego do dróg oddechowych,
  •   lewokomorowa niewydolność serca i inne choroby układu krążenia,
  •   układowe zapalenia naczyń i układowe choroby tkanki łącznej,
  •   skazy krwotoczne, wrodzone i nabyte, w tym również hemofilie,
  •   działanie niektórych leków, np. przeciwkrzepliwych, stosowanych w chorobach układu krążenia,
  •   inne rzadkie przyczyny.

Jakie narzędzia diagnostyczne stosuje się w przypadku krwioplucia?

W diagnostyce przyczyn krwioplucia bardzo duże znaczenie ma wywiad dotyczący zarówno cech samego krwioplucia, objawów towarzyszących, charakteru plwociny, jak i stylu życia chorego, środowiskowych narażeń na czynniki oddziałujące na drogi oddechowe czy obciążeń rodzinnych. Całokształt uzyskanych informacji pozwala na wysunięcie podejrzenia co do prawdopodobnej przyczyny krwioplucia.

Przy stawianiu diagnozy stosuje się badania obrazowe (rentgen, tomografię komputerową klatki piersiowej) oraz endoskopowe (bronchoskopię, pozwalającą na uwidocznienie wnętrza dróg oddechowych i podjęcie ewentualnych działań diagnostyczno-terapeutycznych). Ponadto wykonuje się badania laboratoryjne, w tym oceniające działanie układu krzepnięcia, morfologię krwi obwodowej czy badania mikrobiologiczne w przypadku podejrzenia infekcji. Leczenie uzależnione jest od przyczyny krwioplucia.

Źródła:

  • Szczeklik W., Mejza F. „Krwioplucie” w Interna Szczeklika- mały podręcznik 2019/20, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019, ISBN: 978-83-743-0569-3.
  • Ziora D. „Krwioplucie” w „Badanie podmiotowe i przedmiotowe” w Wielka Interna- Pulmonologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, wyd. Elektroniczne.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 28 lipca 2022, 17:12
    Katarzyna

    Od wczoraj zaczęło się u mnie samoistne krwioplucie. Drugi atak miałam podczas badania u lekarza otolaryngologa, który natychmiast wezwał karetkę na SOR do szpitala. Zostałam poddana badaniom: EKG, RTG klatki piersiowej, badanie krwi. Wszystkie te wyniki są w normie. Skierowanie do pulmonologa na NFZ za..1,5 miesiąca, prywatna wizyta (najszybciej) za ponad 2 tygodnie. Krwioplucie powtarza się co kilka godzin, trwa ok. 10 min. Ilość wyplutej krwi ok. 2 łyżki. Co mam robić w tej sytuacji? Bardzo się boję większego krwotoku. Dotychczas nie postawiono mi diagnozy.

    1. 29 lipca 2022, 11:48
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Ilość wypluwanej krwi może wydawać się niewielka, jednak regularność tej sytuacji wskazuje na aktywne miejsce krwawienia. Może nim być jama nosowa, ustna czy któryś z odcinków układu pokarmowego lub oddechowego. Ze względu na fakt, że miejsce to nie zostało ustalone, a potencjalnych przyczyn jest wiele, ciężko zalecić konkretne postępowanie. Z pewnością wymaga Pani poszerzonej diagnostyki, obejmującej nie tylko badania endoskopowe, ale także panel badań laboratoryjnych. Na te ostatnie może Panią skierować lekarz rodzinny, do którego powinna się Pani jak najszybciej umówić. W trakcie konsultacji bardzo ważny będzie dokładny wywiad, do którego warto się przygotować, notując sobie informacje dotyczące ostatnio stosowanych leków, przebytych zabiegów leczniczych czy kosmetycznych, jakichkolwiek urazów, możliwości przypadkowego połknięcia czegoś ostrego (np. ości). W przypadku nasilenia krwioplucia lub wystąpienia jakichkolwiek innych objawów proszę wezwać karetkę i pilnie udać się na najbliższy oddział ratunkowy.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę