1
19 maja 2021

Skóra cukrzyka – jak ją pielęgnować?

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest chorobą przewlekłą, układową, na którą wedle danych GUS z 2018 r. choruje w Polsce co jedenasty dorosły. Dodatkowo ilość osób chorujących na cukrzycę stale rośnie. Mimo prowadzenia wielu kampanii zdrowotnych część społeczeństwa nie ma świadomości wystąpienia u nich potencjalnego ryzyka cukrzycowego bądź samej cukrzycy. Zatem ci pacjenci nie mogą zostać nawet prawidłowo zdiagnozowani, a następnie przekierowani do poradni diabetologicznej.  

Oprócz zatrważającej liczby osób chorujących na cukrzycę warto zwrócić uwagę na to, że koszty jej leczenia są bardzo wysokie. Według danych z 2018 r. każdy pacjent NFZ wydaje średnio ok. 500 zł na jej leczenie. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań. Możemy do nich zaliczyć:  

 • niewydolność nerek, 
 • chorobę niedokrwienną serca, 
 • retinopatię cukrzycową,  
 • neuropatie cukrzycowe, 
 • przyspieszenie rozwoju miażdżycy, 
 • zespół stopy cukrzycowej, 
 • powikłania kostne, skórne.  

Dlaczego pielęgnacja skóry u diabetyków jest tak ważna? 

Skóra diabetyków jest często podrażniona i przesuszona, przez co staje się mniej odporna na działanie szkodliwych czynników. Tym samym jest narażona na większe ryzyko wystąpienia infekcji. O ile dla osób bez chorób towarzyszących infekcje skórne nie są zbyt niebezpieczne, o tyle w przypadku cukrzyków mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak owrzodzenia, zespół stopy cukrzycowej, a nawet amputacja kończyn.  

Liczne badania naukowe donoszą, iż skóra diabetyków jest szczególnie podatna na infekcje, np. gronkowcem złocistym. Jako przyczynę zakażeń gronkowcem przytacza się mechaniczne uszkodzenie naskórka oraz kolonizację skóry przez te groźne bakterie. Dodatkowo leczenie zakażeń bakteryjnych u cukrzyków jest mniej efektywne niż u innych pacjentów ze względu na upośledzoną odpowiedź na antybiotykoterapię.  

Ponadto skóra diabetyków jest często przesuszona i napięta, a oprócz tego towarzyszy jej świąd. Przyczyną nadmiernego przesuszenia jest stan hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy we krwi), który z kolei powoduje obniżenie nawodnienia naskórka oraz zmniejszenie wydzielania sebum (wydzielina zapewniająca miękkość skóry i ochronę przeciwbakteryjną).  

Jak pielęgnować skórę w cukrzycy? 

Aby zapobiegać rozwojowi poważnych działań niepożądanych, diabetycy powinni zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Jednym z najważniejszych kroków jest jej stałe nawilżanie emolientami. Są to preparaty o działaniu miejscowo nawilżającym i natłuszczającym skórę. Ich rolą jest wzmacnianie bariery naskórkowej, przywracanie prawidłowego profilu lipidowego skóry, redukcja złuszczania się naskórka, nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych oraz łagodzenie świądu. Przy ich stosowaniu od pacjentów wymaga się systematyczności, gdyż dzięki temu bariera naskórkowa zostanie wzmocniona. Aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt terapii, należy stosować emolienty przynajmniej 2 razy dziennie, także w okresie pogorszenia stanu skóry.  

W przypadku pielęgnacji stóp zaleca się preparaty o nieco gęstszej formule. Ich stosowanie jest zazwyczaj rekomendowane po kąpieli, przed snem. Stosowanie emolientów jest stosunkowo łatwym i niezbyt kosztownym sposobem zapobiegania poważnym powikłaniom skórnym. 

Na półkach aptecznych znajdziemy różnorakie preparaty o właściwościach nawilżających. W przypadku diabetyków w ich składzie powinny znaleźć się takie substancje jak:  

 • mocznik,  
 • ceramidy,  
 • arginina,  
 • karnozyna,  
 • kwas mlekowy,  
 • parafina,  
 • kwas linolowy,  
 • kwas linolenowy, 
 • allantoina.  

Najbardziej pożądanym składnikiem jest zdecydowanie mocznik, co potwierdzają liczne badania naukowe. Dodatkowo emolienty dla diabetyków często posiadają certyfikaty bądź badania kliniczne prowadzone wśród osób z cukrzycą. Jest to dodatkowy atut w przypadku takiego preparatu.  

Oprócz stałego nawilżenia należy pamiętać o prawidłowej higienie i zachowaniu czystości. Odpowiednio oczyszczona skóra nie będzie stanowiła sprzyjającego środowiska do rozwoju niebezpiecznych bakterii czy grzybów. Dowiedziono, że wśród cukrzyków częstość występowania chorób skóry szacuje się na 52-97%. Najczęściej spotykanymi schorzeniami są zakażenia grzybicze, a w mniejszym stopniu bakteryjne i wirusowe. Szczególnie narażone na rozwój bakterii czy grzybów są trudno dostępne miejsca takie jak: przestrzenie pomiędzy fałdami brzusznymi i skórnymi, przestrzenie między palcami, pachwiny, okolice genitaliów. Widzimy zatem, jak poważnym zagadnieniem jest dbałość o codzienną higienę u osób z towarzyszącą cukrzycą.  

Aby połączyć oba wyżej opisane kroki profilaktyki, możemy także skorzystać z preparatów do mycia o właściwościach nawilżających. Należy jednak pamiętać, iż emolientowy środek myjący nie zastąpi samego emolientu.  

Profilaktyka i dbałość o skórę u osób z cukrzycą jest niezwykle ważna. Zabezpiecza przed rozwojem licznych działań niepożądanych bądź chorób dodatkowych, będących wynikiem uszkodzenia ciągłości skóry.

Przeczytaj również:
Cukrzyca – w jaki sposób się ją leczy?
Cukrzyca – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Cukrzyca – jakie zioła warto stosować?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Igły do penów z insuliną dla diabetyków

Liczbę bezpłatnych igieł wydawanych do danego rodzaju insuliny określa producent. Ilość ta nigdy nie przekracza 1 igły na 1 pen…

Zobacz więcej

Jak leczyć grzybicę skóry w cukrzycy?

Grzybica jest bardzo częstym symptomem, jak i powikłaniem cukrzycy. Aby leczenie było skuteczne i celowane w odpowiedni rodzaj pasożyta, zalecałabym…

Zobacz więcej

Gojenie ran a cukrzyca

Wszystko zależy od rodzaju, umiejscowienia i stanu zranienia. U diabetyków bardzo istotna jest profilaktyka, ponieważ gojenie ran jest utrudnione. Ranę…

Zobacz więcej

Cukrzyca i ostre zapalenie trzustki a suplementy diety

W przypadku ostrego zapalenia trzustki niepotrzebna jest dodatkowa suplementacja. Należy przede wszystkim trzymać się bezwzględnie zaleceń lekarskich dotyczących diety. Po…

Zobacz więcej

Czy chorując na cukrzycę można stosować skarpetki złuszczające?

U osób chorujących na cukrzycę bardzo często dochodzi do zaburzeń czucia w stopach na skutek licznych uszkodzeń nerwów i problemów…

Zobacz więcej

Czym pielęgnować skórę niemowlęcia?

Wielu producentów oferuje całe gamy dermokosmetyków emoliencyjnych przeznaczonych dla dzieci. Wybór najlepszego będzie kwestią indywidualną. Warto zwrócić uwagę, aby dla…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
26 lipca 2021 mgr Natalia Adamczuk
21 lipca 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
14 lipca 2021 mgr farm. Joanna Pawlik
08 lipca 2021 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
28 maja 2021 mgr Ewelina Zawada
21 maja 2021 Magdalena Bernisz
17 maja 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
13 maja 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
14 kwietnia 2021 mgr farm. Marta Junowicz
09 kwietnia 2021 Agata Kleszcz
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)