40
Izabela Skowrońska Autor
Autor
mgr
Izabela Skowrońska
Absolwentka fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, technik masażu. Na co dzień skoncentrowana na pracy z pacjentami o profilu neurologicznym i ortopedycznym. W rehabilitacji łączy metody terapii manualnej z pracą funkcjonalną. Prywatnie miłośniczka mydlarstwa.

Ostroga piętowa – leczenie

Ostroga piętowa (ang. calcaneal spur, CS) stanowi nienaturalną narośl kostną (entezofit), powstającą na kości piętowej, najczęściej umiejscowioną w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Pierwszym objawem istnienia ostrogi jest ból pięty pojawiający się po dłuższym wysiłku fizycznym. Z czasem, w miarę rozwoju ostroga zaczyna być bolesna w trakcie każdego ruchu, a w ostatnim etapie także w spoczynku. Na przestrzeni całego życia dolegliwość ta dotyka blisko 10-15% populacji.

Ostroga piętowa (ang. calcaneal spur, CS) stanowi nienaturalną narośl kostną (entezofit), powstającą na kości piętowej, najczęściej umiejscowioną w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Pierwszym objawem istnienia ostrogi jest ból pięty pojawiający się po dłuższym wysiłku fizycznym. Z czasem, w miarę rozwoju ostroga zaczyna być bolesna w trakcie każdego ruchu, a w ostatnim etapie także w spoczynku. Na przestrzeni całego życia dolegliwość ta dotyka blisko 10-15% populacji.

Czynniki sprzyjające powstaniu ostrogi piętowej

Do czynników zwiększających ryzyko powstawania ostrogi piętowej należą:

Wiek – wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się ostrogi wzrasta i wiąże się to prawdopodobnie z istniejącymi zmianami we wzorcu chodu skróceniem długości kroku i zwiększeniem czasu kontaktu pięty i śródstopia z podłożem.

Waga – zdecydowana większość badań wskazuje nadwagę i otyłość jako poważne czynniki ryzyka zwiększające tendencję do wystąpienia ostrogi piętowej nawet 7-krotnie.

Ustawienie stopy – pronacyjne ustawienie stopy obserwuje się na RTG u 60-80% pacjentów uskarżających się na bóle związane z ostrogą piętową. Drugim czynnikiem towarzyszącym ostrodze jest płaskostopie.

Płeć – choć związek płci z ryzykiem wystąpienia ostrogi nie jest do końca potwierdzony, to kobiety poniżej 49 roku życia cierpią na tę dolegliwość niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni, a z wiekiem różnice te się zacierają. Niektóre hipotezy wskazują, że większa częstotliwość u kobiet może mieć związek z noszeniem obuwia na wysokim obcasie.

Ostroga piętowa

Pielęgnacja stóp

Stan zapalny powięzi podeszwowej – napięcie oraz bolesność rozcięgna podeszwowego są blisko powiązane z możliwością wystąpienia ostrogi, dlatego te dolegliwości często pojawiają się razem.

Wkładka ortopedyczna pomocna przy ostrodze piętowej

Ostroga piętowa – przyczyny powstawania

Ze względu na obserwowany wzrost liczby objawowych i bezobjawowych ostróg piętowych wśród dzieci szacuje się, że przynajmniej część tego typu dolegliwości ma swoją przyczynę w nieprawidłowym rozwoju kości piętowej. Etiologia pozostałych nabytych ostróg wciąż nie została do końca poznana – sugeruje się związek z proliferacją komórek wokół stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego oraz sumujących się jego naprężeń poziomych.

Według najnowszych teorii ostroga piętowa może stanowić formę adaptacyjną na powtarzające się siły zorientowane pionowo. Chrząstka włóknista powiązana z ostrogą działa jako bufor sił przenoszonych z kości na otaczające tkanki i mięśnie, chroniąc kość piętową przed wystąpieniem uszkodzeń bądź mikrozłamań.

Rehabilitacja w ostrodze piętowej

Najczęściej rekomendowanym zabiegiem w terapii ostrogi piętowej jest obecnie fala uderzeniowa. Jest to forma fali mechanicznej uwalniającej wysokie, skokowe ciśnienie w krótkiej jednostce czasu. Fala uderzeniowa stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych w miejscu pola zabiegowego, a tym samym poprawia jego ukrwienie i zmniejsza stan zapalny. Inna teoria głosi, że poprzez drażnienie mechaniczne dochodzi do uszkodzenia błony komórkowej i uniemożliwienia przesyłania bodźców bólowych. Zaletą fali uderzeniowej jest niewielka liczba zabiegów (3-5) potrzebnych do uzyskania trwałych rezultatów w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Do innych wykorzystywanych w leczeniu ostróg zabiegów fizykoterapeutycznych zalicza się:

  • ultradźwięki,
  • laser,
  • krioterapię.

W połączeniu z celowaną terapią manualną i kinezyterapią umożliwiają one długotrwałe uśmierzenie dolegliwości bólowych.

Wsparcie ortopedyczne na ostrogi piętowe

Wybrane produkty ortopedyczne mogą być stosowane zarówno jako element profilaktyki, jak i całościowego leczenia. W przypadku ostróg piętowych, tak jak i w innych dolegliwościach stóp, najlepsze efekty dają indywidualne wkładki do obuwia wykonane na podstawie badania podometrycznego lub buty ortopedyczne wykonane na miarę. Osoby z mniejszym budżetem lub ograniczonym czasem mogą zaopatrzyć się w podwyższone wkładki lub podpiętki żelowe o działaniu amortyzującym, absorbującym wstrząsy lub z miękkiego tworzywa, z możliwością odciążenia środka pięty dzięki wyjmowanemu okrągłemu klinowi.

Leczenie ostróg w warunkach domowych

Ze względu na związek ostróg ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego doraźną pomoc w warunkach domowych mogą przynieść:

  • ćwiczenia rozciągające mięśnie tylnej grupy łydki,
  • rollowanie powięzi podeszwowej stopy twardą piłeczką,
  • regularne zimne okłady.

Warto pamiętać, że powyższe metody mają działanie jedynie objawowe i nie eliminują źródła problemu. Aby ocenić przyczynę powstania ostrogi, czyli dotrzeć do struktur, których niewydolność doprowadziła do rozwoju dolegliwości bólowych stopy, niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą.

Ostroga piętowa – leczenie operacyjne

Standardowe procedury polegają na otwartym cięciu bądź endoskopowym dojściu umożliwiającym uwolnienie powięzi podeszwowej i resekcji ostrogi. Jednakże leczenie operacyjne stosowane jest wyłącznie w sytuacjach, gdy zawodzą metody nieinwazyjne, czyli bardzo rzadko. Ma to również związek z faktem, że ostrogi piętowe mają tendencję do samoistnej remisji w ciągu ok. 6-12 miesięcy od wystąpienia pierwszych dolegliwości, niezależnie od podjętego leczenia. Natomiast bez dotarcia do genezy problemu i zmiany nieprawidłowych wzorców ruchowych, nawroty ostróg piętowych bywają bardzo częste.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)