Co oznacza „usługa farmaceutyczna”?
W definicji pojęcia opieki farmaceutycznej pojawia się sformułowanie: usługa farmaceutyczna. Kryje się pod tym szereg czynności dokonywanych w aptece, które kierowane są w stronę osoby potrzebującej wsparcia farmaceutycznego (pacjenta bądź klienta). Do takich czynności należą między innymi:
- przegląd przyjmowanych leków i informowanie osób o zbliżającym się końcu okresu zdatności do zużycia,
- konsultacja przy realizacji recepty na nowy lek i monitorowanie jego działania,
- informowanie o możliwości wystąpienia działań niepożądanych (skutków ubocznych) w następstwie przyjmowania danego leku,
- dokonywanie konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta,
- edukacja zdrowotna,
- prowadzenie rejestru stosowanych preparatów,
- kontrola nad możliwością wystąpienia istotnych klinicznie interakcji i duplikacji leku z tą samą substancją leczniczą,
- prowadzenie wielorakiej profilaktyki zdrowia dotyczącej na przykład kontroli wagi, prawidłowej diety czy negatywnego wpływu palenia papierosów na zdrowie,
- przeprowadzanie instruktażu dotyczącego dostępnego w aptece sprzętu medycznego, np. inhalatora, ciśnieniomierza, termometru, glukometru, nakłuwacza.
Zadaniem farmaceuty nie jest jedynie wydawanie leków, lecz przede wszystkim sprawowanie odpowiedniej kontroli nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii oraz dobór najlepszego schematu leczenia farmakologicznego. Farmaceuta potrafi określić istotne interakcje między stosowanymi lekami, co umożliwi pacjentowi szybki powrót do zdrowia.
Jeśli potrzebujesz szybkiej porady, możesz również skorzystać z porady farmaceutycznej online.
Bardzo często farmaceuta radzi seniorom, jak przyjmować leki, jak je dawkować oraz czego ze sobą nie łączyć, gdyż osoby starsze potrzebują dużej uwagi i wsparcia w zakresie farmakologii. Farmaceuta służy także poradą osobom chorującym przewlekle, które potrzebują informacji np. o wpływie leków doraźnych na przebieg ich stałego leczenia. Tak naprawdę do aptek zgłaszają się osoby z bardzo różnymi pytaniami i problemami. Zadaniem farmaceuty jest kompleksowe dbanie o jak najlepszy przebieg farmakoterapii.
Interakcje leków – co to jest?
Interakcje leków to inaczej interakcje farmakologiczne. Występują, gdy jedna z substancji zawarta w przyjmowanym leku wpływa na substancje zawarte w drugim preparacie, w trakcie ich jednoczesnego spożycia.
Do najczęściej występujących skutków związanych z interakcją leków zalicza się;
- efekt synergistyczny objawiający się zwiększonym działaniem jednej z substancji,
- efekt antagonistyczny, którego oznaką jest zmniejszenia działania leczniczego,
- nowy efekt działania, który powstaje po połączeniu się dwóch substancji.
Stale zmieniający się świat medycyny wymusza na osobach, które są z nią związane zawodowo, ciągłe dokształcanie. Farmaceuta ma obowiązek regularnego poszerzania swojej wiedzy. Pomocne w tym okazują się szkolenia i sympozja, dzięki którym może on zdobywać nowe informacje pozwalające skuteczniej pomagać pacjentom.
Pacjent w aptece ma szansę na otrzymanie wielu porad i przydatnych informacji. Dzięki temu może lepiej zrozumieć mechanizmy działania leków, a także przeciwdziałać wystąpieniu działań niepożądanych wynikających ze spożycia leku.