4
11 kwietnia 2019
Izabela Skowrońska Autor
Autor
mgr
Izabela Skowrońska
Absolwentka fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, technik masażu. Na co dzień skoncentrowana na pracy z pacjentami o profilu neurologicznym i ortopedycznym. W rehabilitacji łączy metody terapii manualnej z pracą funkcjonalną. Prywatnie miłośniczka mydlarstwa.

Masaż Shiatsu – na czym polega akupunktura bezigłowa?

Shiatsu, czyli uciskowa terapia tkanek miękkich, to wywodząca się ze Wschodu jedna z terapii komplementarnych i medycyny alternatywnej, która czerpie z dorobku tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM). Podobnie do akupunktury i akupresury w masażu Shiatsu dużą rolę odgrywa praca z energią Qi, wpływ meridianów na ludzki organizm czy filozofia Yin i Yang. Shiatsu nazywane jest również akupunkturą bezigłową, ponieważ w terapii tej dochodzi do mechanicznego ucisku opuszkami palców punktów akupunkturowych w celu wyrównania przepływu energii.

Shiatsu, czyli uciskowa terapia tkanek miękkich, to wywodząca się ze Wschodu jedna z terapii komplementarnych i medycyny alternatywnej, która czerpie z dorobku tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM). Podobnie do akupunktury i akupresury w masażu Shiatsu dużą rolę odgrywa praca z energią Qi, wpływ meridianów na ludzki organizm czy filozofia Yin i Yang. Shiatsu nazywane jest również akupunkturą bezigłową, ponieważ w terapii tej dochodzi do mechanicznego ucisku opuszkami palców punktów akupunkturowych w celu wyrównania przepływu energii.

Diagnostyka Shiatsu bazuje jedynie na dotyku, co odróżnia ją od akupunktury, w której przed terapią bada się puls i język pacjenta. Terapia jest mieszanką łagodnych manipulacji, stretchu i ucisków z użyciem palców, łokci, kolan czy stóp.

Skąd wywodzi się masaż Shiatsu?

Zakłada się, iż pierwsze podwaliny teoretyczne pod medycynę chińską przywędrowały z Indii do Chin za sprawą mnicha Bodhidharma wraz z wprowadzaniem tam buddyzmu w V w. p.n.e.

Bezigłowa akupunktura, czyli masaż Shiatsu

Doktryna ta zakładała dbałość o ciało na równi ze stroną duchową i niewypieranie cielesnych doznań na drodze do oświecenia. Z czasem rozpoczęto rozwijanie idei systemu meridianów i istnienia energii Qi w ludzkim ciele oraz wpływu terapii masażem na ciało. Praktyki te powędrowały dalej do Japonii, gdzie z powodu wieloletniej izolacji kulturowej wykształciły swoją własną charakterystykę. Sama nazwa Shiatsu ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w roku 1919 wraz z wydaniem książki japońskiego autora Tempeki Tamai pod tytułem “Shiatsu-Ho”. Postanowił on zebrać i połączyć wiedzę starożytną z nowoczesnymi nurtami i ostatecznie zdefiniował techniki należące do praktyki Shiatsu. Kilka lat później współtworzył założenie pierwszego Związku Terapeutów Shiatsu.

Energia Qi

Pojęcie energii Qi prawdopodobnie nigdy nie zostanie umieszczone w podręcznikach medycyny akademickiej, ponieważ niemożliwym zdaje się jej zmierzenie czy zbadanie jej natury. W definicję Qi wpisana jest:

 • zmienność,
 • płynność
 • niemożność kontroli.

Chińskie określenie Qi nie posiada także żadnego przetłumaczalnego na inny język odpowiednika. Przyrównywana jest jednocześnie do czegoś tak ulotnego jak ‘para’ i stałego jak ‘ryż’. W swojej bardziej subtelnej formie Qi porusza się płynnie niemal niewidoczna jak para, a w tej bardziej skondensowanej nabiera kształtu, na co ma wskazywać ryż. Qi interpretowana jest również jako efekt nieustającej gry pomiędzy Yin i Yang, które mimo przeciwnego ładunku wzajemnie się uzupełniają.

Rola i wskazania do masażu Shiatsu

Celem Shiatsu jest zrównoważenie, przywrócenie i podtrzymanie energii życiowej, jak również zapobieganie kumulowaniu się stresu w organizmie. Wskazania zdrowotne do terapii obejmują dolegliwości, takie jak:

 • bóle głowy,
 • migreny,
 • sztywność karku,
 • bóle pleców,
 • problemy menstruacyjne,
 • kaszel,
 • astma,
 • zapalenia zatok,
 • zaburzenia trawienia,
 • reumatyzm,
 • bezsenność,
 • nerwice,
 • depresje,
 • przemęczenie,
 • osłabienie organizmu.

Shiatsu jako terapia holistyczna zwraca również uwagę na odpowiednią dietę, samopoczucie i zdrowy styl życia pacjentów.

Działanie masażu Shiatsu

Wyróżnia się dwa mechanizmy oddziaływania terapii Shiatsu na ludzki organizm. Pierwszy dotyczy wpływu na tkanki miękkie w ciele, w tym przede wszystkim na powięź i jej właściwości piezoelektryczne. Dzięki uciskom w odpowiednich punktach terapeuta przywraca fizjologiczne napięcie, elastyczność i nawodnienie tkanek. Z uwagi na fakt, iż powięź otacza wszystkie nasze mięśnie i narządy wewnętrzne, tworząc spójny siatkowaty płaszcz wzdłuż i wszerz całego ciała, uciskanie jej czy naciąganie w jednym obszarze będzie mieć wpływ na inne znacznie oddalone od miejsca stymulacji tkanki, co wykorzystuje się w tej terapii.

Drugim ważnym mechanizmem jest praca z polem energetycznym człowieka. Pole to składa się z wielu mniejszych wytwarzanych w trakcie pracy tkanek ciała. Głównymi źródłami energii w ciele są układ krwionośny, wytwarzający impulsy elektryczne wraz z każdym uderzeniem serca; siatkówka oka, zmieniająca swoją polaryzację pod wpływem promieni świetlnych, oraz mózg i mięśnie. Podczas sesji terapeuta wchodzi w tryb leczniczy, dzięki czemu emituje silne pole magnetyczne ze swoich dłoni. Tym samym dochodzi do interakcji pomiędzy polem “dawcy” i “biorcy”, a efektem takiego skrzyżowania ma być głęboka transformacja.

Działanie Shiatsu opiera się na wierze w uzdrawiającą moc relacji terapeutycznej. Fenomen ten zwie się Yuan i stanowi o jakości połączenia, jakie występuje pomiędzy terapeutą i pacjentem, ale także w relacjach nieformalnych między przyjaciółmi czy bliskimi. W medycynie akademickiej znany jest jako zmysł kliniczny, sprawiający, że niektórzy medycy, pomimo stosowania tych samych metod leczenia, co pozostali, osiągają zauważalnie większą skuteczność. Z tej obserwacji wywodzi się jedna z nadrzędnych zasad Shiatsu: „To, co robisz jest ważne, ale nie tak ważne, jak sposób, w jaki to wykonujesz”.

Masaż Shiatsu a nauka

Ze względu na niedostatek obiektywnych badań klinicznych skuteczność terapii Shiatsu pozostaje pod znakiem zapytania. Wiadomo jednak, że na tę chwilę nie udało się badaczom udowodnić, by techniki Shiatsu wykazywały większą skuteczność w porównaniu do konwencjonalnych metod leczenia różnych jednostek chorobowych, ale mogą stanowić ich uzupełnienie i wchodzić w skład terapii integratywnej.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Zdrowie

Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Salmonella - przyczyny, objawy, leczenie

Olej z czarnuszki - właściwości i zastosowanie

Kwas foliowy - funkcje, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru

Endometrioza - objawy, diagnostyka i leczenie

Jak zwiększyć ilość erytrocytów (czerwonych krwinek)?

Jak dawkować witaminę D3 u dorosłych, dzieci i niemowląt?

Zobacz więcej
Czytaj także