133
19 października 2018

Poznaj sposoby na chrapanie!

Z problemem chrapania zmaga się wiele osób. Szacuje się, że dotyka on około kilku milionów Polaków. Dolegliwość może stanowić problem nie tylko dla osoby chrapiącej, ale również jego otoczenia, a przede wszystkim partnera, z którym razem śpi. W grupie osób chrapiących przeważają mężczyźni, którzy stanowią 80% tej liczby. Kobiety zaczynają chrapać zazwyczaj po menopauzie.

Czym jest chrapanie?

Nieprzyjemne dźwięki dobiegające z gardła podczas snu są wynikiem zapadania się tkanek miękkich tylnej części gardła i zbyt niskiego przepływu powietrza podczas oddychania, wskutek czego gardziel i język wprawiane są w drgania, które mogą osiągać głośność do 90 decybeli. Jest to dźwięk zbliżony do poziomu natężenia działania kosiarki elektrycznej. Najczęściej przypadłość ta nie jest objawem złego stanu zdrowia, jeśli chrapanie nie idzie w parze z przerwami w oddychaniu, czyli z tzw. bezdechami sennymi. Takie przerwy mogą trwać nawet minutę, po nich następuje gwałtowny wdech. Wedle lekarzy takie przerwy w oddychaniu są zjawiskiem normalnym, o ile nie powtarzają się więcej niż 10 razy w ciągu godziny snu. Jeśli ta częstotliwość jest większa, wówczas mamy do czynienia z zespołem bezdechu sennego. Skutkuje to niewystarczającym dotlenieniem mózgu, nerek, serca i wątroby, a przez to uczuciem zmęczenia i niewyspania.

Utrzymujące się bezdechy przez dłuższy czas mogą w konsekwencji prowadzić do arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca, a nawet zawału.

W grupie osób zagrożonych bezdechem znajdują się mężczyźni po czterdziestce, z nadciśnieniem i nadwagą oraz otyłe kobiety po pięćdziesiątym piątym roku życia, z zaburzoną równowagą hormonalną i zbyt wysokim ciśnieniem. Jeśli chrapanie przeistacza się w chorobę, człowiek w ciągu dnia jest senny, rozdrażniony, doskwierają mu bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Można również zaobserwować zmiany w jego psychice, obniżenie sprawności intelektualnej, zaś u panów pojawiają się problemy z potencją.

Czy można sobie radzić z chrapaniem samodzielnie?

Chrapanie jest najczęściej skutkiem naszego niewłaściwego stylu życia. Dlatego zanim udamy się do lekarza z problemem chrapania, warto wypróbować poniższe sposoby:

Zmiana pozycji snu

Najczęściej chrapią osoby, które śpią na wznak. Taka pozycja ciała powoduje, że język opada do tyłu, otwierają się usta, a w konsekwencji następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła, co tylko potęguje chrapanie. By zminimalizować ryzyko chrapania, warto zasypiać na boku albo na brzuchu. Aby dobrze się spało, należy również zadbać o wygodny materac.

Właściwie dobrana poduszka

Z problemem chrapania związane jest nie tylko to w jakiej pozycji śpimy, ale również na czym śpimy. Odpowiednio dobrana poduszka zapewni prawidłowe podparcie głowy, szyi oraz kręgosłupa. Najlepiej wybrać taką poduszkę, która delikatnie podniesie głowę, ale nie za wysoko. Im wyżej będzie ona położona, tym głośniej będziemy chrapać, ponieważ w takim ułożeniu drogi oddechowe ulegają zwężeniu. Doskonale nadaje się do tego poduszka anatomiczna, która każdorazowo dopasowuje się do kształtu naszej głowy.

Leczenie niedrożnych dróg oddechowych

Jeśli problem chrapania występuje od czasu do czasu, najczęściej w okresie osłabienia organizmu, może być on skutkiem niedrożnych dróg oddechowych. Katar, zapalenie zatok czy powiększone migdałki zmuszają nas do oddychania przez usta, powodując chrapanie. Dlatego też przed spaniem należy dokładnie wyczyścić drogi oddechowe. Można również skropić pościel kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego, który w czasie snu ułatwi nam oddychanie.

Eliminacja wszelkich używek:

 • Nikotyna znajdująca się w papierosach jest przyczyną odkładania się śliny w tchawicy i krtani, co podrażnia gardło, wywołując obrzęk śluzówki. Taki stan przeszkadza w uchodzeniu powietrza z płuc.
 • Alkohol powoduje zwiotczenie mięśni gardła i języka, dlatego najlepiej zrezygnować z niego co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Leki nasenne i uspokajające: tak jak alkohol powodują zwiotczenie mięśni gardła i języka, co sprzyja wywołaniu chrapania.

Zmniejsz nadmiar tkanki tłuszczowej

Osoby z nadwagą chrapią częściej, a także zacznie głośniej. Chrapanie jest wywołane odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach gardła, powodując ucisk na drogi oddechowe. Odpowiednia dieta oraz regularne ćwiczenia powinny pomóc w zminimalizowaniu problemu chrapania.

Odpowiednie przygotowanie sypialni

Przed snem warto zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. Idealną temperaturą do spania jest 18-21 stopni Celsjusza, a wilgotność powinna mieścić się w granicach 40-60%. Im częściej wietrzymy sypialnię, tym lepiej, ponieważ proces ten powstrzymuje wysuszenie błony śluzowej, która jest główną przyczyną chrapania. Jeśli dysponujesz czasem, warto przed snem dotlenić organizm wieczornym spacerem.

Środki ułatwiające oddychanie

W chwili obecnej dostępnych jest wiele środków bez recepty, które pomagają zredukować chrapanie. O preparaty te można zapytać w każdej aptece.

Stabilny, regularny sen

Spokojny i regularny oddech zmniejsza ryzyko chrapania. Dorosły człowiek powinien przesypiać przynajmniej 8 godzin dziennie. Warto przed snem zadbać o wyciszenie organizmu np. poprzez słuchanie spokojnej muzyki lub aromatyczną kąpiel. Wieczorny rytuał ułatwi zasypianie, a sen będzie spokojniejszy.

Kiedy z problemem chrapania pójść do lekarza?

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosły spodziewanych rezultatów, należy udać się do specjalisty (laryngologa) w celu zdiagnozowania przyczyny. W takim przypadku chrapanie może być spowodowane np. obecnością polipów w nosie, przerośniętymi migdałkami lub krzywą przegrodą nosową. Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, problem rozwiązuje zabieg chirurgiczny, gdyż można dokonać korekty krzywej przegrody nosowej, wyciąć przerośnięte migdałki czy usunąć polipy.

Natomiast w przypadku bezdechów sennych wykorzystuje się różne metody, w zależności od stopnia nasilenia. Najczęściej stosuje się zabieg zmniejszenia masy podniebienia oraz języka. Jedną z metod jest również specjalistyczna maska na noc, obejmująca usta i nos. Jest ona połączona rurką ze sprężarką wytwarzającą strumień powietrza o zwiększonym ciśnieniu. Takie ciśnienie powoduje usztywnienie dróg oddechowych, nie dopuszczając do ich zwężenia. Jest to swoistego rodzaju proteza, skuteczna w swym działaniu, ale nie rozwiązuje problemu bezdechu sennego na stałe. Konieczny jest zatem zabieg chirurgiczny.

Chrapanie może być poważnym problemem, nie tylko dla nas samych, ale i dla osób, które śpią w pobliżu. Istnieje kilka prostych zasad, które mogą ograniczyć tę przypadłość. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyny chrapania i wybrania skutecznego leczenia.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 50. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. Mateusz pisze:

  Jak pozbyć się chrapania?

 2. Grażyna pisze:

  Nój mąż miał juz dwa zabiegi .Jeden na przegrode nosowa a drugi podcinajacy języczek w gardle i nic nie pomogło. Co jeszcze mozna zrobic?

  1. Marta pisze:

   zmienić męża 😉

  2. Monika pisze:

   Poduszka z gryki . Ja taka zakupiłam mamie. Polecam

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)