83
09 marca 2020

Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa?

Rezonans magnetyczny głowy stosuje się przy podejrzeniu strukturalnych wad rozwojowych mózgu, padaczki, udarów, guzów mózgu, chorób przysadki, ucha wewnętrznego i narządu wzroku, krwawienia wewnątrzczaszkowego po urazie, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego oraz chorób naczyniowych. 

Badanie rezonansu magnetycznego jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, wykorzystującym pole magnetyczne w celu uzyskania szczegółowych obrazów struktur wewnętrznych organizmu. Nie stosuje się w nim promieniowania (X-ray), jest bezpieczne i bezbolesne. W zależności od potrzeb lekarz może zalecić MRI z kontrastem dożylnym (gadolinowym). Wiąże się to z wykonaniem wkłucia dożylnego i ewentualnym ryzykiem wystąpienia działania niepożądanego w postaci reakcji uczuleniowej. 

Przeczytaj również:
Rezonans z kontrastem czy bez? Czy środki kontrastujące są bezpieczne?

Jakie są wskazania do badania MRI głowy? 

Rezonans głowy stanowi najbardziej czułe badanie obrazujące mózg i rdzeń kręgowy. Wykorzystuje się je w przypadkach podejrzenia następujących schorzeń: 

 • strukturalne wady rozwojowe mózgu, 
 • padaczki, 
 • zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, 
 • udary, 
 • guzy mózgu, 
 • krwawienia wewnątrzczaszkowe w następstwie urazu, 
 • choroby przysadki, 
 • choroby ucha wewnętrznego i narządu wzroku, 
 • choroby naczyniowe – tętniaki, malformacje naczyniowe, zakrzepica żylna, zatorowość tętnicza. 

Przeczytaj również:
Rezonans magnetyczny – jak się do niego przygotować?

Odmiany badania rezonansu głowy 

Angiografia metodą rezonansu magnetycznego (angio-MR) 

Angio-MR jest nieinwazyjną i bezbolesną procedurą pozwalającą na uwidocznienie naczyń w obrębie danej struktury. Pozwala na wykrycie tętniaków wewnątrzczaszkowych, malformacji naczyniowych, niedrożności i zwężeń naczyń.  

Spektroskopia rezonansu magnetycznego 

Spektroskopia-MR jest wyspecjalizowaną, nieinwazyjną techniką obrazowania, umożliwiającą identyfikację cech biochemicznych struktury, bez konieczności wykonywania biopsji. Największe zastosowanie znajduje w przypadku guzów mózgu, gdzie analiza sygnałów z różnych związków chemicznych pozwala na określenie złośliwości histologicznej guza.  

Uzyskane obrazy ocenia lekarz radiolog, uwzględniając obraz mózgowia, układ komorowy i ewentualne zmiany ogniskowe. Każde odchylenie w badaniu jest dokładnie opisywane przez specjalistę. 

Jakie są przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego głowy? 

uwagi na nieinwazyjność badania przeciwwskazań jest niewiele. Obecność metalowych obiektów wewnątrz organizmu (npmetalowe szwy, zaciski naczyniowe, rozruszniki i kardiodefibrylatory serca, implanty ślimakowe) stanowi istotne przeciwwskazanie do badania. Jednak większość przedmiotów używanych w chirurgii czy stomatologii wykonuje się obecnie z materiałów pozbawionych właściwości magnetycznych. 

Ze względu na długość badania, obniżony komfort (wymagane leżenie bez ruchu) i zamkniętą przestrzeń rezonansu klaustrofobia i brak współpracy ze strony chorego również mogą być przeszkodą w przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego głowy. 

Udokumentowana nadwrażliwość na gadolinowe środki kontrastujące także wyklucza badanie MRI z kontrastem. 

Warto wiedzieć, że podczas ciąży i miesiączki można wykonywać badanie MRI. 

Przeczytaj również:
Tomografia a rezonans – czym się różnią?
Tomografia komputerowa – co bada?

Rezonans magnetyczny głowy – ile trwa i jak przebiega? 

Rezonans magnetyczny głowy trwa od 20 do 60 minutPrzed badaniem nie należy odstawiać stosowanych leków ani ograniczać spożywania pokarmów, chyba że lekarz zaleci inaczej. Do 2 dni przed MRI trzeba wykonać badanie stężenia kreatyniny we krwi i poinformować lekarza o poważnych schorzeniach, w tym w szczególności o chorobach nerek oraz o możliwości bycia w ciąży. 

Przeczytaj również:
Kreatynina – o czym mówi nam jej poziom?

Należy również zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań obrazowych, jeśli się takie posiada. 

Przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmiotyOkolica badana powinna być czysta, a twarz pozbawiona makijażu 

W przypadku badania z kontrastem pielęgniarka zakłada wkłucie dożylne w okolicy zgięcia łokciowego. W trakcie rezonansu pacjent powinien pozostać nieruchomo i zastosować się do ewentualnych poleceń technika. Po badaniu z kontrastem pacjent jest obserwowany przez około 30 minut ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Zalecane jest spożycie dużych ilości wody w celu szybszego wydalenia kontrastu. Po badaniu bez kontrastu pacjent może od razu udać się do domu bez żadnych ograniczeń. 

Ile kosztuje MRI głowy? 

Skierowanie na rezonans magnetyczny głowy wystawia lekarz, zwykle neurolog. Jeżeli dolegliwości nie wymagają natychmiastowej diagnostyki lub hospitalizacji, okres oczekiwania na MRI refundowane przez NFZ może (ale nie musi) wynieść nawet około roku. Alternatywą jest wykonanie badania w prywatnych placówkach. Cena badania wykonanego prywatnie zależy od regionu Polski oraz placówki i wynosi średnio między 350 a 600 zł. Badanie MRI z kontrastem może być droższe o ok. 100-200 zł.  

Przeczytaj również:
Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – kiedy się go wykonuje?

Źródło: 

 • Borof, N., Marcinkowska, A., Sabisz, A., Szurowska, E., Nowoczesne techniki rezonansu magnetycznego w obrazowaniu guzów mózguForum Medycyny Rodzinnej 2017;11(5):216-224. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Jak leczyć migrenę w ciąży?

Leczenie migreny w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Istnieją preparaty przeciwmigrenowe, które są bezpieczne dla płodu, jednak to produkty dostępne…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. Anonim pisze:

  Nie wiem czy mój komentarz i mniej znany przypadek skurczów DPD w nogach został uznany za niedobór wapna,magnezu,komara itd.
  Po prostu ma niedobór produktów możliwych do wyprodukowania przez o.oddechowy katie

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)