Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
7

Żele antybakteryjne do rąk – co warto wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa bardzo popularne stały się żele i płyny do rąk o właściwościach antybakteryjnych i dezynfekujących. Produkty te są poręczne i nie wymagają użycia wody, dzięki czemu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do niej ograniczony dostęp, np. w sklepie czy podczas podróży komunikacją miejską. 

Żele antybakteryjne do rąk – co warto wiedzieć?

Czym jest żel antybakteryjny do rąk? 

Żele antybakteryjne do rąk to preparaty pozwalające na oczyszczenie i zdezynfekowanie dłoni. Mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe takie jak działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe czy przeciwgrzybicze. Płyn lub żel dezynfekujący do rąk przydatny jest w momencie, gdy nie możemy skorzystać z bieżącej wody. Preparaty te stały się pożądane i bardzo pomocne podczas trwającej już od ponad roku pandemii wirusa SARS-CoV-2. Oprócz umycia dłoni mydłem przez minimum 30 sekund pod bieżącą wodą użyte dodatkowo gwarantują większą pewność, że pozbędziemy się ewentualnych cząsteczek wirusa z powierzchni dłoni czy rękawiczek. 


Żele antybakteryjne do rąk
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Co wchodzi w skład żelu antybakteryjnego do rąk? 

Najważniejszym aktywnym wobec drobnoustrojów składnikiem żeli antybakteryjnych jest alkohol, a dokładniej mówiąc etanol. W praktyce klinicznej stosuje się preparaty etanolowe, izopropylowe lub mieszankę obu wymienionych.  

Stężenie alkoholu w preparacie do dezynfekcji rąk nie może wynosić mniej niż 60% oraz nie więcej niż 80%. Optymalna wartość wynosi 70% alkoholu w wodzie.  

Alkohol we wspomnianym stężeniu wykazuje działanie denaturujące białka i z tego względu jest skuteczny w walce z wirusami otoczkowymi (np. koronawirusy mające otoczkę lipidową oraz białkowe wypustki) i bakteriami posiadającymi błonę komórkową. Alkohol dodatkowo zaburza strukturę lipidów. 

Dodatkowymi składnikami żeli antybakteryjnych są często olejki eteryczne takie jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek goździkowy. Oprócz olejków eterycznych żele dezynfekujące mogą mieć w składzie aloes, panthenol, alantoinę i glicerynę, które zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu skóry rąk przez alkohol. Na rynku dostępnych jest szeroka gama żeli dezynfekujących o różnych pojemnościach, dzięki czemu możesz je mieć zawsze przy sobie. 

Po co, kiedy i jak stosować żel antybakteryjny? 

Preparaty do rąk o właściwościach antybakteryjnych przydają się nie tylko w okresie pandemii. W sytuacjach braku dostępu do wody oraz podstawowych środków czystości pozwalają utrzymać higienę i zdrowie. Bakterie i wirusy obecne na różnych powierzchniach (klamki, przyciski) łatwo mogą przedostać się do naszego organizmu po dotknięciu tych powierzchni dłonią. Wówczas zostają przeniesione na różne rejony naszego ciała, m.in. w okolice błon śluzowych, przez które patogeny łatwo przedostają się do organizmu (np. poprzez pocieranie oczu czy nosa). Przebywając w dużych skupiskach ludzi oraz bez dostępu do wody i mydła, warto co jakiś czas zdezynfekować dłonie przy pomocy żelu antybakteryjnego. Zapobiegniemy tym samym transmisji wielu schorzeń. 

Żel antybakteryjny należy nałożyć na dłonie w postaci kilku kropli i rozetrzeć go dokładnie po całej ich powierzchni. Pamiętajmy szczególnie o przestrzeniach międzypalcowych oraz o zewnętrznej stronie dłoni (która wg. badań jest często pomijaną okolicą podczas mycia rąk i pozostają na niej bakterie oraz wirusy). Żele antybakteryjne do rąk przeznaczone są do używania bez dodatku wody, dlatego po roztarciu preparatu w dłoniach należy poczekać, aż żel odparuje. Po tym czasie dłonie są zdezynfekowane. 

Przeczytaj również:
Żele antybakteryjne – jakie substancje powinny zawierać?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę