9
05 listopada 2020

Dlaczego THC jest niebezpieczne dla zdrowia?

Współcześnie dużo mówi się o konopiach, co jest spowodowane coraz szerszym wykorzystywaniem ich w produktach codziennego użytku. Istnieje substancja, która ma wpływ na różnice pomiędzy liśćmi konopi powszechnie znanymi jako marihuana a liśćmi konopi dodawanymi do produktów spożywczych, kosmetycznych czy leczniczych. Mowa o THC. Czym jest i jaki jest mechanizm jego działania?  

THC – właściwości 

Tetrahydrokannabinol (THC) jest związkiem organicznym z grupy kannabinoidów. Jest on słabo rozpuszczalny w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych tj. alkoholu i tłuszczach. THC występuje w formie kilku izomerów naturalnych oraz syntetycznych, które różnią się położeniem podwójnego wiązania. Najpowszechniejszym jest izomer 1,3,4-tetrahydrocannabinol (delta-9-THC). 

Jak działa THC? 

Kannabinoidy łączą się z naszymi komórkami jak neuroprzekaźniki. W organizmie wyróżniamy dwa typy receptorów: 

 • CB1, który występuje w układzie nerwowym (głównie w hipokampie), 
 • CB2 znajdujący się w układzie odpornościowym.  

Dzięki receptorowi CB1 THC dostaje się wraz z krwiobiegiem do hipokampu, który odpowiedzialny jest za zjawisko krótkiej pamięci. W kolejnym etapie THC aktywuje tzw. białko G oraz szereg reakcji chemicznych.  

Dowiedziono, że THC zawarte w marihuanie przypomina budową znajdujący się w naszym ciele anandamid, który w normalnych warunkach aktywuje receptor CB1. Anandamid należy do grupy kannabinoidów i występuje w mózgu, dlatego został nazwany endokannabinoidem.  

Pomiędzy obydwoma związkami istnieje wiele podobieństw, co prowadzi do „oszukania” naszego organizmu. Dostarczana dawka THC oddziałuje z receptorem CB1, przypominając działanie anandamidu, co w konsekwencji oddziałuje na problemy z pamięcią i koncentracją. Ma bardzo niekorzystny wpływ na: 

 • prowadzenie pojazdów, 
 • jasną ocenę sytuacji, 
 • podejmowanie decyzji itp. 

Ponadto THC powoduje uczucie łaknienia. Paradoksalnie opisywany związek w połączeniu z receptorem CB1 powoduje zwiększenie wydzielania dopaminy, co skutkuje uczuciem euforii. 

Regularne zażywanie marihuany może prowadzić do uzależnienia od tego narkotyku, co jest coraz powszechniejszym problemem wśród eksperymentującej młodzieży.

Wpływ THC na organizm 

9-THC jest jedną z substancji zawartych w konopiach indyjskich i wykazuje działanie psychoaktywne. Siła działania THC zależy od sposobu jego spożycia oraz od stężenia w produkcie. Najszybciej do organizmu wchłania się THC dostarczone poprzez inhalację oraz drogą pokarmową. Stężenie THC w liściach konopi indyjskich waha się pomiędzy 0,5-4%. Po spożyciu tej substancji możemy odczuwać stan euforii, ekstazy. Dzięki zdolności do rozpuszczania w tłuszczach z łatwością przenika do tkanek zawierających ich dużą ilość.  

Poza działaniem psychotropowym THC wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Po pewnym czasie od spożycia pojawia się uczucie łaknienia oraz wewnętrznego rozluźnienia. Czasami przyjęciu THC mogą towarzyszyć: 

 • chwilowe stany lękowe, 
 • suchość ust, 
 • spowolniony refleks, 
 • zaczerwienienie oczu. 

Uwaga! Choć wiele krajów dopuściło THC jako lek, należy pamiętać o tym, że może on potencjalnie prowadzić do uzależnienia, a także zaburzeń zachowania. Ponadto intensywne stosowanie tej substancji może zwiększać ryzyko zaburzeń psychotycznych, np. schizofrenii. 

Żywność z dodatkiem konopi a THC  

Od jakiegoś czasu w sklepach znaleźć można produkty spożywcze czy kosmetyczne z dodatkiem konopi. Mowa przede wszystkim o produktach codziennego użytku, m.in.: 

 • makaronie, 
 • herbacie, 
 • kawie, 
 • oleju, 
 • słodyczach, 
 • napojach, 
 • kremach, 
 • szamponach 
 • olejkach do ciała.  

Produkty te powstają z konopi siewnych rosnących w Polsce. Konopie siewne budową przypominają słynne konopie indyjskie (nazywane marihuaną), ale jest między nimi jedna, bardzo istotna różnica. 

Konopie siewne nie mają właściwości psychotropowych, ponieważ nie zawierają THC odpowiedzialnego za halucynacje. 

1,3,4-tetrahydrokannabinol to substancja psychoaktywna występująca w liściach konopi indyjskich. Należy pamiętać, że produkty spożywcze na bazie konopi nie zawierają w swoim składzie psychoaktywnego THC, dlatego są dostępne na naszym rynku i ich spożywanie jest dozwolone. 

Źródła: 

 1. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005; 59: 208-218. 
 2. Tetrahydrokannabinol (CID: 16078) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine
 3. Szukalski B., Charakterystyka środków psychoaktywnych. w: Uzależnienie od narkotyków. Jabłoński P, Bukowska B, Czabała JC. (red.). Podręcznik dla terapeutów. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Łódź 2010. 
 4. Sobiczewska G., Marihuana – „miękki” narkotyk?, Probl Narkom 2001, 4: 64-65. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ile kilokalorii mają mandarynki?

Mandarynki składają się przede wszystkim z wody (aż 85%), a także węglowodanów (13,3 g w 100 g; zwłaszcza sacharozy, glukozy…

Zobacz więcej

Czy warto jeść pistacje?

Pistacje to popularny rodzaj orzechów drzewnych, który jest wyjątkowo bogaty w wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak białka, aminokwasy, jedno-…

Zobacz więcej

Czy warto jeść śledzie?

Śledź jest niewątpliwie jednym z najczęściej spożywanych w Polsce gatunków ryb morskich. Mięso śledzia zawiera wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko oraz dużą ilość niezwykle…

Zobacz więcej

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 18. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. . pisze:

  Nie ma nic o tym czemu THC jest niebezpieczne dla zdrowia. I w sumie to dobrze bo jest wiele innych leków, które są o wiele bardziej niebezpieczne np. opioidy lub benzodiazepiny, których potencjał uzależniający jest o wiele większy.

 2. Antonek pisze:

  „THC odpowiedzialne za halucynacje”. Bzdury.

  1. mgr Anna Dulska pisze:

   THC może odpowiadać za halucynacje. Poniżej kilka zdań z publikowanych artykułów/badań.
   „Po przyjęciu marihuany lub haszyszu, zwłaszcza w wyższych dawkach, występują jednak także objawy typowe dla halucynogenów, a więc zaburzenia świadomości, poczucia czasu, depersonalizacja, wzmożona wrażliwość na dźwięki oraz synestezja [15]. Interesujący jest fakt, że tetrahydrokannabinol jest jedyną substancją o właściwościach halucynogennych, pozbawioną atomu azotu i chemicznie nie przypomina budowy innych grup związków psychoaktywnych.” (https://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/halucynogeny.pdf)

   „Obecność D-9-THC w organizmie wywołuje stan euforii, halucynacje, podwyższa wrażliwość na bodźce muzyczne i hałas, zmienia odbiór przestrzenny i czasowy rzeczywistości, powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburza również krótkotrwałą pamięć, zwalnia procesy uczenia się, powoduje uczucie paniki, wywołuje także krótkotrwałe okresy lęku, zmieszania lub psychozy.” (rymanowski.pdf – PROBLEMY KRYMINALISTYKI 285(3) 2014).

   Oczywiście halucynacje nie muszą występować w każdym przypadku.

   „Wyniki licznych badań dowodzą istnienia związku między paleniem marihuany a psychozami. U osób z diagnozą schizofrenii używanie konopi zwiększa ryzyko zaostrzenia istniejących objawów, a także nawrotu choroby [13]. Istnieją dowody wskazujące, że używanie marihuany w wieku poniżej 18. roku życia zwiększa ponad dwukrotnie prawdopodobieństwo zdiagnozowania schizofrenii u osób predysponowanych w porównaniu z osobami, które nie miały doświadczeń z konopiami [9]. W ostatnich badaniach wykazano, że użytkownicy marihuany, posiadający specyficzny wariant genu AKT1 (kodującego kinazę białkową) są narażeni na znacznie zwiększone ryzyko rozwoju psychozy aniżeli utrzymujący abstynencję. W jednej z prób stwierdzono, że ryzyko to było siedmiokrotnie wyższe u używających marihuanę w porównaniu z osobami, które stosowały ją rzadko lub nie stosowały wcale. W innym badaniu stwierdzono zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia psychozy wśród dorosłych, którzy stosowali marihuanę w okresie dojrzewania, a jednocześnie posiadali specyficzny (Val/Val) wariant genu dla katechol-O-metylotransferazy (COMT).” (Psychiatria 2018, tom 15, nr 2 – https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/57342/44734 / https://journals.viamedica.pl/psychiatria).

  2. Daedra pisze:

   No może powodować, ale zauważcie państwo, jedną istotną różnicę między THC a Metą, mefedronem, extasy, koką czy herą. Nie ma we wzorze sumarycznym Azotu. Ilość cząsteczek też się sporo różni.

 3. Daedra pisze:

  I niby gdzie tu jest napisane że niszczy organizm? Jeszcze dopuszczony jako lek 😀 każdy inny twardszy narkotyk powoduje a to obumieranie komórek mózgowych, uszkadza wątrobę, nerki, ośrodkowy układ nerwowy, powoduje nieodwracalne szkody. Tymczasem THC mnie zawiodło. Nic takiego nie powoduje. Ba! Nawet nie uzależnia w tak znacznym stopniu. Ludzie potrafią sobie odmówić palenia marihuany, nie trzepią się, nie są nerwowi.

  1. Wawel pisze:

   THC nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Ignorancja za to jak najbardziej. Niestety tytuł artykułu ją poszerza. Skąd taki tytuł? W artykule jest sporo argumentów za tym że służy zdrowiu. Straszenie konopiami szkodzi nam wszystkim. Przy takim podejściu niebezpieczne dla zdrowia jest też wychodzenie na spacer, zawsze doniczka może na głowę spaść…

 4. Anonim pisze:

  Ręce opadają.

Czytaj także
26 listopada 2021 mgr Mateusz Durbas
27 maja 2021 Magdalena Bernisz
01 kwietnia 2021 mgr Natalia Adamczuk
30 marca 2021 mgr farm. Magdalena Stalmirska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)