197
08 października 2019

Sildenafil – działanie, wskazania, skutki uboczne

Sildenafil obecny jest na rynku od 20 lat. Przez ten czas odniósł ogromny komercyjny sukces i pomógł wielu mężczyznom. Jednak jego stosowanie wciąż powoduje poczucie wstydu i nieuzasadnione kompleksy. Znany jako „mała niebieska tabletka”. Podczas zakupów w aptece nazywany jest „lekiem dla kolegi”. Czym jest sildenafil? Jak działa? Czy wywołuje działania niepożądane?

Sildenafil – przypadkowy sukces

Historia sildenafilu jest dość przewrotna, choć stosunkowo krótka, bo dopiero w 1998 roku FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) dopuściła ten związek do stosowania w zaburzeniach erekcji. Co ciekawe, pierwotnie lek był badany pod kątem zupełnie innego schorzenia – testowano go w terapii nadciśnienia płucnego i dławicy piersiowej. Badania te nie przyniosły spektakularnych rezultatów. Okazało się jednak, że lek ma wpływ na erekcję – pozwala na jej uzyskanie i utrzymanie przy występujących zaburzeniach. Związek zoptymalizowano pod kątem jego działania, co przyniosło jego pierwszemu producentowi miliardowe zyski. Leczenie zaburzeń erekcji jest aktualnie podstawowym zastosowaniem sildenafilu.

Sildenafil – jak działa?

Najprościej mówiąc, sildenafil wpływa na pewne enzymy w organizmie, poprawiając przepływ krwi w ciałach jamistych prącia, co przekłada się na poprawę jakości erekcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że przyjęcie leku samo w sobie nie powoduje samoistnego wystąpienia wzwodu – działanie sildenafilu ułatwia jedynie jego osiągnięcie i utrzymanie w trakcie stymulacji seksualnej.

Dysfunkcje seksualne o charakterze zaburzeń erekcji u mężczyzn mogą prowadzić do dalszych problemów, m.in. do obniżenia samooceny i negatywnego wpływu na relacje z innymi, co w konsekwencji może doprowadzić do depresji. Stosowanie sildenafilu w takich przypadkach jest więc jak najbardziej uzasadnione. Najważniejsza jest jednak zmiana trybu życia, bo to tu najczęściej leży pierwotne źródło problemów. U podstaw zaburzeń erekcji stoją:

 • zbyt wysokie ciśnienie,
 • otyłość, 
 • tłusta dieta, 
 • alkohol, 
 • palenie tytoniu,
 • niektóre leki (szczególnie leki antydepresyjne i niektóre leki nasercowe).

Sildenafil – stosowanie

Lek należy przyjmować doustnie. Do wyboru są tabletki do połknięcia lub żucia. Jednorazowa dawka to zwykle 25-50 mg (wyższe należy skonsultować z lekarzem). Powinna ona zostać przyjęta na około godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. Działanie preparatu utrzymuje się do czterech godzin. Zastosowanie po obfitym posiłku może opóźnić początek działania.

Niebieska tabletka

Sildenafil – przeciwwskazania

Sildenafilu nie należy stosować:

 • podczas przyjmowania niektórych leków nasercowych (szczególnie nitraty) – zastosowanie sildenafilu może powodować ich nasilone działanie,
 • przy chorobach serca i wątroby,
 • w przypadku zbyt niskiego ciśnienia krwi,
 • gdy wystąpią nasilone działania niepożądane,
 • u osób poniżej 18. roku życia.

Sildenafil – skutki uboczne

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

 • reakcje alergiczne,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • zaczerwienienie skóry,
 • lekkie zaburzenia widzenia,
 • uczucie zatkanego nosa.

W przypadku poważnych skutków ubocznych, takich jak bóle w klatce piersiowej czy przedłużająca się erekcja powodująca bolesność, która utrzymuje się ponad 4h, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Sildenafil a pozarejestracyjne stosowanie leków (ang. off-label use)

Poszukiwanie nowych zastosowań znanych już cząstek to jeden z kierunków współczesnej farmakologii. Tak jest i w przypadku sildenafilu. Zastosowania takie noszą nazwę “off-label use” i obejmują wskazania nieujęte w czasie rejestracji. Z założenia sildenafil nie powinien być przyjmowany doustnie przez kobiety, ostatnio znajduje jednak zastosowanie w leczeniu zaburzeń płodności – stosowany jest wówczas w postaci globulek dopochwowych wykonywanych w aptece.

Nie należy też zapominać, że sildenafil bywa stosowany we wspomnianym już nadciśnieniu płucnym, do którego leczenia został stworzony.

Sildenafil – korzystaj z głową

Sprawność seksualna u mężczyzn to dość drażliwy temat, szczególnie jeśli chodzi o jej dysfunkcje. Pamiętaj jednak, że sildenafil to nie panaceum na wszystkie związane z nią problemy. Podstawowe zasady przy przyjmowaniu sildenafilu:

 • Używaj go tylko wówczas, kiedy naprawdę musisz. 
 • Zrezygnuj, jeśli istnieją u ciebie przeciwwskazania do jego stosowania lub kiedy po zastosowaniu wystąpiły skutki uboczne. 
 • Lek kupuj tylko w aptece, gdzie możesz skorzystać z porady farmaceuty i wówczas masz pewność, że kupujesz bezpieczny produkt. Leki z sildenafilem należą do najczęściej podrabianych, dlatego ich zakup z nielegalnych źródeł, np. fora internetowe, to duże ryzyko. Produkt kupiony poza apteką może nie zadziałać lub wywołać nieprzewidziane i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia skutki.

Produkcja leków z sildenafilem przez wiele różnych podmiotów oraz możliwość ich zakupu bez recepty sprawiają, że terapia jest łatwo dostępna i tania.  

Podczas zakupu sildenafilu oraz w trakcie jego stosowania nie ma powodu do wstydu. Obecny tryb życia i narażenie na stres sprawiają, że zaburzenia erekcji są powszechnym problemem i dotyczą ludzi w różnym wieku. Pamiętaj, aby najpierw zadbać o zdrowy tryb życia. Jeśli w tym obszarze zrobiłeś już wszystko, dopiero wówczas warto sięgnąć po wsparcie farmakologiczne.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy leki na potencję można łączyć z alkoholem?

Generalnie nie powinno się przyjmować żadnych leków w połączeniu z alkoholem. Etanol w połączeniu z sildenafilem (jeśli nie są przyjmowane…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
25 lutego 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
30 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
18 sierpnia 2020 Halina Pilonis
29 listopada 2018 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)