1
18 maja 2020
Ewa Fiedorowicz Autor
Autor
dr
Ewa Fiedorowicz

RmYN02 – czy odkryto nowego koronawirusa?

W zeszłym tygodniu ogłoszono publicznie, że udało się wyizolować od nietoperzy nowego wirusa o nazwie RmYN02. Nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on bardzo podobny genetycznie do koronawirusa wywołującego COVID-19.  

W zeszłym tygodniu ogłoszono publicznie, że udało się wyizolować od nietoperzy nowego wirusa o nazwie RmYN02. Nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on bardzo podobny genetycznie do koronawirusa wywołującego COVID-19.  

Koronawirusy – co o nich wiemy? 

Od początku roku cały świat skupiony jest na pandemii spowodowanej koronawirusem. Według oficjalnej informacji pierwszy przypadek zapalenia płuc o nieznanej przyczynie wykryto w Wuhan i zgłoszono do Biura Krajowego WHO (World Health Organization) w dniu 31 grudnia 2019 roku. Wkrótce świat zaczął codziennie dowiadywać się o kolejnych przypadkach zarażenia, co skłoniło naukowców do wnikliwych badań odnośnie tajemniczego patogenu. Niedługo potem wirus powodujący gorączkę i objawy ze strony układu oddechowego otrzymał nazwę SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV), a ostatecznie 11 lutego 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wyodrębnienie nowej jednostki chorobowej: COVID-19.  

Patogeny z rodziny Coronaviridae to osłonkowe wirusy, których genom stanowi jednoniciowe RNA o dodatniej polarności (+ssRNA). Pierwsze koronawirusy opisano już w latach 60. ubiegłego wieku jako czynnik wywołujący zakażenie dróg oddechowych człowieka.  

Naukowcy badający pod mikroskopem

Odpowiedzialny za aktualną epidemię SARS-CoV-2 jest siódmym koronawirusem mogącym zarażać ludzi. Wiadomo, że SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 odpowiedzialne są za poważne objawy chorobowe, natomiast koronawirusy HKU1, NL63, OC43 i 229E związane są z łagodnymi infekcjami. Aktualnie uruchomione zostały olbrzymie fundusze na opracowanie leku i szczepionki chroniącej przed koronawirusem, a setki laboratoriów na świecie pracują nieustannie nad ustaleniem pierwotnego źródła wirusa.  

Jakie jest pochodzenie koronawirusa? 

Pomimo wnikliwych badań, pochodzenie koronawirusa wciąż budzi duże wątpliwości i stało się przyczyną powstania teorii spiskowych. Najbardziej prawdopodobny wydaje się jednak fakt, że koronawirus powodujący COVID-19 jest odzwierzęcy. Do tej pory ustalono, że genom SARS-CoV-2  wykazuje największą homologię z wirusem RaTG13, który występuje u nietoperzy (poziom podobieństwa 96,1%).  

Analiza materiału pobranego od tych latających ssaków przyniosła jeszcze jeden efekt – odkryto nowy typ wirusa, którego pochodzenie może być ściśle powiązane z SARS-CoV-2. 

RmYN02 – czy to nowy koronawirus? 

W pracy opublikowanej przez zespół chińskich naukowców opisano analizę 302 próbek pobranych w prowincji Yunnan w Chinach od 227 nietoperzy z gatunku Rhinolophus malayanus (podkowiec malajski). Analiza genetyczna uzyskanego materiału pozwoliła na wyodrębnienie dwóch nowych i kompletnych genomów koronawirusa, które nazwano RmYN01 i RmYN02. Okres, w którym wykonywano badania, obejmował głównie drugą połowę 2019 roku, co mogło sugerować obecność nowych typów koronawirusa w przyrodzie, zanim zostały one oficjalnie odkryte.   

W toku prac wykazano, że RmYN01 charakteryzował się niewielkim podobieństwem genetycznym z SARS-CoV-2, natomiast RmYN02 wykazywał aż 93,3% dopasowania do genomu koronawirusa powodującego COVID-19. Co więcej, w jednym z genów (1ab) podobieństwo oszacowano nawet na ponad 97%, a u obu wirusów (SARS-CoV-2 i RmYN02) zaobserwowano insercje w miejscu występowania podjednostek S1 i S2 jednego z białek. Warto wyjaśnić, że insercje to spontaniczne mutacje genowe polegające na wstawieniu jednego lub kilku nukleotydu, co przesuwa ramkę odczytu i może zmieniać sekwencję aminokwasów.  

Opracowane wyniki przyniosły też duże wątpliwości, zwłaszcza że w genie najważniejszej domeny wiążącej receptor (ang. receptor-binding domain, RBD), homologię pomiędzy SARS-CoV-2 i RmYN02 określono zaledwie na 61,3%.  

W efekcie poddano wątpliwości twierdzenie, że RmYN02 jest bezpośrednim przodkiem wirusa powodującego COVID-19, ale szczegółowe badania nad tym zagadnieniem nadal trwają. 

Przełomowa informacja znalazła się także w publikacji opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego (Dania) oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA). Autorzy zbadali mutacje mogące świadczyć o pochodzeniu SARS-Cov-2. Po wykonaniu analizy filogenetycznej oszacowali, że patogen odpowiedzialny za COVID-19 ewoluował prawdopodobnie z innych koronawirusów na przestrzeni ostatnich 40-70 lat.  

Mimo niepowodzeń w jednoznacznym określeniu pochodzenia koronawirusa naukowcy doszukują się wielu pozytywnych aspektów dotyczących analizy materiału pobranego od nietoperzy. Potwierdzono możliwość występowania licznych mutacji w koronawirusach, co przekłada się na ich naturalną zmienność. Wiemy także, że liczne gatunki dzikich zwierząt są rezerwuarem wciąż nieznanych wirusów, takich jak RmYN02, których identyfikacja i analiza genetyczna może w przyszłości zakończyć spekulacje dotyczące pochodzenia koronawirusa odpowiedzialnego za aktualną pandemię. 

Źródła: 

  • Andersen, K. G., Rambaut, A., Lipkin, W. I., Holmes, E. C., & Garry, R. F. (2020). The proximal origin of SARS-CoV-2. Nature medicine, 26(4), 450-452. 
  • Corman, V. M., Muth, D., Niemeyer, D., & Drosten, C. (2018). Hosts and sources of endemic human coronaviruses. In Advances in virus research (Vol. 100, pp. 163-188). Academic Press. 
  • Nielsen, R., Wang, H., & Pipes, L. (2020). Synonymous mutations and the molecular evolution of SARS-Cov-2 origins. bioRxiv
  • Zhou, H., Chen, X., Hu, T., Li, J., Song, H., Liu, Y., Wang, P., Liu, D., Yang, J., Holmes, E.C., Hughes, A.C., Bi, Y., Shi, W. (2020). A novel bat coronavirus closely related to SARS-CoV-2 contains natural insertions at the S1/S2 cleavage site of the spike protein. Current Biology, 30, 1-8. 
  • https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200517-covid-19-sitrep-118.pdf?sfvrsn=21c0dafe_6 (data dostępu 17.05.2020) 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
01 września 2020 mgr farm. Monika Cichocka
26 sierpnia 2020 mgr Anna Trębińska
25 sierpnia 2020 Rafał Suchodolski
20 lipca 2020 Rafał Suchodolski
21 maja 2020 Rafał Suchodolski
14 maja 2020 mgr farm. Karolina Kochańska
07 maja 2020 mgr farm. Karolina Kochańska
06 maja 2020 mgr Anna Trębińska
27 kwietnia 2020 mgr farm. Marta Grabowska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)