12
26 sierpnia 2020

Olejek eukaliptusowy – jakie ma właściwości?

Olejek eukaliptusowy działa antyseptycznie, rozkurczowo i wykrztuśnie, dlatego stosuje się go w infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli lub zatok, przy przeziębieniach i grypie. Dzięki właściwościom rozgrzewającym przynosi również ulgę w bólach reumatycznych. 

Mianem eukaliptusa określa się drzewa oraz krzewy (ok. 600 gatunków) należące do rodziny mirtowatych. Są to wiecznie zielone rośliny, oznacza to, że w większości przypadków nie tracą liści sezonowo. Drzewa mogą dorastać nawet do 100 metrów wysokości. Liście rośliny są skórzaste, z niewielkimi zagłębieniami, w których znajduje się olejek eukaliptusowy.  

Eukaliptus pospolicie występuje w Australii, Indonezji, Nowej Gwinei, tworząc tam wiecznie zielone lasy. Poza tym można spotkać go na plantacjach w strefach tropikalnych i subtropikalnych (Afryka, Azja, Ameryka Południowa). Drewno pozyskiwane z eukaliptusa wykorzystywane jest w szkutnictwie, budownictwie, a nawet w meblarstwie. 

Jak się okazuje, liście eukaliptusa stanowią nie tylko znakomite źródło pokarmu dla koali, ale są również surowcem farmaceutycznym. Mianowicie pozyskuje się z nich drogocenny olejek eukaliptusowy. Liść eukaliptusa zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest eukaliptol (60-80%). Oprócz niego występują: ρ-cymen, α-pinen, kamfen, felandren, limonen, cytronelal, garbniki, flawonoidy, triterpeny, gorycze, żywice, woski.  

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie

Surowiec farmaceutyczny oraz pochodzący z niego olejek eteryczny działają rozkurczowo, antyseptycznie, wykrztuśnie. Znajdują zatem zastosowanie w infekcjach dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie czy zapaleniu oskrzeli i zatok. Jako składnik preparatów do użytku zewnętrznego olejek eukaliptusowy jest stosowany w przypadku stanów zapalnych skóry i jako środek rozgrzewający w bólach reumatycznych. Może być używany do inhalacji, a nawet, jak donoszą niektóre źródła, do leczenia wszawicy.  

Uwaga! Olejek eteryczny nie nadaje się do inhalacji z wykorzystaniem inhalatora tłokowego czy siateczkowego, ze względu na ryzyko zepsucia sprzętu.

Ponadto olejek eukaliptusowy jest składnikiem pastylek na gardło, preparatów do płukania jamy ustnej czy past do zębów. Występuje także w maściach, kremach, aerozolach do nosa, preparatach do kąpieli, kosmetykach czy środkach zwalczających wszawicę.  

Olejek eukaliptusowy do inhalacji – jak ją przeprowadzić? 

Do naczynia z wodą o temperaturze ok. 60°C dodaj kilka kropel olejku. Naczynie z olejkiem umieść w dogodnym miejscu, tak by swobodnie inhalować opary. Nie ma potrzeby nakrywania głowy ręcznikiem, gdyż opary olejku i tak trafią do naszych dróg oddechowych. Ów sposób inhalacji dotyczy każdego olejku eterycznego (np. sosnowego, świerkowego, mandarynkowego i wielu innych). 

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania 

Olejek eukaliptusowy może osłabiać działanie innych, podawanych równolegle leków, dlatego przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką. Przyjęcie zbyt dużej ilości preparatów zawierających olejek eukaliptusowy może skutkować wymiotami, mdłościami czy biegunką.  

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z olejkiem eukaliptusowym są: 

  • stany zapalne przewodu pokarmowego,  
  • stany zapalne dróg żółciowych,  
  • schorzenia wątroby,  
  • ciąża.  

U niemowląt i małych dzieci nie wolno stosować preparatów zawierających wyciąg z eukaliptusa w obrębie twarzy (przede wszystkim nosa).  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciw grypie a recepta

Tak, by zakupić szczepionkę przeciw grypie należy mieć receptę.  W większości przychodni istnieje możliwość zaszczepienia się preparatami, którymi dysponuje placówka…

Zobacz więcej

Tabletki antykoncepcyjne a leki na astmę - interakcje

Zgodnie z dostępną wiedzą farmaceutyczną pomiędzy wymienionymi preparatami nie występują interakcje mające wpływ na wchłanianie bądź działanie substancji. Domyślam się,…

Zobacz więcej

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)