1
02 marca 2021

Przeszczep mikrobiomu pochwowego w leczeniu waginozy bakteryjnej

Bakteryjne zakażenie pochwy to dysregulacja naturalnie występującej fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. W największym uproszczeniu stan ten występuje, gdy ilość pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacilli) zmniejsza się, a rośnie ilość innych bakterii, najczęściej beztlenowych. Leczenie bakteryjnego zakażenia pochwy jest niestety trudne i często nie odnosi zamierzonego skutku – choroba nawraca.  

Waginoza bakteryjna – objawy i przyczyny 

Najczęściej jedynym objawem waginozy bakteryjnej jest wydzielina o nieprzyjemnym zapachu zepsutych ryb wydzielająca się z pochwy. Ma ona kolor od białego do szarawego. Dodatkowo może wystąpić pieczenie podczas oddawania moczu oraz (nieczęsto) świąd okolic intymnych. 

Czynniki ryzyka: 

  • Irygacja pochwy – zabiegi pielęgnacyjne wymagające więcej czynności niż zwykła kąpiel są wręcz niewskazane. Częste irygacje „wypłukują” fizjologiczną florę bakteryjną, tworząc jednocześnie miejsce i warunki dla rozwoju patologicznych bakterii.   Należy pamiętać, że irygacja pochwy nie jest w stanie wyleczyć zakażenia. Jest wręcz odwrotnie –  znacznie zwiększa ona ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy
  • Liczni partnerzy seksualni – podobnie jak w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, ryzyko zakażenia rośnie wraz z liczbą partnerów seksualnych. Dodatkowo zarażenie jedną z chorób wenerycznych może podnieść ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy kilkukrotnie. 
  • Palenie papierosów. 
  • Częste antybiotykoterapie: stosowanie antybiotyków nigdy nie jest obojętne dla flory fizjologicznej, z tego powodu zaleca się suplementację probiotykami podczas leczenia. 
  • Naturalny brak odpowiedniej ilości szczepów bakterii Lactobacilli. 

Waginoza bakteryjna – leczenie 

W leczeniu waginozy najczęściej stosuje się antybiotyki, maści dopochwowe oraz tabletki doustne. Ta terapia zwiększa jednak ryzyko kandydozy pochwy (zakażenia grzybiczego) oraz kolejnych zakażeń bakteryjnych. Stosuje się również probiotyki – suplementy stosowane dopochwowo, których zadaniem jest zwiększenie ilości „dobrych” szczepów bakterii. Jednak mikroflora pochwowa jest bardzo różnorodna, toteż suplementacja bakteriami Lactobacillus nie odniosła przewidywanego skutku, a więc w tym przypadku przyjmowanie probiotyków nie należy do terapii o dużej skuteczności. 

Przeszczep flory pochwowej 

Leczenie polegające na zaaplikowaniu chorym z nawracającymi zakażeniami pochwy flory bakteryjnej od zdrowych dawczyń pierwszy raz zastosowano w ramach badania klinicznego. Wyniki badań są bardzo obiecujące – 5 na 6 kobiet osiągnęło całkowitą remisję choroby utrzymującą się do 11 miesiąca (za wyleczone zakażenie uznaje się takie, kiedy rok po ustąpieniu objawów nie ma nawrotu), a jedna częściową. Dwie z badanych 3-krotnie otrzymywały przeszczep i w ciągu 22 miesięcy nie doświadczyły nawrotu choroby. Analiza wydzieliny pochwowej każdej z kobiet wykazała, że są one zdrowe. 

Przeszczepy mikroflory w leczeniu różnych chorób stosuje się już od kilku lat. Najczęściej wykonuje się przeszczep mikrobiomu jelitowego w leczeniu zakażenia Clostridium difficile oraz w prewencji (potocznie terapia ta nazywa się przeszczepem kału). 

Przeczytaj również:
Infekcje intymne – profilaktyka i leczenie
Zioła na kobiece infekcje intymne – co wybrać?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)