2
26 stycznia 2021

Morsowanie – remedium na wszelkie dolegliwości czy przemijająca moda?

Na początku 2021 roku morsowanie stało się w Polsce najchętniej wybieraną formą aktywności. Przez pandemiczne obostrzenia, znacząco uniemożliwiające prowadzenie normalnego życia, społeczeństwo zaczęło poszukiwać nowych rozrywek, które są bezpieczne dla zdrowia, wymagają wyjścia z domu i nie łamią obowiązujących zakazów. Coraz więcej osób uważa krótkotrwałe kąpiele w zimnej wodzie za ulubioną formę spędzania wolnego czasu. Jak wpływają na nasz organizm? 

Morsowanie – historia 

Zwyczaj hartowania organizmu w lodowatej wodzie ma bogatą historię. Pierwsze doniesienia o korzystnym wpływie morsowania zostały opisane przez ojca medycyny – Hipokratesa w IV w. p.n.e. W Polsce tę praktykę po raz pierwszy opisano dopiero w XVI wieku, kiedy nadworny lekarz króla Zygmunta, Józef Struś, zalecał zimne kąpiele jako remedium na wszelkie dolegliwości. Co ciekawe, w krajach prawosławnych morsowanie jest elementem obrzędu religijnego. W tej religii święto Objawienia Pańskiego obchodzi się 19 stycznia, aby upamiętnić chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie.  

Ciekawostka: do Polaków należy rekord Guinnessa w liczbie osób, które jednocześnie wzięły udział w morsowaniu. Wydarzenie odbyło się w 2015 roku w Mielnie i wzięło w nim udział 1799 osób.

Jak morsowanie wpływa na nasze zdrowie? 

Korzyści dla zdrowia płynące z morsowania zostały już wielokrotnie opisane w pracach naukowych. Poniżej wymieniono najważniejsze z nich: 

 • Stymulacja układu odpornościowego do produkcji białych krwinek oraz interleukin, co znacząco zmniejsza podatność na infekcje w okresie jesienno-zimowym. 
 • Korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Układ krwionośny zbudowany jest w znacznym stopniu z tkanki mięśniowej, która regularnie kurczy się pod wpływem zimna oraz rozkurcza pod wpływem ciepła, dlatego morsowanie jest swoistym „treningiem siłowym” dla żył, tętnic i naczyń włosowatych. 
 • Korzystny wpływ na układ mięśni szkieletowych. Zimno powoduje większe ciśnienie krwi, co skutkuje lepszym natlenieniem mięśni oraz szybszym usunięciem niechcianych metabolitów jak np. kwas mlekowy, który odkłada się po każdym wysiłku fizycznym. 
 • Pobudzenie procesów metabolicznych poprzez zwiększone wytwarzanie niektórych hormonów. Chodzi tu głównie o produkcję noradrenaliny oraz wazopresyny. Przyspieszony metabolizm to produkcja większej ilości ciepła, a to z kolei prowadzi do hiperwentylacji, czyli przyspieszenia procesów oddechowych. 
 • W brunatnej tkance tłuszczowej zmagazynowane są lipidy, służące do utrzymywania naturalnej temperatury ciała. Zimno podczas morsowania aktywuje proces uwalniania tych tłuszczów, co może pomóc osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. 
 • Morsowanie wpływa również pozytywnie na kondycję skóry poprzez oddziaływanie na mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. 
 • Morsowanie jest poniekąd walką z własnymi słabościami. Badania dowodzą, że u wielu osób, które robią to regularnie, następuje naturalny wyrzut dużych ilości endorfin. Zatem morsowanie może okazać się „leczeniem uzupełniającym” w przypadku schorzeń psychicznych, takich jak depresja. 

O czym należy pamiętać przed i podczas morsowania? 

 • Na morsowanie przyjdź w lekkiej, sportowej odzieży, która będzie wygodna podczas rozgrzewki. 
 • Pierwsze morsowanie warto wykonać w towarzystwie osoby bardziej doświadczonej. Szok, jaki przeżywa organizm podczas wejścia do lodowatej wody, może utrudnić logiczne myślenie. Wprawiony kompan może nauczyć Cię dobrych praktyk oraz sprawi, że będziesz spokojniejszy. 
 • Pamiętaj o czapce, aby zapobiec utracie ciepła przez głowę. 
 • Warto zainwestować w neoprenowe buty oraz rękawiczki, ponieważ nasze kończyny są najbardziej podatne na odmrożenia. Wynika to z niskiej ilości tkanki tłuszczowej na dłoniach i stopach. 
 • Przed wejściem do wody przeprowadź rozgrzewkę. Powinna ona trwać tak długo, aż poczujesz komfort termiczny. Dla przeciętnej osoby powinno to być około 10-20 minut. 
 • Od rozgrzewki do faktycznego morsowania musi upłynąć jak najkrótszy czas. Stojąc bez odzieży wierzchniej na plaży przy minusowej temperaturze otoczenia, jesteś bardziej narażona/y na wychłodzenie niż w wodzie. 
 • Na plaży rozłóż koc, a następnie przygotuj na nim ręcznik i suche ubrania na przebranie po wyjściu z wody. 
 • Dobierz czas trwania morsowania do swojego doświadczenia, temperatury otoczenia oraz własnej tolerancji na zimno. Osoby niedoświadczone nie powinny przebywać w wodzie dłużej niż 2-3 minuty. 
 • Uważaj na kamienie i lód. Zimno powoduje, że pod wodą nie czujemy, kiedy się skaleczymy. Dlatego pamiętaj, aby zabrać ze sobą plastry oraz bandaż
 • Warto mieć w plecaku termos z ciepłą herbatą i wysokokaloryczną przekąskę, np. owoc lub orzechy. 
 • Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wodę lub napoje izotoniczne, które w szybkim tempie nawodnią organizm, a także dostarczą niezbędnych mikro- i makroelementów. 
 • Na morsowanie przygotuj termofor, dzięki któremu szybko przywrócisz krążenie w palcach dłoni. 
 • Warto mieć na brzegu osobę do pomocy, która ułatwi cały proces, np. szybko poda ręcznik, suche ubrania, ciepły napój itd. 

Morsowanie – przeciwwskazania 

Choć morsowanie wpływa pozytywnie na ludzki organizm, to istnieje szereg czynników, przez które powinniśmy z niego zrezygnować. Należą do nich między innymi: 

 • nadciśnienie tętnicze, 
 • przebyty zawał serca, 
 • choroba niedokrwienna serca, 
 • astma oskrzelowa, 
 • borelioza, 
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • choroby układu moczowego (głównie nerek), 
 • infekcje ogólnoustrojowe, 
 • epilepsja. 

Regularne morsowanie może wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Jest doskonałą formą regeneracji dla osób lubiących aktywnie odpoczywać, ale może też być ciekawym doświadczeniem dla osób szukających nowych wrażeń. Pamiętajmy, że morsowanie nie jest przeznaczone dla wszystkich. Dlatego jeśli masz wątpliwości co do stanu własnego zdrowia, warto skonsultować się z lekarzem. 

Źródła:

 • M.J Tipton, N. Collier, H. Massey, J. Corbett, M. Harper Cold water immersion: kill lor cure? Expiremntal Physiology Nov 2017. 
 • https://guinnessworldrecords.com/world-records/largest-polar-bear-dip-single-venue. 
 • https://naviny.belsat.eu/pl/news/wodochryszcza-w-grodnie-czyli-prawoslawne-morsowanie-foto/. 
 • www.internationaliceswimming.com
 • Hohenauer E, Taeymans J, Baeyens JP, Clarys P & Clijsen R. The effect of post-exercise cryotherapy on recovery characteristics: a systematic review and meta-analysis. Jan 2015. 
 • Iceman: The story of Lewis Gordon Pugh (2010), reż. Damon Foster.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Jak badać ciśnienie krwi elektronicznym ciśnieniomierzem?

W celu poprawnego pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem elektronicznym należy: 1. Odpocząć 15 minut. Pomiar nie powinien być wykonywany bezpośrednio po wysiłku,…

Zobacz więcej

Oleje do skóry tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej doskonale sprawdzają się oleje: jojoba, z czarnuszki, arganowy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny.…

Zobacz więcej

Probiotyk dla dorosłego i nastolatka

Dla dorosłego i nastolatka najczęściej wystarczy ten sam preparat. Kierując się wyborem, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na liczbę bakterii…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Niewydolność serca a domowa tlenoterapia

W przypadku niewydolności serca bardzo prawdopodobnie organizm Pani mamy nie jest wystarczająco zaopatrywany w tlen. Warto wykonać badanie określające poziom…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
21 czerwca 2021 Agata Kleszcz
17 czerwca 2021 Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
04 czerwca 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
04 czerwca 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
18 maja 2021 Karolina Zelewska Poradnik Gemini
07 maja 2021 mgr Ewelina Zawada
07 maja 2021 Magdalena Bernisz
07 maja 2021 mgr farm. Monika Cichocka
06 maja 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)