9
10 lipca 2020

Uderzenia gorąca – czy zawsze świadczą o menopauzie?

Uderzenia gorąca są uznawane za jeden z objawów menopauzy. Rzeczywiście są one symptomem pojawienia się klimakterium, jednak mogą być również charakterystyczne dla wielu chorób czy nieodpowiedniej diety. Dolegliwość ta może być także skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków.  

Uderzenia gorąca – kiedy mogą wystąpić? 

Nadciśnienie 

Uderzenia gorąca mogą występować u osób chorujących na nadciśnienie. Oprócz uczucia gorąca mogą wystąpić wypieki na twarzy i nadmierna potliwość, które są uwarunkowane nagłym skokiem ciśnienia. W przypadku nieleczonego nadciśnienia chory może dodatkowo odczuwać: 

 • bóle i zawroty głowy (charakterystyczne w potylicznej części czaszki),  
 • szumy uszne,  
 • duszność,  
 • sztywność karku.  

Należy wówczas niezwłocznie udać się do lekarza. Najprawdopodobniej zaleci on samokontrolę ciśnienia tętniczego oraz wskaże, co należy poprawić w trybie życia, np.  

 • wprowadzić większą ilość ruchu,  
 • zmienić dietę,  
 • unikać stresu,  
 • rzucić palenie papierosów.  

Dalszym etapem będzie dobór odpowiedniej farmakoterapii. 

Choroby tarczycy 

Powszechna przyczyna uderzeń gorąca to choroby tarczycy, szczególnie jej nadczynność. Dolegliwości tej towarzyszą najczęściej: 

 • wypieki,  
 • zlewne pocenie,  
 • kołatanie serca,  
 • duszności.  

Aby zmniejszyć intensywność tych objawów, należy dobrać odpowiednie leki oraz zasięgnąć porady lekarza endokrynologa. 

Nowotwór 

Innym przykładem choroby, której skutkiem są uderzenia gorąca, jest rakowiak. Ten hormonalnie czynny nowotwór wydziela aktywnie hormony (np. serotoninę).  Zlokalizowany jest najczęściej w obszarze jamy brzusznej. Oprócz uderzeń gorąca objawia się m.in. zlewnymi potami czy kołataniem serca. Objawy te pojawiają się najczęściej po spożyciu niektórych produktów i alkoholu czy w sytuacjach stresowych.  

Gruźlica 

Nocne poty, suchy, a następnie mokry kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej czy uderzenia gorąca mogą świadczyć o gruźlicy. Współcześnie jest to choroba wynikająca ze skrajnego zaniedbania, biedy czy niedożywienia. 

Stres i nerwica 

Silny stres oraz nerwica również mogą skutkować uderzeniami gorąca. Towarzyszą temu zazwyczaj: 

 • drżenie rąk,  
 • nadmierna potliwość dłoni,  
 • szybsze bicie serca.  

Zapewne każdy z nas nieraz spotkał się z tymi objawami, lecz gdy są one bardzo nasilone, a obok nich występują zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, pogorszenie nastroju i chroniczne zmęczenie, należy zastanowić się nad wizytą u psychologa lub psychoterapeuty.  

Dieta 

Alkohol, pikantne potrawy, kawa lub zbyt duża ilość cukru mogą prowadzić do wystąpienia uderzeń gorąca. Jest to jednak kwestia indywidualna. Osoby, których organizm charakteryzuje się szybkim metabolizmem, również mogą „generować” duże ilości ciepła, co często kończy się uczuciem gorąca. 

Leki 

Niektóre leki czy suplementy diety mogą powodować nasilenie uderzeń gorąca. Do przykładowych można zaliczyć te, które w swym składzie zawierają np.  

Informacja, czy dany lek lub suplement wywołuje takie działanie, znajduje się w ulotce. Można również zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza.  

Jak widzimy, uderzenia gorąca nie są charakterystyczne tylko dla kobiet w okresie menopauzy. Jeśli towarzyszą temu inne objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, u którego uzyskamy informacje co do dalszego postępowania, np. wizyty u odpowiedniego specjalisty.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Podane przez Panią objawy najprawdopodobniej są związane z menopauzą. W następstwie obniżenia poziomu hormonów płciowych dochodzi m.in. do przyrostu masy…

Zobacz więcej

Olej konopny a problemy z nadciśnieniem

Olejek CBD rzeczywiście może działać wspomagająco w leczeniu nadciśnienia. Zanim włączy Pani do terapii olej konopny, radziłbym się jeszcze skonsultować z…

Zobacz więcej

Jod w chorobie Hashimoto

Nie powinno się przyjmować preparatów zawierających jod w występującej chorobie Hashimoto bez kontaktu z endokrynologiem. W niektórych przypadkach może to…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)