18
18 lutego 2019

Melatonina – cudowny lek na bezsenność?

Długi i spokojny sen to marzenie wielu osób. Ze względu na codzienny stres i różnorodne schorzenia czy tryb pracy problemy z zasypianiem stają się coraz bardziej powszechne. Jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzią jest melatonina - hormon regulujący sen i czuwanie. O jej właściwościach i wskazaniach do stosowania przeczytacie w poniższym artykule.

Czym jest melatonina?

Melatonina jest hormonem powstającym w wyniku przemian tryptofanu. Proces ten przebiega w szyszynce, czyli niewielkiej strukturze znajdującej się w mózgowiu. Melatonina odpowiada za prawidłowy cykl snu i czuwania. Jej stężenie w ciągu dnia jest niskie, natomiast w nocy ulega podwyższeniu, co jest związane z przeznaczeniem tej pory na sen i regenerację. Najwyższy poziom odnotowuje się pomiędzy godziną 24 a 3 – 4 w nocy i jest to pora najefektywniejszego odpoczynku dla organizmu. Największe stężenie hormonu melatoninowego odnotowuje się u dzieci, natomiast z wiekiem ta ilość spada, co może być przyczyną problemów ze snem występujących dosyć często u ludzi starszych.

Funkcje melatoniny

Niewielkie ilości melatoniny są również produkowane w innych częściach organizmu, m.in. w przewodzie pokarmowym, siatkówce oka, szpiku kostnym czy skórze. Oprócz regulacji rytmu dobowego melatonina pełni także szereg odmiennych funkcji w organizmie. Odpowiada za prawidłowe wydzielanie pozostałych hormonów przysadki, reguluje ciśnienie krwi, wspiera procesy odpornościowe, warunkuje fizjologiczne funkcjonowanie nerek i kontroluje tempo metabolizmu. Ponadto posiada działanie antyoksydacyjne, a więc pomaga zachować równowagę w całym okresie funkcjonowania organizmu. Najnowsze badania donoszą też o istotnej roli melatoniny w prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego, szczególnie w regulacji cyklu miesięcznego u kobiet.

Kto powinien uzupełniać niedobory melatoniny?

Uzupełnianie niewystarczającego poziomu melatoniny zaleca się przede wszystkim osobom starszym, u których wydzielanie tego hormonu jest obniżone. W tym przypadku bardzo istotne jest zażywanie melatoniny codziennie o stałej porze, najlepiej na godzinę przed planowanym snem i połączenie jej przyjmowania z innymi wieczornymi rytuałami, np. zaciemnianiem czy wietrzeniem pomieszczenia albo zaparzaniem ziołowej herbaty w celu odprężenia organizmu.

Znaczną poprawę zasypiania może przynieść u osób pracujących zmianowo, u których okołodobowy rytm snu i czuwania ulega zaburzeniu. Melatonina wspomaga unormowanie się poziomu hormonu i prawidłowe działanie organizmu u tych osób. Pozwala im na efektywne wysypianie się w ciągu dnia, dzięki czemu z większą wydajnością mogą funkcjonować w nocy.

Melatonina zwiększa adaptację do niesprzyjających warunków. Jej zażywanie zaleca się również osobom podróżującym i zmieniającym strefy czasowe, u których rytmy dobowe ulegają zachwianiu. Dzięki temu pomaga zmniejszać negatywne odczuwanie skutków tzw. jet lag, czyli dyskomfortu związanego ze zmianą strefy czasowej. Wyrównywanie poziomu melatoniny zaleca się także osobom borykającym się z depresją oraz chorym ze znacznym stopniem upośledzenia, u których występują problemy z zasypianiem.

Najczęściej stosowane dawki melatoniny mieszczą się w przedziale pomiędzy 1-5 mg. Na rynku jest dostępnych szereg suplementów, zawierających w składzie melatoninę, występującą w połączeniu z surowcami ziołowymi o działaniu uspokajającym i nasennym. Do wyboru są również preparaty monoskładnikowe o statusie leku OTC, czyli dostępnego bez recepty. Mają one postać tabletek lub kapsułek.

Przeciwwskazania do zażywania melatoniny

Zażywanie melatoniny uważa się za dość bezpieczne, jednakże nie powinny jej stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z zaburzonym metabolizmem wątrobowym, ponieważ wątroba jest miejscem rozkładu tego hormonu. Ważna jest też obserwacja reakcji organizmu i odstawienie preparatu w przypadku wystąpienia silnych bólów głowy, uczucia splątania, niepokoju czy nadmiernej senności oraz kołatania serca, znacznego obniżenia temperatury ciała, a także bólów brzucha o charakterze skurczowym. Suplementacja melatoniny w przypadku dzieci powinna być zawsze konsultowana z lekarzem.

Efektywny sen to klucz do dobrego samopoczucia. Warto więc obserwować swój organizm i w razie potrzeby uzupełniać niedobory melatoniny. Dzięki temu lepiej się wyśpimy i zaczniemy dzień z większą dawką energii.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak leczyć chroniczne zmęczenie?

Przede wszystkim powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania albo wyeliminowania chorób, których objawem mogłoby być chroniczne…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
24 maja 2021 mgr farm. Sebastian Cybulski
26 kwietnia 2021 mgr farm. Sebastian Cybulski
08 kwietnia 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
08 kwietnia 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
01 kwietnia 2021 mgr farm. Sebastian Cybulski
30 marca 2021 mgr farm. Magdalena Szota
16 marca 2021 dr Ewa Fiedorowicz
03 marca 2021 mgr farm. Monika Cichocka
26 lutego 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
10 lutego 2021 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)