8
18 sierpnia 2020

Sildenafil w zaburzeniach erekcji

Medycyna od dawna poszukiwała środków rozwiązujących męskie problemy z erekcją. Jedną z substancji o działaniu udowodnionym klinicznie jest sildenafil.

Utrwalony między innymi przez kino stereotyp rodzi przekonanie, że mężczyźni są gotowi na seks zawsze i w każdej sytuacji. Tymczasem zaburzenia erekcji mogą pojawić się w każdym wieku, a z badań Polskiego Towarzystwo Medycyny Seksualnej wynika, że zmaga się z nimi nawet co piąty mężczyzna. Dlatego już od czasów starożytnych medycy poszukiwali skutecznego remedium na ten problem. 

Przypadkowe odkrycie 

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku brytyjscy naukowcy prowadzili prace nad sildenafilem, szukając nowego leku na chorobę wieńcową  i nadciśnienie tętnicze. Wtedy też okazało się, że przy podnieceniu seksualnym substancja ta ułatwia dopływ krwi do prącia, umożliwiając osiągnięcie wzwodu i utrzymanie go przez tyle czasu, ile potrzeba do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Dalsze badania kliniczne udowodniły skuteczność sildenafilu w leczeniu zaburzeń erekcji. Tzw. niebieska tabletka została zarejestrowana jako lek w tym wskazaniu i od tego czasu stała się najczęściej podrabianym farmaceutykiem.

Sildenafil – dawkowanie 

Jeszcze do niedawna tabletki z sildenafilem były dostępne tylko na receptę. Jednak w 2016 r. w polskich aptekach pojawił się lek zawierający 25 mg sildenafilu. Wyższe dawki można było kupić tylko z przepisu lekarza. W 2020 r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopuścił do sprzedaży bez recepty lek z 50 mg sildenafilu. Jest to zalecana przez gremia naukowe i specjalistów leczących zaburzenia erekcji dawka początkowa, której nie należy przekraczać bez konsultacji z lekarzem. Daje ona o blisko 40% więcej pewności osiągnięcia pełnej erekcji niż dawka 25 mg sildenafilu.    

Pamiętaj o bezpieczeństwie 

Specjaliści podkreślają, że dzięki możliwości zakupu leku na zaburzenia erekcji w aptece panowie nie muszą już ryzykować swojego zdrowia, zaopatrując się w Internecie w specyfiki niewiadomego pochodzenia. Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej szacuje, że nawet 62% tych środków może być podróbkami zawierającymi składniki zagrażające zdrowiu i życiu. Przed zażyciem zakupionego w aptece leku zawsze trzeba czytać ulotkę i sprawdzić przeciwwskazania do jego stosowania. Sildenafilu nie wolno łączyć z niektórymi lekami. Należy też pamiętać, że problemy ze wzwodem mogą być oznaką innych schorzeń, szczególnie problemów naczyniowych, dlatego warto skonsultować je z lekarzem. 

Przepis na udany seks 

Seksuolodzy podkreślają, że udane życie seksualne w związku cementuje go, pozwala parterom czuć się atrakcyjnie, zwiększa ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. Jeśli parze nie uda się kilka stosunków, strach przed niepowodzeniem często paraliżuje partnerów. Mężczyzna może bać się kolejnej porażki, a kobieta będzie starała się unikać nieprzyjemnej dla niej sytuacji. Dlatego im szybciej uda się rozwiązać problem, tym lepiej. Często nawet samo posiadanie tabletki z sildenafilem działa terapeutycznie, bo pewność, że jest ona w zasięgu ręki, rozładowuje stres. Sildenafil może wywołać erekcję już po ok. 12 minutach, a czas jego działania wynosi nawet do 5 godzin. Substancja nie zwiększa ochoty na seks, ale pomaga osiągnąć i utrzymać wzwód umożliwiający odbycie stosunku.  

Źródła: 

  1. Dudek M., Terapia zaburzeń erekcji, Przegląd Urologiczny 2013/6 (82)
  2. Jakima S., Zakliczyńska H., Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego, Portal Mp.pl 2018. 
  3. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, PZWL, Warszawa 2015. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy leki na potencję można łączyć z alkoholem?

Generalnie nie powinno się przyjmować żadnych leków w połączeniu z alkoholem. Etanol w połączeniu z sildenafilem (jeśli nie są przyjmowane…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
25 lutego 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
30 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
08 października 2019 mgr farm. Bartosz Petrykowski
29 listopada 2018 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)