Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
118

Łupież – przyczyny, rodzaje, profilaktyka

Słuchaj artykułu

Łupież to często spotykana i dość kłopotliwa choroba skóry głowy polegająca na przyspieszonym podziale komórek naskórka na owłosionej skórze głowy, co w efekcie prowadzi do zbyt szybkiego złuszczania się. Objawia się najczęściej jako charakterystyczny biały pył na włosach, który niestety jest bardzo dobrze widoczny. Obniża to komfort życia i może spowodować spadek samooceny. Przyczyn powstawania łupieżu, jak i sposobów jego leczenia jest kilka. Jaką terapię wybrać?

Łupież – przyczyny, rodzaje, profilaktyka

Łupież – przyczyny i rodzaje

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia (głównie M. restricta i M. globosa). Jest to drobnoustrój naturalnie występujący na naszej skórze głowy, jednak w pewnych warunkach może wystąpić jego zbyt duże namnażanie. Zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienie to idealne warunki do wzrostu tego grzyba. Przyczyną tych zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu skóry głowy mogą być zaburzenia hormonalne, immunologiczne, nieprawidłowa dieta czy stres. Do powstawania łupieżu może przyczynić się także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Najczęściej popełniane błędy to np.:

  • nadużywanie kosmetyków do stylizacji oraz farb do włosów
  • przegrzewanie skóry głowy suszarką
  • zbyt rzadkie mycie włosów
  • niedokładne spłukiwanie szamponu czy odżywki.

Stosowane w leczeniu łupieżu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Powstawanie łupieżu może też być uzależnione od miejsc, w których mieszkamy lub pracujemy. Długie przebywanie w suchym i zimnym miejscu może też nasilać dolegliwości. Dodatkowo, pojawieniu się łupieżu sprzyja łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry. Objawy tej choroby są różne i na ich podstawie diagnozuje się rodzaj łupieżu. Wyróżniamy 4 rodzaje:

  • łupież suchy – widoczne są bardzo małe, białe łuski, które wyglądają jak proszek wysypany na włosach. Skóra głowy jest wówczas mocno przesuszona. W cięższych przypadkach obserwujemy nawarstwienie złuszczającego się naskórka, który ma postać strupów przylegających do skóry głowy.
  • łupież tłusty – występuje nadmierny łojotok, powstają żółte strupy, stan zapalny i uporczywy świąd.
  • łupież pstry – odmiana łupieżu, która z reguły nie występuje na głowie lecz na tułowiu. Objawia się powstawaniem dobrze odgraniczonych, nieregularnych, żółtobrunatnych plam na skórze. Skóra jest szorstka i swędzi. Nieleczony łupież pstry może powodować nieestetyczne przebarwienia.
  • łupież różowy Giberta – również nie występuje na głowie. Pierwszym objawem jest powstanie tzw. blaszki macierzystej na klatce piersiowej. Jest to okrągła, różowa plamka, która swędzi i łuszczy się na brzegach. Po pewnym czasie powstają kolejne. Co ciekawe, choroba mija samoistnie po maksymalnie dwóch miesiącach.

Łupież – leczenie

Najskuteczniejsza w leczeniu łupieżu jest terapia miejscowa. W tym przypadku stosuje się trzy główne grupy preparatów:

  • preparaty grzybobójcze – są najskuteczniejsze i najczęściej polecane, bo zwalczają przyczynę łupieżu, a nie tylko objawy. Przeważnie występują w postaci szamponów, ale istnieją też emulsje na skórę głowy. Najpopularniejszą substancją w takich preparatach jest ketokonazol, jednak można też spotkać m.in. klimbazol, pirokton olaminy, cyklopiroks. Szampon tego typu należy używać 2-3 razy w tygodniu, przez okres 4 tygodni. Po aplikacji na mokre włosy nie należy go od razu spłukiwać, tylko poczekać kilka minut, aby mógł zadziałać. Po tym czasie preparat trzeba dokładnie spłukać. Jeśli po przejściu pełnej kuracji objawy łupieżu są nadal widoczne, należy skonsultować się z lekarzem.
  • preparaty przeciwłojotokowe– ograniczają ilość sebum (niektóre nawet je absorbują) wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Szampony z tej grupy często zawierają substancje łagodzące, które zmniejszają świąd. Można je stosować do codziennej pielęgnacji skóry głowy.
  • preparaty keratolityczne– pomagają pozbyć się nadmiaru złuszczonego naskórka. Zawierają substancje wspomagające złuszczanie (np. kwas salicylowy, zmikronizowana siarka). Do stosowania 3 razy w tygodniu.

Istnieją na rynku preparaty złożone będące kombinacją tych trzech wariantów. Dzięki temu wspomagają usuwać złuszczony naskórek, regulują sebum i jednocześnie działają przeciwgrzybiczo, a dodatkowo zawierają środki myjące. Oprócz terapii aptecznych, mamy do wyboru też kilka domowych sposobów na łupież, które mogą okazać się skuteczne, zwłaszcza w łagodniejszych formach schorzenia. Należą do nich:

  • masaż ciepłą (nie gorącą!) oliwą z oliwek: wykonujemy go przez około 10 minut, a następnie spłukujemy delikatnym szamponem do codziennej pielęgnacji. Zabieg możemy wykonywać dwa razy w tygodniu. Zamiast oliwy z oliwek, możemy użyć olejków eterycznych, np. cytrynowego, lawendowego czy rozmarynowego.
  • płukanki na włosy, np. z tymianku, mięty, melisy, pokrzywy: dwie saszetki zaparzamy przez 15 minut pod przykryciem. Ostudzony napar aplikujemy na wcześniej umytą skórę głowy i nie spłukujemy.
  • wystawianie włosów na działanie światła słonecznego, co działa przeciwzapalnie.

Łupież – profilaktyka

Po wyleczeniu często dochodzi do nawrotów łupieżu. Aby tego uniknąć, warto zastosować kilka działań profilaktycznych. Są nimi:

  • regularne mycie włosów,
  • częste szczotkowanie (delikatną szczotką),
  • rzadsze używanie kosmetyków do stylizacji i suszarki,
  • masaż skóry głowy (nawet bez użycia olejków),
  • ekspozycja na słońce,
  • unikanie stresu,
  • właściwa dieta: bogata w witaminy z grupy B, witaminy A i E oraz cynk, żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas.

Łupież to częsta i uprzykrzająca życie choroba skóry, która najczęściej ustępuje po leczeniu miejscowym. Pamiętajmy jednak, żeby w razie braku efektów po miesiącu kuracji zgłosić się do lekarza. Nieleczony lub nieustępujący łupież może mieć liczne konsekwencje, z wyłysieniem włącznie.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 25 grudnia 2018, 11:02
    aleksandra

    Mam problem z łupieżem już od dawna i denerwujące jest, że nie wiem jak się go pozbyć.

    1. 28 grudnia 2018, 13:34
      Apteka Gemini
      Apteka Gemini

      Zachęcamy do skorzystania z naszych rad 🙂

  2. 29 lipca 2019, 15:34
    Martyna

    Świetne te domowe sposoby, ale to wszystko zajmuje dużo czasu… Mi to nawet zwykły szampon przeciwłupieżowy pomaga, bo ma w swoim składzie i cynk i kwas cytrynowy 🙂

    1. 27 sierpnia 2019, 09:04
      Karola

      Mi z szamponów bardzo pomógł ten z siarczkiem selenu i białą glinką.

    2. 4 września 2019, 11:34
      Tatanka

      Karola, a który to był? Jakis specjalny pod lupiez pstry?

  3. 30 sierpnia 2019, 07:56
    Michalina

    A może jakieś domowe sposoby? Wizyty u lekarzy dużo kosztują…

    1. 30 sierpnia 2019, 14:33
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Z domowych sposobów polecamy masaż oraz płukanki na włosy, które zostały opisane w artykule. Pozdrawiamy! 🙂

  4. 3 stycznia 2021, 15:28
    Marta

    Witam, dobry artykul. Ja mam problem z lupiezem od zawsze. Gdy uzywam szampon przeciwlupiezowy wszystko ok, ale lupiez szybko nawraca, gdy tylko odstawie szampon. Moj lupiez to lupiez tlusty, zolte plamy i prztluszczajace sie wlosy. Ale wydaje mi sie, ze stan sie pogorszyl gdy sie przeprowadzilam. Czy woda moze miec wplyw na rozwoj lupiezu? Jesli tak to czy to jej sklad, ph czy moze cos innego i co zrobic w takiej sytuacji? Dzieki i pozdrawiam

  5. 16 stycznia 2021, 16:37
    gosia

    ja tez mam wielkie problemy z łupieżem i z mamą zastanawiam się jak się tego czegoś pozbyć ;(

  6. 16 stycznia 2021, 16:39
    Małorzata

    jakie szanpony na łupież suchy?

    1. 23 lutego 2021, 15:31
      Anonim

      Naturalny szampon z Organic Life 🙂

  7. 26 stycznia 2021, 12:22
    Stasiek

    też mam problemy z łupieżem

  8. 5 lutego 2022, 18:18
    Dora

    Porządna dawka informacji

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę