Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
28

Leki lodówkowe – jak je przechowywać i transportować?

Słuchaj artykułu

Produkty lecznicze wymagają ściśle określonych warunków przechowywania. W przypadku zdecydowanej większości wystarczy utrzymywanie ich w temperaturze poniżej 25°C (temperatura pokojowa), ale niektóre z nich wymagają jednak niższych temperatur. Czym są zatem leki lodówkowe i jak je prawidłowo przechowywać?

Leki lodówkowe – jak je przechowywać i transportować?

Czym są leki lodówkowe i jak je przechowywać?

Terminem tym określamy preparaty termolabilne (wrażliwe na działanie wysokiej temperatury), które należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8°C. Tego typu leki od momentu produkcji, przez dystrybucję do hurtowni aż do momentu sprzedaży w aptece są przechowywane w lodówkach ze stałym pomiarem temperatury i wilgotności. Po zakupie produktu lodówkowego w aptece, w celu zachowania „zimnego łańcucha transportu”, lek należy przetransportować do domu w torebce termoizolacyjnej. Powinna ona zostać dołączona do zakupionego preparatu. Tego typu opakowanie tymczasowe umownie utrzymuje chłód przez 1-2 godziny. Przed upływem tego czasu lek powinien zostać wyjęty z torebki i umieszczony w lodówce.


Produkty umożliwiające bezpieczne przechowywanie leków
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zazwyczaj zaleca się ustawienie leku na środkowej półce z dala od ścianek (lek może przymarznąć do ścianki w kontakcie nią). Nie powinien być też umieszczany na drzwiach lodówki, które są narażone na największe wahania temperatury. Pod żadnym pozorem nie można chować leków do zamrażalnika. Skrajnie niska temperatura potrafi być równie niekorzystna, co przegrzanie preparatu.

Do produktów, które należy przechowywać w lodówce, najczęściej należą:

Ostatni przykład jest szczególnie ważny. Antybiotyki podawane w formie zawiesiny, są najczęściej wydawane z apteki w formie granulatu, do którego należy dodać wody. Sam granulat zazwyczaj może być trzymany w temperaturze pokojowej, ale rozrobiona zawiesina jest bardzo nietrwała i musi być trzymana w lodówce przez cały czas kuracji.

Co może się stać w przypadku nieprawidłowego przechowywania leków?

Zbyt wysoka (a także zbyt niska) temperatura przechowywania leku może zmienić jego właściwości fizykochemiczne na tyle, że przestanie on działać. Przykładem jest insulina, której może zaszkodzić różnica kilku stopni Celsjusza (w górę oraz w dół zakresu). Zazwyczaj po otwarciu ampułki może być ona przechowywana w temperaturze do 25°C przez 28-30 dni, ale jej przegrzanie nawet o kilka stopni prowadzi do dezaktywacji. To samo dzieje się w przypadku jej zamrożenia – powstają wtedy zazwyczaj kryształki lub kłaczki, a sam produkt nadaje się wyłącznie do utylizacji. Należy jednak podkreślić, że insulina to zawiesina i często pojawia się w niej widoczny gołym okiem osad, który znika po wstrząśnięciu ampułką. Jeśli zanieczyszczenia nie znikną po wymieszaniu czy ogrzaniu w dłoniach, ampułkę oddajemy do utylizacji. Pamiętajmy również, że trzymaną w lodówce ampułkę z insuliną należy przed podaniem rozgrzać w dłoniach, bo zastrzyk z zimnej insuliny może być bardzo bolesny.

Kiedy lek powinien wzbudzić podejrzenia?

Bywa tak, że źle przechowywany lek z pozoru wygląda normalnie. Często jednak już na pierwszy rzut oka widać, że coś się w nim zmieniło. Nasz niepokój powinny wzbudzić m.in.:

  • zmiana koloru preparatu,
  • kłaczki w ampułce z insuliną lub innym lekiem,
  • zmiana zapachu,
  • inny niż dotychczas smak leku.

Pamiętaj, każda podejrzana zmiana dyskwalifikuje preparat do podania

Jak widać, niektóre preparaty wymagają szczególnych warunków przechowywania. Ich zachowanie jest niezbędne do uzyskania skutecznej terapii.

Przeczytaj również: 
Jak przechowywać leki w podróży?
Leki a upały – jak zadbać o domową apteczkę w trakcie upałów?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 26 lipca 2021, 16:19
    Kaida

    Latem w domach jest czesto powyżej 25°… więc skoro “zwykle” leki nie powinny byc w lodówce to jak zyc? Wit d w kroplach dla dziecka? Antykoncepcja? Przeciwbolowe?

    1. 27 lipca 2021, 12:56
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Przede wszystkim należy zapoznać się z ulotką leku. Tam znajduje się informacja, w jaki sposób lek powinien być przechowywany. Jeśli leki będą przez kilka dni przechowywane w wyższej temperaturze, nie wpłynie to na ich skuteczność. W trakcie lata czy cieplejszych dni należy znaleźć w domu takie miejsce, gdzie jest najchłodniej, najlepiej w zacienionej szafce, na którą nie padają promienie słoneczne.

  2. 1 sierpnia 2023, 15:02
    zgred

    kupiłem lek prolia w torebce termicznej i włożyłem wszystko do lodówki po 6 godzinach przypomniałem sobie że miałem wyjąć z torebki czy przez ten czas mogło się coś stać z lekiem

    1. 2 sierpnia 2023, 08:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Prolię należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 stopni. Producent dopuszcza przechowywanie leku w temperaturze poniżej 25 stopni, jednak wówczas musi zostać zużyty w ciągu 30 dni.

  3. 1 listopada 2023, 23:07
    Aga

    Zapomniałam po aplikacji globulki nystatyny wsadzić jej do lodówki, odruchowo wsadziłqm opakowanie do szafki. W domu jest koło 19 stopni, opakowanie leżało około 2 dni. Czy mogę użyć lek?

    1. 2 listopada 2023, 09:47
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Nystatyna jest bardzo wrażliwa na działanie temperatury, dlatego musi być przechowywana w lodówce. Lek przechowywany 2 dni w temperaturze pokojowej prawdopodobnie utracił swoje właściwości i jego dalsze stosowanie nie ma sensu. Proszę zwrócić się do lekarza, wyjaśnić sytuację i poprosić o wystawienie nowej recepty.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę