6
29 maja 2019
Jakub Kurek Autor
Autor
Jakub Kurek

Tymianek – właściwości i zastosowanie

Tymianek jest rośliną znaną ze swych drogocennych właściwości. W starożytnej Grecji służył jako lekarstwo, a Rzymianie odbywali w nim kąpiele. W średniowieczu tymianek to traktowano jako amulet i wręczano rycerzom przed turniejami rycerskimi. Jakie zastosowanie ma współcześnie tymianek?

Tymianek jest rośliną znaną ze swych drogocennych właściwości. W starożytnej Grecji służył jako lekarstwo, a Rzymianie odbywali w nim kąpiele. W średniowieczu tymianek to traktowano jako amulet i wręczano rycerzom przed turniejami rycerskimi. Jakie zastosowanie ma współcześnie tymianek?

Pochodzenie tymianku pospolitego (Thymus vulgaris)

Tymianek pospolity pochodzi z terenów Morza Śródziemnego. Obecnie roślina uprawiana jest w wielu krajach. Pierwsze wzmianki o uprawie tymianku w Polsce pochodzą z czasów panowania królowej Bony. Rozpowszechnienie się tego ziela zawdzięczamy benedyktynom, którzy w XI wieku spopularyzowali jego uprawę.

Tymianek należy do roślin wiecznie zielonych. Osiąga wysokość ok. 20-40 cm, tworząc gęste krzewy. Posiada charakterystyczne, naprzeciwlegle ułożone liście o jajowatym lub lancetowatym kształcie. Do celów farmaceutycznych i przemysłowych wykorzystuje się liście oraz kwiaty zbierane w okresie kwitnienia.

Tymianek

Zawierają tymianek

Jakie składniki zawiera tymianek?

Głównym składnikiem odpowiadającym za działanie lecznicze tymianku jest tymol, w mniejszym stopniu również karwakrol. Według Farmakopei Polskiej, zawartość olejków eterycznych w tym surowcu powinna wynosić 1% (również takie o charakterze fenoli i tymolu). W tymianku znajdują się kwasy fenolowe, flawonoidy, triterpeny i węglowodany.

W składzie tymianku możemy znaleźć również:

  • minerały (np. potas, fosfor, magnez, wapń),
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę C.

Tymianek – zastosowanie

Leki, w których składzie znajduje się tymianek określa się jako leki tradycyjne. Możemy je zastosować w nieżytach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel, np. przy zapaleniu oskrzeli i przeziębieniu. Preparaty z tymiankiem można także stosować w celu wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła dzięki właściwościom antyseptycznym rośliny.

Tymianek pospolity

Kiedy tymianek może być przydatny?

Uporczywy kaszel

Składniki zawarte w preparatach z tymiankiem są pomocne w leczeniu zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Aby odróżnić oba rodzaje, należy wiedzieć, że podstawową różnicą między nimi jest to, czy podczas kasłania występuje odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli czujemy obecność wydzieliny, mówimy o kaszlu mokrym. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z kaszlem suchym. Preparaty z tymiankiem działają na oba rodzaje. Wykazują zarówno działanie wykrztuśne, pomocne w kaszlu mokrym, jak i spazmolityczne – przynoszące ulgę w kaszlu suchym.

Ból gardła

Ból gardła jest objawem istniejącego uszkodzenia błony śluzowej, wynikającego z podrażnienia lub infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowych lub grzybiczym. Ból wywoływany jest przez stan zapalny. Składniki czynne zawarte w zielu tymianku wykazują działanie dwukierunkowe. Z jednej strony działają przeciwzapalnie, łagodząc stan zapalny oraz ból. Z drugiej strony niwelują infekcję, hamując wzrost niektórych patogenów chorobotwórczych.

Kosmetyki

Tymianek wykorzystywany jest także do produkcji kosmetyków. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej ze względu na działanie przeciwzapalne i odkażające. Tymianek może pomóc w złagodzeniu objawów łupieżu skóry głowy oraz w nadmiernym przetłuszczaniu się włosów.

Kuchnia

Tymianek to niezastąpiona i bardzo aromatyczna przyprawa. Można ją spotkać w licznych przepisach krajów śródziemnomorskich. Dzięki tymiankowi nadamy naszym potrawom wyrazisty smak i intensywny aromat.

Przeciwwskazania do stosowania tymianku

Uwaga! Działanie rozluźniające ziela tymianku może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, którym nie zaleca się przyjmowania preparatów z tymiankiem.

Tymianek posiada wiele drogocennych właściwości. W aptekach oraz sklepach zielarskich znajdziemy szeroki wybór produktów stworzonych na jego bazie. Wciąż prowadzone są badania nad nowymi zastosowaniami tymianku.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
15 października 2020 mgr farm. Marta Junowicz
08 października 2020 mgr farm. Magda Jabłonowska
05 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
02 października 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
02 października 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
26 sierpnia 2020 mgr farm. Magdalena Fuszara
25 sierpnia 2020 Aleksandra Maliszewska
07 lipca 2020 mgr Anna Dulska
07 lipca 2020 mgr Anna Dulska
11 lutego 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)