Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
100

Nadciśnienie tętnicze? Na te leki uważaj!

Słuchaj artykułu

Leki na nadciśnienie mogą wchodzić w interakcje z innymi preparatami. Na jakie połączenia uważać? Przeczytaj w artykule.

Nadciśnienie tętnicze? Na te leki uważaj!

Leki na nadciśnienie tętnicze 

Do najczęściej stosowanych leków w leczeniu nadciśnienia tętniczego zaliczamy: 

  • diuretyki (leki moczopędne),  
  • β-blokery, 
  • blokery kanału wapniowego, 
  • inhibitory konwertazy angiotensyny, 
  • blokery receptora angiotensynowego.

Ich zadaniem jest obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości mieszczących się w normach. Często stosuje się zatem kilka preparatów, ponieważ takie połączenie przynosi lepsze efekty terapeutyczne.

Stałe utrzymywanie ciśnienia tętniczego na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważne. Zapobiega to niebezpiecznym powikłaniom, które nie są widoczne w początkowych fazach nadciśnienia.


Ciśnieniomierze
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Na jakie leki uważać przy nadciśnieniu tętniczym? 

  • Niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) – osoby cierpiące na nadciśnienie podczas stanu zapalnego czy bólu głowy powinny skonsultować z lekarzem, jaki preparat zażyć; najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym w tym wypadku jest paracetamol; nie przynosi on jednak takich rezultatów jak inne leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne;
  • leki hormonalne – często stosowane jako antykoncepcja lub w hormonalnej terapii zastępczej; ich przyjmowanie również skonsultuj z lekarzem, aby dobrać odpowiednie leki na nadciśnienie; 
  • adrenalina, noradrenalina;
  • leki przeciwdepresyjne;
  • sterydy;
  • antybiotyki z grupy makrolidów.

Przed zażyciem każdego leku dokładnie przeczytaj ulotkę i sprawdź możliwe interakcje. W razie wątpliwości zapytaj lekarza o zmianę pory dawkowania lub samych leków. 

Zarówno leki, jak i odżywianie, mają wpływ na farmakoterapię. Często nawet spożycie posiłku przyczynia się do lepszego lub gorszego wchłaniania leku.

Podczas przyjmowania leków na nadciśnienie szczególnie uważaj na grejpfruta. Owoc ten może wchodzić w szereg niekorzystnych interakcji.

Informacje te często są zawarte w ulotce.  

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 26 lutego 2021, 15:34
    Teresa

    Co może być przyczyną wzrostu ciśnienia po szczepionce Moderna? Nagły wzrost nastąpił po ok 15 min! Taką przypadłość mam też po znieczuleniach (badanie okulistyczne, dentystyczne, chirurgiczne). Ponadto zdarzyły się incydenty polekowe po ibuprofenie, karbamazepinie oraz innych stosowanych przy leczeniu nerwu trójdzielnego. Nazw wcześniej stosowanych leków nie pamiętam, bo nawet nie skojarzyłam, że to leki czy zastrzyki przeciwzapalne podnosiły ciśnienie. Zawsze kojarzyłam to z daną chorobą czy dolegliwościami bólowymi. A teraz przy szczepieniu wmówiono mi stres.

    1. 9 marca 2021, 08:32
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Jeśli wystąpiłaby u Pani reakcja nadwrażliwości na szczepionkę, to raczej pojawiłby się spadek ciśnienia. Wzrost ciśnienia podczas iniekcji faktycznie może być spowodowany stresem lub syndromem białego fartucha.
      Natomiast po wielu lekach może wzrosnąć ciśnienie i tak jest właśnie po ibuprofenie czy karbamazepinie.

  2. 18 marca 2022, 11:55
    Atabe

    A co takiego leczą leki na nadciśnienie? Bo wszystkie przepisywane przez lekarzy obniżają ciśnienie to jakie to leczenie, a przyczyna nadciśnienia jak najbardziej ma się dobrze.

    1. 11 maja 2022, 20:43
      DiDi

      Trafione w sedno. Wszystkie wyniki krwi, moczu, ekg, usg dopplera są w normie a ciśnienie na poziomie >90/ >140.
      Propopzycja kardiologa? leki… a gdzie przyczyna? Brać i nie dyskutować…

  3. 5 stycznia 2023, 18:09
    Barbara

    Wszyscy twierdzą że nadciśnienie nie boli ja niestety nawet przy cisnieniu140 czuję się bardzo złe boli mnie klatka piersiowa a głowa nigdy.Dlaczego tak się dzieje całe życie byłam niskocosnieniowcem

    1. 11 stycznia 2023, 15:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Nadciśnienie tętnicze może się rozwijać na skutek działania różnych czynników. Dotyczy to również osób, które dotychczas miały tendencję do niskich wartości tego parametru. Na nadciśnienie choruje co trzecia dorosła osoba w Polsce. Ból w klatce piersiowej może być jednym z objawów nadciśnienia, ale może też towarzyszyć innym schorzeniom, głównie serca. Dlatego powinna Pani być pod stałą opieką kardiologa, którego należy informować o wszystkich występujących objawach. Na ich podstawie lekarz może zadecydować o poszerzeniu diagnostyki w celu wykluczenia innych chorób układu sercowo-krwionośnego.

    2. 19 kwietnia 2024, 14:08
      do DiDi

      ciśnienie na poziomie >90/ >140. to chyba źle, to są znaki, że od tego jest WYSOKIE CIŚNIENIE !

    3. 19 kwietnia 2024, 14:11
      do DiDi

      O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy ciśnienie skurczowe jest większe bądź równe 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe większe bądź równe 90 mm Hg. Wówczas podane wartości ciśnienia klasyfikuje się jako nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia.

    4. 19 kwietnia 2024, 15:07
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wartości ciśnienia zależą również od wieku. Więcej informacji w tym artykule: https://gemini.pl/poradnik/artykul/prawidlowe-cisnienie-jakie-sa-normy/

  4. 18 kwietnia 2023, 14:58
    BOZENA

    Czy sa darmowe porady lekarskie

    1. 19 kwietnia 2023, 07:45
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      W naszym poradniku może Pani skorzystać jedynie z darmowych porad farmaceutycznych.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę