13
21 stycznia 2021

Mięta – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Mięta pieprzowa jest surowcem zielarskim stosowanym od wieków w medycynie ludowej. Obecnie jej popularność nie maleje i jest wykorzystywana w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, będąc składnikiem licznych preparatów dostępnych w aptece. Skuteczność jej stosowania potwierdzają badania naukowe. Jakie właściwości i zastosowanie ma mięta?

Mięta – charakterystyka 

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Jej prozdrowotne właściwości zauważono już w czasach starożytnych i wykorzystywano w różnych rejonach świata. Należy ona do bylin. Dorasta maksymalnie do 1 m wysokości, a jej liście osiągają 5-7 cm długości. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest orzeźwiający zapach. Mięta pieprzowa jest gatunkiem łatwym w uprawie, szeroko rozpowszechnionym i znanym na całym świecie. Surowcem leczniczym jest liść mięty pieprzowej (menthae piperitae folium), zawierający: 

 • olejek eteryczny,  
 • garbniki,  
 • flawonoidy,  
 • kwasy organiczne,  
 • fitosterole,  
 • witaminy,  
 • sole mineralne (zwłaszcza żelaza, miedzi, magnezu, sodu, cynku, manganu).

Najważniejszą substancją czynną jest olejek mięty pieprzowej. Jego średnia zawartość w liściach wynosi 2%.  

Mięta – właściwości i zastosowanie 

Od wieków napary z mięty zalecane są przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie, przez co ułatwia trawienie i jest zalecana przy niestrawności. Wykazuje również działanie wiatropędne, pomaga w normalizacji pracy przewodu pokarmowego, regulując perystaltykę jelit. Eliminuje także wzdęcia. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i drogi żółciowe, znosi uczucie dyskomfortu i bólu. Jest również środkiem wzmagającym łaknienie, w związku z czym może być przydatna w przypadku braku apetytu. Szczególnie sprawdza się u osób z zespołem jelita drażliwego, ponieważ eliminuje stany skurczowe przewodu pokarmowego, wzdęcia oraz bóle brzucha. Mięta sprawdzi się także w łagodzeniu nudności u kobiet w ciąży.  

Olejek miętowy stosowany jest również w aromaterapii. Dzięki zawartości mentolu ułatwia oddychanie, odpręża, łagodzi stres i zwalcza ból głowy. Olejek miętowy sprawdzi się przy migrenowych bólach głowy. Stosowany do inhalacji jest zalecany w stanach przeziębienia oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Pomocniczo można go wykorzystać w łagodzeniu kaszlu, ułatwia on również oddychanie i udrażnia nos. Publikacje naukowe wspominają o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwutleniających, przeciwnowotworowych oraz przeciwalergicznych mięty pieprzowej. Mentol, główny składnik oleju z mięty pieprzowej, działa chłodząco i poprawia ukrwienie. Bywa wykorzystywany w preparatach do użytku zewnętrznego na bóle mięśniowe

Przeczytaj również:
Mentol – jakie ma zastosowanie?

Mięta – przeciwwskazania i środki ostrożności 

Preparatów z miętą nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na produkty zawierające liście mięty, olejek miętowy i mentol.  

Preparatów zawierających olejek miętowy nie wolno stosować u niemowląt i małych dzieci bezpośrednio w obrębie ust, nosa czy piersi.  

Zaleca się ostrożność podczas stosowania naparów z mięty u osób chorujących na refluks żołądkowo-przełykowy, przepuklinę rozworu przełykowego i kamienie nerkowe. 

Mięta – skutki uboczne 

Stosowanie preparatów z Mentha piperita w nadmiernych ilościach może skutkować nasileniem zgagi, refluksem żołądkowo-przełykowym, a także podrażnieniami błony śluzowej żołądka. 

Reasumując, mięta pieprzowa jest cennym surowcem zielarskim o szerokim zastosowaniu w różnych dolegliwościach. To naturalne remedium na problemy ze strony przewodu pokarmowego, które doskonale sprawdzi się również w stanach przeziębienia czy grypy, wspomagając walkę z objawami takimi jak zatkany nos i ból zatok czy kaszel. Jak każde zioło, również mięta powinna być stosowana z umiarem. 

Źródła: 

 1. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Wydanie 1, Poznań 2005. 
 2. Chrapek A., Dzida K., Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej, Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania i inżynierii produkcji, WUP, 2020. 
 3. Klaudel L., Mięta pieprzowa. Panacea, 2006, 2(15), 8–1. 
 4. Najda A., Skład chemiczny i działanie przeciwutleniające ekstraktów z Mentha piperita L., Post Fitoter 2017; 18(4): 251-258. 
 5. Mystkowska I. , Zarzecka K. , Baranowska A. , Gugala M., Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Hebralism, 2016 1(2). 
 6. Chumpitazi B.P.,  Kearns G.,   Shulman R.J., Review article: The physiologic effects and safety of Peppermint Oil and its efficacy in irritable bowel syndrome and other functional disorders, Aliment Pharmacol Ther. 2018 Mar; 47(6): 738–752. 
 7. Raghavan R., DeviM.P., Varghese M., ,  Joseph A.,  MadhavanS.,  Sreedevi P., Effectiveness of Mentha piperita Leaf Extracts against Oral Pathogens: An in vitro Study, J Contemp Dent Pract. 2018 Sep 1;19(9):1042-1046. 
 8. Pittler M.H., ,  Ernst E., Peppermint oil for irritable bowel syndrome: a critical review and metaanalysis, Am J Gastroenterol. 1998 Jul;93(7):1131-5. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Ostropest i inne zioła

Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać…

Zobacz więcej

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Szczepienie przeciw grypie a recepta

Tak, by zakupić szczepionkę przeciw grypie należy mieć receptę.  W większości przychodni istnieje możliwość zaszczepienia się preparatami, którymi dysponuje placówka…

Zobacz więcej

Dlaczego ospa party jest niebezpieczne?

Ospa party jest spotkaniem organizowanym przez rodziców, polegającym na zarażeniu dzieci ospą w celu tzw. uodpornienia, jeśli nie przechodziły jeszcze…

Zobacz więcej

Jak leczyć migrenę w ciąży?

Leczenie migreny w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Istnieją preparaty przeciwmigrenowe, które są bezpieczne dla płodu, jednak to produkty dostępne…

Zobacz więcej

Co stosować na problemy z gazami i zaparciami u niemowlaka?

Najczęściej gazy u niemowląt pojawiają się na skutek trawienia białek i laktozy zawartych w mleku matki. Mogą być również konsekwencją…

Zobacz więcej

Przeziębienie w ciąży

W czasie ciąży na przeziębienie najlepiej stosować naturalne metody - czosnek, syrop malinowy, miód, imbir. Warto również dużo odpoczywać oraz…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
23 września 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
15 września 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
14 września 2021 mgr farm. Natika Karolak
08 września 2021 mgr farm. Natika Karolak
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)