Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
10

Rezerwa jajnikowa – co to jest i jak ją sprawdzić?

Słuchaj artykułu

Rezerwa jajnikowa jest jednym z parametrów świadczących o szansach kobiety na zajście w ciążę. Polega ona na oszacowaniu ilości pęcherzyków jajnikowych możliwych do przekształcenia się w komórki jajowe zdolne do zapłodnienia.

Rezerwa jajnikowa – co to jest i jak ją sprawdzić?

Rezerwa jajnikowa – od czego zależy?

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na rezerwę jajnikową jest wiek kobiety. Ilość oocytów (komórek dających początek komórce jajowej) zmienia się – im kobieta jest starsza, tym jest ich mniej. W momencie narodzin dziewczynka posiada 1-2 milionów oocytów, w okresie dojrzewania pozostaje ich 300-500 tysięcy, z czego zaledwie 400-500 oocytów dojrzewa i ulega owulacji. W okresie menopauzy ilość tych komórek jest niewykrywalna.

Oprócz wieku wyróżnić możemy także inne czynniki, które wpływają na zmniejszenie rezerwy jajnikowej (Diminished Ovarian Reserve, DOR):

  • palenie tytoniu – udokumentowane powiązanie,
  • wczesna menopauza w rodzinie,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • przebyte operacje na jajnikach.

Wspomaganie płodności
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Badanie rezerwy jajnikowej

Diagnostyka zmniejszonej rezerwy jajnikowej opiera się na wykonaniu następujących badań:

  • badania FSH,
  • badania AMH,
  • badania AFC.

Są one wykonywane z krwi pacjentki niezależnie od pory dnia i bez względu na to, czy spożyła ona posiłek.

Badanie AMH

Jest to oznaczenie hormonu antymüllerowskiego (Anti-Müllerian Hormone, AMH) w dowolnym dniu cyklu. Jajnik zaczyna wytwarzać AMH w macicy około 36. tygodnia ciąży. Jego poziom osiąga szczyt w wieku około 25 lat, a następnie stopniowo maleje – kilka lat przed menopauzą jego poziom jest niewykrywalny. Hormon ten jest najlepszym parametrem świadczącym o puli pęcherzyków jajnikowych i ich jakości. Pozwala ocenić płodność i czas, jaki pozostał kobiecie na zajście w ciążę. Nie zależy od masy ciała, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a także nie zmienia się w czasie ciąży. Jest również istotnym narzędziem w diagnostyce kobiecych chorób, np. PCOS.

Badanie FSH

Jest to oznaczenie stężenia folitropiny (FSH) w 2-3. dniu cyklu. Jego wysokie stężenie świadczy o wyczerpującej się rezerwie jajnikowej.

Badanie AFC

Polega na określeniu liczby pęcherzyków antralnych (Antral Follicle Count, AFC). Jest to przezpochwowe badanie USG wykonywane w 2-5. dniu cyklu, w trakcie którego ocenia się liczbę pęcherzyków o średnicy 2-10 mm.

Rezerwa jajnikowa ma szczególne znaczenie dla kobiet decydujących się na zapłodnienie metodą in vitro. Jest bardzo ważnym parametrem, który ma wpływ na możliwość zapłodnienia pozaustrojowego. Obniżona rezerwa jajnikowa może świadczyć o mniejszych szansach na zajście w ciążę, należy jednak pamiętać, że ilościowemu spadkowi rezerwy jajnikowej niekoniecznie musi towarzyszyć zmniejszenie jakości. Poza tym o możliwości zapłodnienia i utrzymania ciąży decydują również inne, naturalne czynniki.

Przeczytaj również:
Bezpłodność a niepłodność – jakie są między nimi różnice?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  • Tal R., Seifer D. B., Ovarian reserve testing: a user’s guide, American Journal of Obstetrics & Gynecology, August 2017, Volume 217, Issue 2, Pages 129–140,
  • Krawczyńska M., Słowińska-Srzednicka J., Zastosowanie oznaczeń stężeń hormonu antymüllerowskiego (AMH) w diagnostyce chorób endokrynnych,  Borgis – Postępy Nauk Medycznych 12/2016, s. 921-928,
  • https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/114776,ocena-rezerwy-jajnikowej-opinia-acog.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę