32
24 czerwca 2019

Test ureazowy na Helicobacter pylori

Bakteria Helicobacter pylori to drobnoustrój, który po zainfekowaniu ludzkiego organizmu zagnieżdża się w żołądku, gdzie wywołuje stan zapalny błony śluzowej. To właśnie do jego wykrywania służy test ureazowy. Na czym polega badanie?

Zakażenie Helicobacter pylori i ureaza

Helicobacter pylori to bakteria zakażająca ludzki organizm. Powoduje ona zapalenia błony śluzowej żołądka, może sprzyjać również powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz raka lub chłoniaka żołądka.

Cechą pozwalającą H. pylori na bytowanie w nieprzyjaznym, kwaśnym środowisku żołądka jest zdolność do wytwarzania jonów amonowych o odczynie zasadowym z mocznika. Reakcja taka jest możliwa dzięki katalizującemu ją, wytwarzanemu przez ustrój enzymowi – ureazie. To właśnie ten enzym, a dokładniej efekty jego działania wykorzystywane są w teście ureazowym.

Test ureazowy – co to jest?

Mechanizm działania testu ureazowego opiera się na reakcji barwnej, zachodzącej pod wpływem zmiany pH. W skład zestawu do jego przeprowadzenia wchodzi płytka, na której znajduje się mocznik oraz substancja wskaźnikowa. Na wspomnianej płytce umieszcza się mały kawałek tkanki żołądka, uzyskany w czasie gastroskopii. Płytkę z wycinkiem pozostawia się na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, zależnie od wskazań producenta testu. Jeżeli w błonie śluzowej znajduje się Helicobacter pylori to ureaza bakterii przetwarza obecny na płytce mocznik w amoniak o zasadowym odczynie, co z kolei prowadzi do zmiany barwy substancji wskaźnikowej.

Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka

Pobieranie materiału do testu ureazowego

Do przeprowadzenia testu ureazowego wymagane jest uzyskanie fragmentu błony śluzowej żołądka. Konieczne jest do tego wykonanie gastroskopii, czyli wprowadzenie do przewodu pokarmowego poprzez usta giętkiego endoskopu ze źródłem światła, torem wizyjnym oraz torem do wprowadzania instrumentów zabiegowych. Materiał do badania pobiera się malutkimi szczypczykami, zaciskając je na błonie śluzowej wyściełającej żołądek, a następnie pociągając. Sama procedura pobrania materiału nie jest bolesna i pod warunkiem braku zaburzeń krzepnięcia i odstawienia ewentualnych przyjmowanych leków przeciwkrzepliwych zgodnie z indywidualnym zaleceniem lekarza kierującego na badanie, nie powoduje znacznego krwawienia.

Przeczytaj również:
Helicobacter pylori – jak można się zarazić, objawy zakażenia, jak leczyć?

Przygotowanie i wynik testu ureazowego

Test ureazowy to najdokładniejszy sposób diagnostyki zakażenia Helicobacter pylori. Test ten charakteryzuje 95% czułość i swoistość, dzięki czemu możemy uzyskać:

  • test ureazowy dodatni,
  • test ureazowy ujemny.

Jego wynik może jednak ulec zafałszowaniu w pewnych sytuacjach. Badanie może nie wykazać istniejącego zakażenia, jeżeli pacjent przyjmuje:

  • leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, stosowane często celem zmniejszenia wydzielania kwasu solnego w żołądku,
  • blokery receptora H2, również podawane w nadkwasocie,
  • antybiotyki,
  • preparaty zawierające związki bizmutu.

Przeczytaj również:
Żywienie przy zakażeniu Helicobacter pylori

Wynik może być fałszywie ujemny również w trakcie lub po przebytym niedawno krwawieniu z przewodu pokarmowego. Wyniki fałszywie dodatnie, a zatem wskazujące na obecność infekcji mimo jej braku, zdarzają się niezwykle rzadko. Mogą się pojawić w przypadku infekcji inną bakterią, taką jak Klebsiella lub Proteus.

Test ureazowy to dokładne i wiarygodne badanie stosowane w diagnostyce infekcji Helicobacter pylori. Pod warunkiem prawidłowego przygotowania i odstawienia fałszujących wynik leków, stanowi podstawę postawienia trafnej diagnozy i podjęcia decyzji co do rozpoczęcia leczenia.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Poliprobiotyki w antybiotykoterapii

Przyjmowanie poliprobiotyku należy zacząć nie przed lub po, a na początku antybiotykoterapii. Najlepiej przyjmować jedną kapsułkę/saszetkę przed lub po przyjęciu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Bożena pisze:

    Ktoś, kto nie zna się na tych bakteriach, nie jest sam sobie w stanie wyjąć kawałka tkanki z żołądka… może by tak napisać o teście kałowym

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)