Zatrucie lekami – objawy
Do często występujących zatruć zalicza się zatrucia poniższymi grupami leków.
Zatrucie lekami nasennymi
Benzodiazepiny
Są to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym. Jeżeli dojdzie do zatrucia benzodiazepinami, najczęściej występującymi objawami są:
- znużenie,
- spowolnienie,
- senność,
- niezrozumiała mowa,
- problemy z widzeniem,
- trudności w utrzymaniu równowagi,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi.
Wyżej wymienione objawy następują stosunkowo szybko, bo już po upływie ok. 30 minut po zażyciu leku. Są to pierwsze symptomy świadczące o postępującym zatruciu i nie należy ich bagatelizować.
Zatrucie lekami psychotropowymi
Neuroleptyki
Neuroleptyki to silne leki o działaniu przeciwpsychotycznym stosowane w leczeniu m.in. schizofrenii czy psychoz. Wykazują też działanie uspokajające i przeciwwymiotne. Znalazły również zastosowanie w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona.
Zatrucie neuroleptykami objawia się zazwyczaj:
- suchością w jamie ustnej,
- intensywnym bólem głowy z towarzyszącymi zawrotami,
- trudnościami w utrzymaniu prawidłowej równowagi,
- nudnościami,
- zaburzeniami ostrości widzenia,
- zwężeniem źrenic ze słabą reakcją na światło.
Są to objawy, które można zaobserwować po ok. godzinie od podania leku. Jeżeli pacjentowi nie zostanie udzielona pomoc lekarska – może być to niebezpieczne dla jego życia.

Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi
Leki przeciwdepresyjne, a mianowicie trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą wywoływać zespół cholinolityczny. Do jego objawów należą:
- uczucie zmęczenia,
- szumy uszne,
- zaburzenia ostrości widzenia,
- suchość błon śluzowych,
- suchość skóry,
- zmniejszona perystaltyka przewodu pokarmowego,
- rozszerzone źrenice,
- problemy z oddawaniem moczu,
- splątanie,
- majaczenie,
- halucynacje,
- ruchy mimowolne (zrywania mięśniowe).
Zatrucie lekami przeciwbólowymi
Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym często wybieranym w łagodzeniu tych objawów. Nieumiejętne stosowanie paracetamolu może być groźne dla zdrowia, co objawia się:
- nudnościami,
- bólem brzucha,
- wymiotami,
- intensywną potliwością,
- bladością skóry.
To wczesne symptomy zatrucia paracetamolem, które występują od 1 do 4 godzin od podania leku. Po dobie od podania do nawet 3 dni mogą pojawić się sygnały świadczące o uszkodzeniu wątroby. W tym czasie można zaobserwować:
- niewydolność nerek,
- kwasicę metaboliczną,
- skazę krwotoczną,
- senność,
- śpiączkę.
Zatrucie paracetamolem to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który wymaga jak najwcześniejszego podjęcia leczenia, najlepiej już przy wystąpieniu pierwszych objawów. Dzięki temu pacjent może uniknąć pojawienia się ostrej niewydolności wątroby.
Zatrucie lekami – pierwsza pomoc
Osoba, u której podejrzewa się zatrucie lekami, powinna być jak najszybciej przetransportowana do szpitala. W ciągu pierwszych godzin należy pozbyć się z żołądka zalegającej w nim substancji. W tym celu wykonuje się płukanie żołądka. Jeśli znamy nazwę substancji zażytej przez pacjenta, należy już podczas wzywania pomocy przekazać ją lekarzom bądź ratownikom. Znaczenie ma również czas, który upłynął od momentu przyjęcia leku, a także ilość preparatu, nawet przybliżona, uwzględniająca dawkę oraz łączną liczbę przyjętych tabletek lub wypitego syropu. Jeżeli przy osobie, która uległa zatruciu, znajdują się pojemniki po lekach, je również powinno się zabrać ze sobą i pokazać udzielającym pomocy. Skróci to czas diagnostyki i przyspieszy podejmowanie decyzji co do konieczności wprowadzenia określonych procedur medycznych i włączenia ewentualnych odtrutek.
Zatrucia lekami są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego przed zażyciem leku zawsze powinno się zapoznać z informacjami znajdującymi się w ulotce. Nie należy przekraczać zalecanych dawek leku, gdyż takie postępowanie może skutkować toksycznym działaniem specyfiku. Pamiętajmy, aby leki przechowywać poza zasięgiem dzieci.