1
30 września 2020
Monika Cichocka Autor
Autor
mgr farm.
Monika Cichocka

Nadciśnienie tętnicze – na jakie leki trzeba uważać?

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób, która dotyka mieszkańców krajów rozwiniętych. Często pacjenci nie wiedzą o jej istnieniu, gdyż poza niezbyt charakterystycznymi bólami głowy może nie dawać żadnych objawów.  

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób, która dotyka mieszkańców krajów rozwiniętych. Często pacjenci nie wiedzą o jej istnieniu, gdyż poza niezbyt charakterystycznymi bólami głowy może nie dawać żadnych objawów.  

Podwyższone ciśnienie tętnicze może występować np. po wysiłku fizycznym, w sytuacji stresowej, podczas gorączki czy stanu zapalnego. Jest także obserwowane po spożyciu alkoholu czy paleniu tytoniu. Oprócz wyżej wymienionych sytuacji podwyższone ciśnienie tętnicze może mieć charakter chorobowy, kiedy wartość ciśnienia krwi przekracza określone normy.  

Nadciśnienie tętnicze – co to jest? 

O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy ciśnienie skurczowe jest większe bądź równe 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe większe bądź równe 90 mm Hg. Wówczas podane wartości ciśnienia klasyfikuje się jako nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia. Wartości ciśnienia prawidłowego oraz tych, które klasyfikuje się jako nadciśnienie zebrano w artykule Nadciśnienie tętnicze – dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Ciśnieniomierz

Farmakoterapia w nadciśnieniu tętniczym 

Farmakoterapia nadciśnienia z reguły składa się z kilku preparatów i wymaga ich rzetelnego przyjmowania o stałych porach. Jak się okazuje, leki stosowane w nadciśnieniu mogą wchodzić w szereg licznych interakcji z innymi preparatami, a nawet pożywieniem. Na jakie kombinacje należy zatem uważać?  

Do najczęściej stosowanych leków w leczeniu nadciśnienie tętniczego zalicza się: 

  • diuretyki (leki moczopędne),  
  • β-blokery, 
  • blokery kanału wapniowego, 
  • inhibitory konwertazy angiotensyny, 
  • blokery receptora angiotensynowego.

Zadaniem wyżej wymienionych grup leków jest obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości mieszczących się w normach. Często stosuje się zatem kilka preparatów zamiast jednego, ponieważ takie połączenie przynosi lepsze efekty terapeutyczne. Stałe utrzymywanie ciśnienia tętniczego na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważne. Zapobiega to powstawaniu ewentualnych, groźnych powikłań, które nie są widoczne w początkowych fazach nadciśnienia. Natomiast nieleczone nadciśnienie grozi wieloma ciężkimi powikłaniami.  

Na jakość farmakoterapii wpływa wiele czynników. W pierwszej kolejności lekarze zachęcają pacjenta do zmiany stylu życia. Proponują redukcję wagi, wprowadzenie lżejszej diety, zmniejszenie spożywania soli kuchennej, ograniczenie spożywania alkoholu czy rzucenie palenia.  

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, przebieg i leczenie

Na jakie leki należy uważać przy nadciśnieniu tętniczym? 

Jak się okazuje, poza wyżej wymienionymi czynnikami podaż innych leków również może podnosić ciśnienie tętnicze krwi. Zalicza się do nich: 

  • niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) – osoby cierpiące na nadciśnienie podczas stanu zapalnego czy bólu głowy powinny skonsultować z lekarzem, jaki preparat powinny zażyć. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym w tym wypadku jest paracetamol. Nie przynosi on jednak takich rezultatów jak inne leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Dlatego też zaleca się konsultację innych substancji przeciwbólowych z lekarzem. 
  • leki hormonalne – często stosowane jako leki antykoncepcyjne lub leki w hormonalnej terapii zastępczej. Ich przyjmowanie również powinno być skonsultowane z lekarzem, aby dobrać odpowiednie leki na nadciśnienie.  
  • adrenalinę, noradrenalinę. 

Podaż innych leków obok tych przyjmowanych na nadciśnienie może zarówno zmniejszać, jak i nasilać ich działanie. Dlatego też przed zażyciem każdego kolejnego leku należy dokładnie przeanalizować ulotkę i możliwe interakcje. W razie wątpliwości warto zapytać lekarza o zmianę pory dawkowania leków lub zmianę farmakoterapii.  

Zarówno leki, jak i odżywianie mają wpływ na farmakoterapię. Często nawet spożycie posiłku przyczynia się do lepszego lub gorszego wchłaniania leku. Podczas podaży leków na nadciśnienie należy szczególnie uważać na sok i owoce grejpfruta. Może on wchodzić w szereg niekorzystnych interakcji, co może skutkować licznymi działaniami niepożądanymi. Informacje te często są zawarte w ulotce.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
06 listopada 2020 mgr farm. Monika Cichocka
27 października 2020 mgr farm. Magdalena Fuszara
19 października 2020 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
01 października 2020 lek. Małgorzata Czerniak
15 lipca 2020 mgr Leszek Pawski
10 lipca 2020 mgr farm. Monika Cichocka
19 sierpnia 2019 Rafał Suchodolski
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)