1
24 lutego 2020

Relacje – kilka słów o kobiecej przyjaźni

Przyjaźń między kobietami to nie tylko wspólne wypady na zakupy oraz plotkowanie o dzieciach i nowinkach ze świata mody. Przyjaźń stanowi dla nich ogromną wartość. Rozmowa z przyjaciółką zwiększa poczucie satysfakcji i zadowolenia z życia, pozwala nabrać dystansu do codziennych trosk i zmartwień, pomaga redukować stres oraz pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Niektórzy uważają, że kobieca przyjaźń nie istnieje, ale w rzeczywistości nikt nie potrafi zrozumieć kobiety lepiej niż inna kobieta.

Męska przyjaźń 

Przyjaźń między kobietami i mężczyznami przejawia się nieco inaczej. Mężczyźni rzadko zwierzają się ze swoich problemów i zmartwień. Niechętnie rozmawiają o przeżywanych emocjach. Mężczyźni spotykają się z przyjaciółmi głównie po to, aby spędzić fajnie czas, zagrać w piłkę, pójść na koncert lub naprawić zepsuty samochód. W sytuacji, gdy udzielają komuś wsparcia, to skupiają się przede wszystkim na działaniu, poszukiwaniu rozwiązań lub dawaniu konkretnych porad. Ich przyjaźń charakteryzuje zadaniowość.

Kobieca przyjaźń 

Zdarza się, że mężczyźni nie rozumieją damskiej przyjaźni, a nawet bywają o nią zazdrośni. Kobiety łączy bowiem wyjątkowo silna i intymna więź, w której dominuje wspólne przeżywanie i dzielenie się emocjami. Ich relację cechuje wzajemny szacunek, zaufanie, szczerość, empatia, troska, oddanie i lojalność.

Kobieca przyjaźń opiera się na rozmowie i głębokim zrozumieniu, wynikającym ze wspólnych doświadczeń oraz znajomości tajemnic damskiego ciała. Jest bezinteresowna i nastawiona na wzajemną relację, a nie na ewentualne zyski i korzyści. Przyjaciółki potrafią komunikować się bez słów. Rozmawiają ze sobą o wszystkim i nie mają przed sobą żadnych tajemnic. Dzielą radości i smutki. Trudne doświadczenia nie burzą ich relacji, tylko jeszcze bardziej wzmacniają. W swoim towarzystwie zawsze są sobą, bowiem doskonale znają oraz akceptują swoje zalety i wady.

Kobiety potrzebują być słuchane, rozumiane i akceptowane. W razie trudności nie oczekują konkretnej porady. Ważniejsza jest dla nich możliwość wygadania się oraz opowiedzenia o swoich kłopotach i przeżywanych emocjach. Prawdziwa przyjaciółka oprócz tego, że pełni rolę prywatnej terapeutki i powierniczki tajemnic, to jest też niezastąpioną towarzyszką różnych szaleństw i zabaw. 

Kobiety w kawiarni

Jak być dobrą przyjaciółką i pielęgnować przyjaźń? 

Prawdziwa kobieca przyjaźń nie podlega upływowi czasu, ale nie jest nam dana raz na zawsze. Zdarza się, że bywa wystawiana na różne próby (np. ślub, narodziny dziecka, przeprowadzka) oraz ma swoje wzloty i upadki, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu, poświęceniu i wyrozumiałości potrafi przetrwać całe życie. Jest jak kwiat, który niepielęgnowany usycha, dlatego powinnaś o nią dbać.  

 • Utrzymuj regularny kontakt z przyjaciółką. Okazuj jej zainteresowanie. Znajdź czas na spotkanie, rozmowę telefoniczną lub wysłanie krótkiej wiadomości.  
 • Bądź blisko i wspieraj ją w trudnych chwilach. Gdy zauważysz, że coś jej doskwiera lub z czymś sobie nie radzi, zaoferuj swoją pomoc. Nie czekaj, aż zostaniesz o nią poproszona. 
 • Nie zazdrość przyjaciółce osiągnięć. Ciesz się jej szczęściem i sukcesami. Trzymaj za nią kciuki. Motywuj ją do realizacji marzeń i towarzysz w drodze na szczyt. 
 • Przyjaźń opiera się na szczerości, dlatego bądź szczera i otwarta.  
 • Akceptuj mocne i słabe strony swojej przyjaciółki. Nie próbuj jej zmieniać. Nie osądzaj dokonywanych przez nią wyborów. Gdy się z nią nie zgadzasz, to delikatnie i łagodnie powiedz jej o tym.   
 • Nie krytykuj przyjaciółki w towarzystwie innych osób. Wypowiadaj się o niej z szacunkiem i uznaniem. Gdy masz jej coś do zarzucenia, to szczerze jej to powiedz, ale na osobności. 
 • Bądź lojalna i dyskretna. Nie obgaduj przyjaciółki, dochowuj jej tajemnic i dotrzymuj złożonych obietnic. 
 • Nie absorbuj przyjaciółki swoim życiem. Nie narzucaj swojego towarzystwa. Szanuj jej granice.  
 • Nie skupiaj się wyłącznie na sobie i nie bagatelizuj problemów przyjaciółki. Zainteresuj się tym, co ma do powiedzenia i wysłuchaj. Uważne słuchanie może stać się pewną formą terapii i pomocy.  
 • Naucz się wybaczać. Nie pozwól, by błaha sprzeczka popsuła waszą przyjaźń. 
 • Pamiętaj! Nowy związek i macierzyństwo mogą chwilowo osłabić waszą przyjaźń. Pamiętaj, że jest to okres przejściowy, po którym wszystko wróci na stare tory.  

Budowanie przyjaźni to żmudna, ale warta poświęcenia praca. Prawdziwa przyjaciółka to wielki skarb, który daje nam pewność, że bez względu na wszystko pozostanie naszym wsparciem na „dobre i na złe”. Dlatego nie nazywaj każdej dobrej koleżanki swoją przyjaciółką. Pozostaw to określenie dla tej naprawdę wyjątkowej i godnej zaufania. Pamiętaj również, że przyjaźń nie jest nam dana raz na zawsze i powinniśmy o nią bezustannie dbać.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 50. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)