4
22 maja 2019
Anna Trębińska Autor
Autor
mgr
Anna Trębińska
Psycholog i pedagog specjalny. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Na co dzień pracuje w Morskiej Szkole Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku jako nauczyciel terapeuta. Praca to jej pasja, dlatego systematycznie i z ogromną przyjemnością rozwija swoje kompetencje zawodowe. Prywatnie żona strażaka oraz mama dwóch dziewczynek Hani i Dagny. Zakochana w krajobrazach i kulturze Skandynawii.

Piękno i kobiecość w chorobie nowotworowej

Diagnoza choroby nowotworowej to cios, który zmienia dotychczasowe życie. Terapia onkologiczna stanowi silne obciążenie dla organizmu oraz naszej psychiki. Wiąże się z występowaniem różnych skutków ubocznych, mających wpływ na wygląd chorego oraz postrzeganie przez niego własnej atrakcyjności. Nowotwór sprawia, że dotychczasowe codzienne rytuały, w tym urodowe, zostają zastąpione nowymi nawykami, związanymi z leczeniem. Jednak pomimo wyniszczającej terapii onkologicznej kobiety chcą i mogą być piękne.

Diagnoza choroby nowotworowej to cios, który zmienia dotychczasowe życie. Terapia onkologiczna stanowi silne obciążenie dla organizmu oraz naszej psychiki. Wiąże się z występowaniem różnych skutków ubocznych, mających wpływ na wygląd chorego oraz postrzeganie przez niego własnej atrakcyjności. Nowotwór sprawia, że dotychczasowe codzienne rytuały, w tym urodowe, zostają zastąpione nowymi nawykami, związanymi z leczeniem. Jednak pomimo wyniszczającej terapii onkologicznej kobiety chcą i mogą być piękne.

Dobry wygląd to też terapia

Z pewnością nie każdy przywiązuje jednakową wagę do swojego wizerunku. Jednak bez względu na głoszone przez nas przekonania, wygląd wpływa na sposób, w jaki postrzegamy siebie i innych ludzi, stanowiąc ważną część naszej samooceny. Choroba nowotworowa nie musi oznaczać rezygnacji z dbania o siebie. Drobne przyjemności, takie jak samodzielnie wykonany makijaż, wizyta u kosmetyczki czy kupno nowej sukienki stanowią namiastkę normalności w trakcie jej trwania oraz pozwalają odciąć się od szpitalnych zmartwień i osiągnąć lepsze samopoczucie. Oczywiście, zadowolenie z własnego wyglądu nie decyduje o powodzeniu terapii, ale może poprawić jakość życia chorego i pozytywnie wpłynąć na jego kondycję psychiczną, a dzięki temu wspomóc proces leczenia onkologicznego.

Kobieta chora na raka robi makijaż

Podkreślenie urody

Utrata włosów w chorobie nowotworowej

Jednym z najbardziej widocznych i przez to najtrudniejszych do zaakceptowania efektów ubocznych terapii onkologicznej jest utrata lub przerzedzenie włosów, brwi i rzęs.

Włosy postrzegane są jako atrybut kobiecości, więc ich strata jest dla pacjentek onkologicznych bardzo bolesna. Nie u każdej kobiety proces utraty włosów przebiega z jednakowym nasileniem i w ten sam sposób. Warto pamiętać, że jest to stan tymczasowy, a po zakończonym leczeniu włosy odrosną. Jednak zanim to nastąpi, kobiety mają do wyboru wiele różnych peruk (naturalnych lub syntetycznych) lub nakryć głowy (chusty, turbany, kapelusze, czapki). Etap odrastania włosów można wykorzystać na eksperymentowanie z własnym wyglądem i zmianę dotychczasowego wizerunku.

Utratę brwi można ukryć przy użyciu kredki do brwi lub za pomocą dyskretnego makijażu permanentnego. Grube i wyraziste oprawki okularów dodatkowo zakryją i odciągną uwagę od braku brwi. Rzęsy można uzupełnić przy użyciu sztucznych kępek rzęs i wykonując makijaż permanentny oczu (kreska na górnej i dolnej powiece).

Nie zapominaj, że utrata włosów to zazwyczaj tymczasowy efekt uboczny leczenia, którego celem jest pozbycie się choroby oraz przywrócenie Ci zdrowia. Nie świadczy to o słabości i stracie, lecz o Twojej sile i zaangażowaniu w walkę z nowotworem.  

Piękno w chorobie nowotworowej

Rak a akceptacja własnego ciała

Akceptacja zmienionego przez chorobę ciała to trudny i wymagający czasu proces, zwłaszcza dla kobiet. Pacjentkom towarzyszą wówczas silne i negatywne emocje oraz przekonanie o braku atrakcyjności. Profesjonalne i praktyczne porady kosmetyczki, makijażystki czy stylistki mogą pomóc zadbać o urodę oraz odbudować osłabione przez chorobę poczucie kobiecości.

  • Kosmetyczka wytłumaczy, jak pielęgnować skórę i paznokcie zniszczone w trakcie leczenia onkologicznego.
  • Makijażystka podpowie, jak za pomocą makijażu maskować defekty urody. Nauczy, jak posługiwać się rozświetlaczem, korektorem lub pudrem, aby ukryć zasinienia i cienie pod oczami oraz blizny pooperacyjne.
  • Stylistka dobierze odpowiedni strój i dodatki, które podkreślą atuty figury, a odwrócą uwagę od mankamentów (np. efektowne kolczyki lub broszka przykuwają wzrok, dzięki czemu nasze słabsze strony stają się mniej zauważalne).

Pamiętaj! Choroba nie powoduje, że przestajesz być kobietą. Masz prawo dbać o swój wygląd i czuć się dobrze w swoim ciele.

Rób rzeczy, które sprawiają ci radość. Pozwól sobie na przyjemności i nie miej wyrzutów sumienia z tego powodu.

Skorzystaj z pomocy organizacji

Amerykański onkolog dr Ed Kavanaugh już w 1989 roku odkrył, że dobry wygląd może w pozytywny sposób wpływać na kondycję psychiczną pacjentek oraz wzmacniać ich motywację do leczenia. Powołał fundację i uruchomił program Look Good Feel Better, pomagający kobietom radzić sobie z efektami ubocznymi leczenia raka oraz zajmujący się organizacją warsztatów na temat pielęgnacji skóry, makijażu lub doboru peruk.

W Polsce również działają fundacje i stowarzyszenia, które realizują szereg programów i inicjatyw na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Oferują bezpłatną opiekę kosmetologiczną oraz  prowadzą warsztaty na temat pielęgnacji i makijażu, na których pacjentki uczą się, jak radzić sobie z widocznymi efektami ubocznymi leczenia. Organizują sympozja poświęcone kosmetologii onkologicznej oraz współpracują z lekarzami różnych specjalności. Podczas takich spotkań kobiety wymieniają się poglądami o kosmetykach oraz w swobodnej atmosferze rozmawiają na różne tematy – nie tylko te związane z chorobą.  Do wspomnianych organizacji należą między innymi:

  • Fundacja Piękniejsze Życie realizuje program „Piękniejsze życie”,
  • Fundacja Światło oraz Akademia Walki z Rakiem w Toruniu organizują akcję społeczną „Piękno mimo wszystko”,
  • Stowarzyszenie Pomocy Chorym Onkologicznie „Różowe Okulary”.

Pamiętaj, że każda kobieta jest piękna na swój indywidualny i niepowtarzalny sposób. To Ty decydujesz o tym, czego potrzebujesz, aby poczuć się atrakcyjnie i kobieco. Masz prawo dbać o siebie. Dobry wygląd w trakcie leczenia to nie fanaberia, a ważny element terapii i powrotu do zdrowia, który pomaga osiągnąć lepsze samopoczucie, podnosi samoocenę oraz wzmacnia pozytywne nastawienie i motywację do wyzdrowienia.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
15 kwietnia 2020 lek. Małgorzata Czerniak
29 listopada 2019 lek. Małgorzata Czerniak
26 listopada 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
05 listopada 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
25 kwietnia 2019 mgr Anna Trębińska
15 marca 2019 mgr Anna Dulska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)