30
02 października 2020

Nowotwory krtani – jakie mogą być ich wczesne objawy?

Rak krtani jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u ludzi. Statystyki wykazują, że częściej zapadają na niego mężczyźni. Niestety wzrost zachorowań stale pnie się w górę, a co za tym idzie – szeroko pojęte zaburzenia związane z głosem. 

Nowotwory krtani – co warto wiedzieć? 

 • Najczęściej występującym nowotworem krtani jest rak płaskonabłonkowy
 • Nowotwory krtani należą do 5% wszystkich nowotworów złośliwych diagnozowanych wśród mężczyzn. 
 • Nowotwory krtani stanowią aż 45% wszystkich nowotworów w obrębie głowy i szyi. 
 • Złośliwy rak krtani rozwija się aż u 25% chorych ze stanu przedrakowego (jest to dość szerokie pojęcie, ale warto zaznaczyć, że dotyczy ono nieprawidłowości na poziomie komórkowym, co oznacza, że z takich komórek prawdopodobnie rozwinie się nowotwór). 
 • Do wczesnych objawów rozwijającego się nowotworu zalicza się m.in. długo utrzymującą się chrypkę, a także w późniejszym okresie duszności, trudności z przełykaniem (dysfagia), ból. 
 • Leczenie nowotworu krtani jest silnie uzależnione od stopnia jego rozwoju, a także od wieku i kondycji chorego. 

Czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworów krtani 

Do najczęstszych czynników, których działanie sprzyja pojawianiu się nowotworów, należy nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu (lub wdychanie dymu papierosowego). Podobnie jest w przypadku długotrwałego (np. wieloletniego) wdychania toksycznych gazów, np. trujących środków chemicznych, spalin, azbestu itp. Uważa się również, że nieprawidłowa dieta, uboga w białko i witaminy A i C, może mieć związek z pojawieniem się nowotworu krtani i gardła.   

Palenie tytoniu 

Od wielu lat na całym świecie przeprowadzane są kampanie mające na celu wzrost świadomości skutków palenia papierosów, jak i wdychania dymu tytoniowego (bierne palenie). Udowodniono, że w przebiegu palenia tytoniu uwalnia się aż 4000 różnych związków chemicznych, z których aż 40 mogą być czynnikiem wywołującym raka. Szkodliwe substancje drażnią miejscowo błonę śluzową, zmniejszają ilość tlenu we krwi, wpływają na pogorszenie odporności organizmu, a nierzadko nawet uszkadzają DNA komórek. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko nowotworu krtani i gardła aż 30-krotnie! 

Spożywanie alkoholu 

Długotrwałe lub częste picie alkoholu stale podrażnia delikatną błonę śluzową, doprowadzając do trwałego stanu zapalnego. Osłabiona struktura staje się łatwym „łupem” dla substancji rakotwórczych, wnikających głęboko w uszkodzoną tkankę. 

Badania wykazały, że jednoczesne spożywanie alkoholu i palenie wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani aż 330-krotnie! 

Infekcja HPV 

W przypadku nowotworu płaskonabłonkowego dużą rolę odgrywa wystąpienie infekcji HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, który znacznie przyczynia się do tego typu nowotworów, a także występowania raka szyjki macicy. 

Rodzaje nowotworów krtani i gardła 

 • Rak głośni – do jego głównych objawów należą szeroko pojęte zaburzenia głosu, m.in. chrypka, bezgłos, przerywanie głosu itd. Rak głośni jest nowotworem, który dość wolno się rozwija i dopiero w późnym stadium daje przerzuty do węzłów chłonnych. 
 • Rak okolicy nagłośniowej – to szybko rozwijający się nowotwór, który występuje aż u ⅓ wszystkich chorych. Szybkość rozwoju daje w krótkim czasie przerzuty do węzłów chłonnych. Pierwszymi objawami, o których mówią chorzy, jest uczucie przeszkody w gardle oraz długo utrzymujące się podrażnienie gardła; 
 • Rak okolicy podgłośniowej – występuje najrzadziej i charakteryzuje się powolnym wzrostem. Przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. 

Objawy nowotworów krtani 

Objawów choroby może być wiele, jednak każdy z nich zależy od dużej ilości czynników: 

 • umiejscowienia nowotworu, 
 • stopnia jego zaawansowania, 
 • szybkości wzrostu, 
 • naciekania guza. 

Do najczęstszych objawów zaliczają się: 

 • uczucie przeszkody w gardle, 
 • bolesność podczas przełykania, 
 • zmiana barwy głosu, 
 • załamywanie się głosu, 
 • szybka męczliwość głosu, 
 • utrzymujące się uczucie suchości w gardle, 
 • kaszel, 
 • zmiany w drożności nosa 
 • długo utrzymująca się chrypka, 
 • duszności, 
 • pojawienie się krwi w plwocinie, 
 • wyczuwalne guzy na szyi, 
 • utrzymujący się, mimo leczenia, stan zapalny. 

Sposoby leczenia nowotworów krtani 

W zależności od złośliwości, stopnia rozwoju i umiejscowienia nowotworu lekarze decydują się na leczenie chirurgiczne:  

 • wewnątrz krtani – stosując mikrochirurgię i zabiegi laserowe 
 • zewnątrzkrtaniowe – obejmujące częściowe lub całkowite wycięcie krtani.  

Ponadto stosuje się radio– i chemioterapię. Radioterapię stosuje się głównie we wczesnych stadiach chorobowych jako leczenie częściowe lub alternatywne, a także w przypadkach, gdy nowotwór nie nadaje się do operacji lub jest w zbyt zaawansowanym stadium. Zdarza się, że radioterapię przeprowadza się, gdy pacjent nie wyraża zgody na przeprowadzenie operacji. Chemioterapia najczęściej jest leczeniem uzupełniającym lub w przypadkach braku zgody na leczenie operacyjne.  

Powikłania po leczeniu nowotworów krtani, w tym zaburzenia mowy 

Nierzadko po leczeniu raka krtani występują powikłania lub zaburzenia w postaci dysfagii (trudności w połykaniu), krztuszenie się, dławienie, problemy z oddychaniem, a także np. zwężenie przełyku czy zakażenia. Innym dodatkowym kłopotem są zaburzenia gospodarki wapniowej (jeśli dojdzie do wycięcia przytarczyc).  

W przypadku gdy należało wyciąć całą krtań, z pewnością nastąpią trudności w komunikacji, a pacjent będzie zmuszony do wypracowania tzw. mowy zastępczej. Mową zastępczą określa się wykształcenie głosu gardłowego lub przełykowego, który nie brzmi tak ładnie, jak naturalny ludzki głos. Aby uzyskać mowę zastępczą, lekarze stosują protezy głosowe, znane inaczej jako sztuczna krtań, która wytwarza ton podstawowy i wprawia w drgania mięśnie dna jamy ustnej, co tworzy ton w rezonatorach. Niestety mowa zastępcza (przełykowa) wiąże się ze zwolnieniem tempa mówienia, obniżeniem częstotliwości podstawowej, niskim natężeniem głosu, a także innym czasem fonacji głosek.  

Pomimo wysokiego poziomu dzisiejszej medycyny nowotwory krtani i gardła nadal powodują komplikacje w procesie komunikowania się. Warto więc przynajmniej zredukować, a najlepiej całkowicie odstawić palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.  

Źródła: 

 • W. Szyfter (pod red.), Nowotwory w otolaryngologii, Poznań 2012. 
 • pod red. G. Janczewskiego i E. Osuch-Wójcikiewicz, Rak krtani i gardła dolnego, Medica Press, 2002 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Igły do penów z insuliną dla diabetyków

Liczbę bezpłatnych igieł wydawanych do danego rodzaju insuliny określa producent. Ilość ta nigdy nie przekracza 1 igły na 1 pen…

Zobacz więcej

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Podane przez Panią objawy najprawdopodobniej są związane z menopauzą. W następstwie obniżenia poziomu hormonów płciowych dochodzi m.in. do przyrostu masy…

Zobacz więcej

Pulsoksymetr – jakie wyniki są prawidłowe?

Za prawidłowe wyniki saturacji, czyli poziomu natlenienia hemoglobiny uznaje się przedział od 95 do 99%. Wyniki poniżej 95% mogą świadczyć…

Zobacz więcej

Choroba lokomocyjna u małego dziecka

Niestety nie ma leku ani suplementu, który można podać niemowlęciu cierpiącemu na tę przypadłość. Zachowawczo należy nie przekarmiać dziecka przed…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
06 sierpnia 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
22 czerwca 2021 mgr Ewa Cieślik
13 kwietnia 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
08 kwietnia 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)