Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
8

Zaćma oka – czym jest i jakie są objawy?

Słuchaj artykułu

Zaćma, zwana kataraktą, jest główną przyczyną ślepoty u ludzi na całym świecie. To patologiczny stan soczewki, który polega na częściowym lub całkowitym jej zmętnieniu postępującym w czasie. Choroba powoduje utratę podstawowej cechy optycznej soczewki, czyli jej przejrzystości, czego konsekwencją jest stopniowa utrata wzroku.  

Zaćma oka – czym jest i jakie są objawy?

Zaćma – czynniki ryzyka 

Występowanie zaćmy jest bezpośrednio związane z procesem starzenia się, ponieważ najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Zaćma jest wrodzonym lub degeneracyjnym schorzeniem, które prowadzi do zmętnienia, a tym samym zmniejszenia przezierności soczewki oka. Ryzyko jej rozwoju zwiększają także: 

  • choroby współistniejące, np. cukrzyca,  
  • urazy,  
  • przyjmowane leki, np. sterydy,  
  • zabiegi w obrębie gałki ocznej, np. witrektomia. 

Produkty na zdrowe oczy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pacjenci, których dotyka problem zmętnienia soczewki, prezentują postępującą utratę wzroku. Jej konsekwencją jest ograniczenie samodzielności i sprawności fizycznej.  

Zaćma jest chorobą odwracalną dzięki możliwości wykonania zabiegu usunięcia zaćmy i implantacji sztucznej soczewki.  

Objawy zaćmy 

Do objawów zaćmy zaliczamy: 

  • obniżenie ostrości wzroku, które często nie może być skorygowane za pomocą odpowiednio dobranych szkieł okularowych, 
  • odczuwanie zwiększonej wrażliwości na światło i kontrast, np. oślepianie przez światło w ciągu dnia, a także w nocy, gdy oślepiają nas reflektory nadjeżdżających samochodów, 
  • jednooczne dwojenie lub widzenie wielu obrazów równocześnie,  
  • poprawę ostrości wzroku spowodowaną wzrostem mocy dioptrycznej soczewki, która znika wraz z pogłębiającym się zmniejszeniem przezierności soczewki, np. pacjenci nadwzroczni z powodu wieku odczuwają poprawę widzenia i przestają nosić okulary do dali.  

Rodzaje zaćmy 

Wyróżnia się trzy główne rodzaje zaćmy związanej z wiekiem:  

  • zaćma jądrowa, która charakteryzuje się zażółceniem soczewki i jej nadmiernym stwardnieniem, rozwija się powoli i powoduje centralne zmętnienie soczewki, zauważalny jest większy problem w widzeniu do dali niż do bliży; 
  • zaćma korowa – pacjenci często skarżą się na oślepianie przez światła samochodów w nocy oraz dwojenie obrazu. Gdy cała kora soczewki jest zmętniała i ma kolor biały, wówczas określana jest terminem zaćmy dojrzałej; 
  • zaćma podtorebkowa tylna – stwierdza się ją, gdy widzenie z bliży pogarsza się w większym stopniu niż w dal, dodatkowo pacjenci skarżą się na gorsze widzenie przy jasnym świetle, co powoduje zwężenie źrenicy.  

Dodatkowo różnicuje się zaćmę przedstarczą, kiedy to zmętnienie soczewki dotyka pacjentów młodych, np. w przebiegu chorób układowych. Inne rodzaje zaćmy to:  

  • urazowa,  
  • polekowa,  
  • wtórna, 
  • wrodzona

Jakie są powikłania nieleczonej zaćmy? 

Istnieje możliwość wystąpienia silnego bólu oka i głowy często połączonego z zamglonym widzeniem. Towarzyszą temu: 

  • zaczerwienienie oka, 
  • przymglenie rogówki, 
  • rozszerzenie źrenicy, która jest pionowo owalna i nie reaguje na światło, 
  • spłycenie komory przedniej. 

Bardzo wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje, że gałka oczna staje się twarda.  

Wszystkie wymienione objawy są konsekwencją zamknięcia kąta przesączania i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, który spowodował ostry atak jaskry – ostrą jaskrę zamkniętego kąta.  

Taki stan pacjenta wymaga nagłej interwencji i operacji. 

Poważne powikłania może powodować odwlekanie decyzji o zabiegu w przypadku, gdy soczewka jest zmętniała. Należy zaznaczyć, że na tym etapie choroby lekarz okulista traci możliwość obserwacji i kontroli dna oka. Inne patologie narządu wzroku takie jak odwarstwienie siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem mogą nie być prawidłowo i odpowiednio szybko leczone, a konsekwencją w takich przypadkach po usunięciu zaćmy będzie brak poprawy widzenia. 

Pacjenci często pytają, czy zaćma jest wystarczająco dojrzała do operacji. Należy pamiętać, że szybkość decyzji o operacji wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem powikłań, a im pacjent jest młodszy, tym lepiej znosi sam zabieg i czas pooperacyjny.  

Aktualne metody leczenia zaćmy 

Aktualnie w leczeniu stosuje się zabieg operacyjny zwany fakoemulsyfikacją zaćmy. 

Pacjent na sali operacyjnej znajduje się w pozycji leżącej, z odpowiednio ustawioną głową. Zadaniem pacjenta jest leżenie nieruchomo podczas zabiegu, nie może także nic mówić. Wszelki dyskomfort chory zgłasza przez krótkie komunikaty. Następnie odbywa się dezynfekcja operowanego pola i założenie jałowego obłożenia na oko poddane zabiegowi. Operator rozcina folię i zakłada rozwórkę między powiekę górną a dolną. Zadaniem rozwieracza jest stabilizacja pola operacyjnego. Ogranicza to pacjentowi możliwość zamknięcia oka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – kroplowym oka lub w znieczuleniu prowadzonym przez zespół anestezjologiczny, tzw. dożylnym. Pacjent podczas zabiegu może czuć dotyk.  

Następnie operator przystępuje do zabiegu. Wykonuje 2 tunelowe małe cięcia nożem, które stanowią porty dla mikronarzędzi. Kolejno wykonuje kapsulotomię przednią i przystępuje do wyciągnięcia soczewki pacjenta. Dokonuje tego za pomocą głowicy, która dzięki emisji ultradźwięków rozbija i jednocześnie zasysa jądro soczewki. Następnie przy użyciu odpowiednich narzędzi do irygacji i aspiracji operator odsysa pozostałe masy korowe. W ten sposób przygotowuje miejsce do wszczepu indywidualnie dobranego implantu soczewki. Dokonuje implantacji i fiksacji właściwej soczewki. Procedurę kończy podanie odpowiednich leków oraz wykonanie opatrunku. Następnie pacjent trafia na salę obserwacji po zabiegu i z zaleceniami (o ile jego stan zdrowia na to pozwala) zostaje wypisany do domu. Pacjent zakwalifikowany do wykonania tego zabiegu zostaje przyjęty na oddział w trybie chirurgii jednego dnia.  

Chorzy, którzy poddają się zabiegowi usunięcia zaćmy, spodziewają się przede wszystkim poprawy ostrości wzroku i lepszego komfortu widzenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, należy zaznaczyć, że to właśnie współczesna chirurgia zaćmy jest najbardziej precyzyjną procedurą refrakcyjną. Dodatkowo dzięki wszczepom wewnątrzgałkowym sztucznych soczewek koryguje się nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm.  

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę