14
15 kwietnia 2021

Miodunka – jakie ma właściwości lecznicze?

Miodunka jest znaną od dziesiątek lat rośliną o licznych właściwościach leczniczych. Dawniej była powszechnie stosowana w leczeniu chorób płuc, następnie przez lata została zapomniana, by w XXI wieku powrócić „do łask”. W Polsce występują 4 gatunki tej niezwykłej rośliny, z których najpowszechniej występującą jest miodunka plamista. 

Miodunka plamista

Produkty zawierające miodunkę

Miodunka – jak ją rozpoznać? 

Miodunka to niewielka bylina. Jest rośliną zielną, niezdrewniałą. Należy do rozłogowych roślin wieloletnich i jest zaliczana do rodziny ogórecznikowatych. Występuje głównie na terenie Europy oraz Środkowej Azji. W Polsce reprezentowana jest przez 4 gatunki:  

 • miodunkę ćmę,  
 • miodunkę miękkowłosą,  
 • miodunkę plamistą, 
 • miodunkę wąskolistną.  

Ze względu na swój dekoracyjny wygląd, za sprawą różowo-fioletowych kwiatów, w wielu ogrodach hodowana jest jako roślina ozdobna. W stanie naturalnym można ją znaleźć w wilgotnych lasach liściastych lub na terenach podmokłych czy nadrzecznych. Miodunka należy do hemikryptofitów, czyli roślin zimujących w postaci odnawiających się pąków, zlokalizowanych tuż przy powierzchni ziemi. Jest niewielkich rozmiarów – osiąga wysokość do 30 cm. W budowie morfologicznej wyróżnia ją owłosiona łodyga oraz owalne liście i charakterystyczne kolorowe kwiaty, których barwa zależna jest od rodzaju rośliny, okresu w ciągu roku czy rodzaju gleby. Miodunka może być biała, różowa, czerwona, niebieska, purpurowa, aż do odcieni ciemnego fioletu.  

Miodunka – jakie ma właściwości? 

Roślina ta jest bogatym źródłem wielu związków chemicznych:  

 • witamin (z grupy B oraz witaminy A, C i E),  
 • związków mineralnych (głównie krzemionki),  
 • saponin,  
 • flawonoidów,  
 • garbników, 
 • antocyjanów (zlokalizowanych głównie w kolorowych kwiatach miodunki, z których największą grupę stanowią polifenole).  

Ze względu na takie bogactwo substancji miodunka zaliczana jest do roślin leczniczych. 

Wykazuje właściwości odtruwające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Stosowana jest głównie wspomagająco w leczeniu uporczywych i nawracających schorzeń układu oddechowego

 • ułatwia odkrztuszanie, 
 • regeneruje błonę śluzową dróg oddechowych, 
 • nawilża nabłonek. 

Ze względu na właściwości gojące może być wykorzystywana w leczeniu trudno gojących się ran. Ma także działanie moczopędne oraz osłaniające na nabłonek przewodu pokarmowego

Zastosowanie miodunki 

Miodunka ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie w różnego rodzaju chorobach dróg oddechowych nazywana bywa też „płucnikiem”. W dawnych czasach była wykorzystywana w łagodzeniu objawów gruźlicy. W postaci naparu może być stosowana w dolegliwościach bólowych gardła i krtani dzięki temu, że ma właściwości powlekające i łagodzące. Wspomaga także procesy immunologiczne, zwiększając odporność organizmu na infekcje. Za to działanie odpowiedzialne są obecne w miodunce witaminy i mikroelementy. 

Miodunka, głównie w postaci odwarów, może być także stosowana w chorobach przewodu pokarmowego, np. wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej, oraz w chorobach jamy ustnej, objawiających się występowaniem aft, ran i wszelkiego rodzaju zmian zapalnych.  

Siła działania ściągającego warunkowana jest zawartością garbników w roślinie. Właściwość ta wykorzystywana jest także w naturalnej terapii biegunek.  

Miodunka ma też właściwości moczopędne, dzięki czemu może przynieść ulgę osobom borykającym się z nawracającymi infekcjami układu moczowego. 

Miodunka znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Może być składnikiem domowych i naturalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Działa ściągająco na skórę, przyspiesza gojenie ran oraz ma właściwości przeciwbakteryjne. W efekcie zastosowania wyciągu z płucnika zauważalna jest poprawa wyglądu skóry oraz redukcja zmarszczek. 

Podsumowując, najważniejszymi wskazaniami, w których warto rozważyć stosowanie miodunki, są nawracające dolegliwości ze strony układu oddechowego w postaci chrypki, kaszlu, bólu gardła i problemów z odkrztuszaniem. Warto jednak zaznaczyć, że nadal opublikowano niewiele badań naukowych potwierdzających właściwości miodunki, a jej zastosowanie opiera się głównie na wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Źródła: 

 • http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-2413004 [dostęp 28.12.2020]. 
 • Aleksander Ożarowski, Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy, Warszawa 1982: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, s. 216. 
 • Sadowska i In., The Pros and Cons of Cystic Fibrosis (CF) Patient Use of Herbal Supplements Containing Pulmonaria officinalis L. Extract: the Evidence from an In Vitro Study on Staphylococcus aureus CF Clinical Isolates, Molecules, 2019 Mar, 22;24(6):1151. 
 • Justyna Krzyżanowska-Kowalczyk i In., Novel Phenolic Constituents of Pulmonaria officinalis L. LC-MS/MS Comparison of Spring and Autumn Metabolite Profiles, Molecules, 2018 Sep, 6;23(9):2277. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Suchy jałowy opatrunek – jak go przeciąć?

Im mniej działań wykonywanych na jałowym opatrunku, tym lepiej. Jeśli najmniejsze kompresy jałowe 5x5 cm są za duże i nie…

Zobacz więcej

Ostropest i inne zioła

Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać…

Zobacz więcej

Tabletki antykoncepcyjne a leki na astmę - interakcje

Zgodnie z dostępną wiedzą farmaceutyczną pomiędzy wymienionymi preparatami nie występują interakcje mające wpływ na wchłanianie bądź działanie substancji. Domyślam się,…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. Odrzanka pisze:

  Mam chorobę palacza. Chodzę do pulmonologa. Sprawdzam, czy miodunka trochę to złagodzi. 50 gram 2 x dziennie rano i wieczorem. Jak się skończy to chyba zrobię przerwę.

Miodunka plamista

Produkty zawierające miodunkę

Czytaj także
23 września 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
14 września 2021 mgr Ewelina Pietrzak
10 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
10 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
07 września 2021 Zofia Gmerek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)