Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
45

Zespół Tourette’a – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów i błędnych przekonań na temat zespołu Tourette’a. Powszechnie niewiele wiemy na temat tego zaburzenia. Kojarzymy je głównie z wykrzykiwaniem wulgaryzmów lub obscenicznych wyrazów. Czym w rzeczywistości jest to schorzenie? Co warto o nim wiedzieć? 

Zespół Tourette’a – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest zespół Tourette’a? 

Zespół Tourette’a po raz pierwszy został opisany w 1885 roku przez francuskiego neurologa Gilles’a de la Tourette’a i to właśnie jemu zawdzięcza swoją nazwę. Jest to wrodzone zaburzenie neurologiczne, charakteryzujące się występowaniem mimowolnych tików głosowych i ruchowych. Osoby chore mają świadomość wykonywanych przez siebie tików, ale nie są w stanie ich kontrolować. Próba ich stłumienia wiąże się z ogromnym wysiłkiem oraz wywołuje silne napięcie fizyczne i psychiczne.


Wsparcie układu nerwowego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przyczyny zespołu Tourette’a 

Zespół Tourette’a jest rzadką chorobą, której rozpowszechnienie wynosi 4,3/10000 osób. Występuje 3-4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Pojawia się we wszystkich kulturach i grupach etnicznych. Konkretne przyczyny wystąpienia zespołu Tourette’a nie zostały do końca wyjaśnione. W etiologii zaburzenia wskazuje się na czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Zaburzenie często występuje rodzinnie. Czynniki środowiskowe same w sobie nie wywołują choroby, ale mogą przyczyniać się do zaostrzenia jej objawów. Tiki nasilają się pod wpływem: 

  • stresu,  
  • pobudzenia emocjonalnego,  
  • zmęczenia,  
  • znużenia, 
  • niektórych substancji, takich jak alkohol lub kofeina.  

Ustępują one podczas snu.  

Objawy zespołu Tourette’a 

Choroba ujawnia się między 2 a 15. rokiem życia, najczęściej pod koniec wieku przedszkolnego lub na początku szkolnego. Aby rozpoznać zespół Tourette’a, tiki muszą pojawić się przed 18. rokiem życia i utrzymywać przynajmniej przez rok. Tiki mogą występować wiele razy w ciągu dnia lub prawie codziennie (okres remisji nie może przekroczyć dwóch miesięcy). Choroba ma charakter przewlekły. Zazwyczaj trwa do końca życia, choć mogą zdarzyć się okresy remisji. W okresie dorastania objawy ulegają złagodzeniu. 

Najczęściej zaburzenie zaczyna się we wczesnym dzieciństwie od prostych pojedynczych tików ruchowych, które w miarę upływu czasu stają się bardziej złożone. Po roku lub dwóch latach do tików ruchowych dołączają tiki głosowe. Początkowe tiki to: 

  • mruganie oczami,  
  • pociąganie nosem,  
  • ruchy ramion lub głowy,  
  • grymasy,  
  • pochrząkiwanie,  
  • mlaskanie.  

Obraz choroby jest bardzo zróżnicowany. Tiki pojawiają się z różnym stopniem nasilenia, ciężkości i częstości – od bardzo rzadko występujących do prawie ciągłych. Schorzenie nie ma wpływu na rozwój intelektualny i emocjonalny chorego. 

Z zespołem Tourette’a mogą współwystępować inne objawy i choroby, np.:  

  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej,  
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,  
  • zachowania impulsywne,  
  • stany lękowe,  
  • problemy ze snem, 
  • różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne, w tym depresja.  

Tiki – co to jest? 

Według definicji ICD-10 tik jest niepoddającym się działaniu woli nagłym, szybkim, nawracającym, nierytmicznym, stereotypowym ruchem lub wokalizacją. Tiki możemy podzielić na: 

  • tiki ruchowe proste, np. mruganie oczami, wzruszanie ramionami, potrząsanie głową, marszczenie czoła, przewracanie oczami, zgrzytanie zębami; 
  • tiki ruchowe złożone, np. podskakiwanie, dotykanie siebie lub innych osób, wąchanie przedmiotów, oblizywanie się, plucie, wykonywanie obscenicznych gestów lub czynności;  
  • tiki wokalne proste, np. pochrząkiwanie, pomrukiwanie, mlaskanie, gwizdanie, cmokanie, wzdychanie, dmuchanie; 
  • tiki wokalne złożone, np. powtarzanie własnych lub cudzych sylab, głosek lub słów, wypowiadanie wulgarnych słów. 

Leczenie zespołu Tourette’a 

Zespół Tourette’a może zostać zdiagnozowany wyłącznie przez lekarza (neurologa lub psychiatrę). Podejmując decyzję o leczeniu, lekarz bierze pod uwagę stopień nasilenia objawów, ogólne funkcjonowanie chorego oraz występowanie chorób współistniejących. Zazwyczaj wystarczy właściwe rozpoznanie oraz udzielenie informacji na temat choroby i jej przebiegu.  

W przypadku osób z nasilonymi objawami stosuje się leczenie kompleksowe, obejmujące: 

  • Farmakoterapię – wskazaniem do rozpoczęcia farmakoterapii są przewlekłe tiki o dużym stopniu nasilenia, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Środki farmakologiczne nie usuwają przyczyny schorzenia. Podaje się je w celu zmniejszenia intensywności objawów. Działanie leków może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Najczęściej stosuje się selektywne inhibitory receptora D2 lub neuroleptyki.  
  • Terapię behawioralną – służy zwiększeniu kontroli nad tikami. 
  • Psychoterapię – pomaga zrozumieć i zaakceptować chorobę. Uczy chorego radzić sobie z trudnościami wynikającymi z występowania tików. 
  • Trening relaksacyjny – służy czasowemu zmniejszeniu nasilenia tików poprzez obniżenie stresu i niepokoju. Podczas treningu stosuje się wizualizację oraz ćwiczy głębokie oddychanie i rozluźnianie mięśni. 
  • Psychoedukację rodziny i osób postronnych (np. nauczycieli) – ma na celu wyjaśnienie natury choroby oraz specyfiki jej objawów.  

Wiele osób dotkniętych zespołem Tourette’a skutecznie radzi sobie z objawami i prowadzi normalny tryb życia. Uwierz, że Ty też możesz! Nie próbuj powstrzymywać objawów choroby, gdyż wiąże się to z ogromnym wysiłkiem. Poinformuj otoczenie o specyfice swojego zaburzenia i jego przebiegu. Wyjaśnij, na czym polegają tiki. Jeśli inni zobaczą, że akceptujesz swoje objawy i nie odczuwasz skrępowania z ich powodu, to też poczują się swobodnie w Twoim towarzystwie.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródło: 

I. Namysłowska., Tiki, [w:] Psychiatria dzieci i młodzieży, red. I. Namysłowska, Warszawa 2011, s.214. 

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 11 października 2021, 14:01
    Malwina

    Sama mam touretta, i jest badzo ciężko, nie zaakceptowałam jeszcze tego, ale słyszałam że leki trójpierścieniowe na ADHD dobrze działają na tiki

    1. 22 stycznia 2022, 17:57
      Anonim

      Witam mam pytanie (mój syn ma zespół tourreta i zastanawiam się czy szczepić go na covid19) czy konsultowala Pani czy można się szczepić ?

    2. 25 stycznia 2022, 18:53
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, na podstawie obecnych badań nie stwierdzono wskazań aby pacjenci z zespołem Tourette’a odkładali przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.

  2. 2 maja 2022, 10:00
    Patrycja

    Witam mam pytanie moja corka ma 14 lat i od kad pamietam zawsze ona miała taki ruch noga ze jej skakała ale nie zwracalismy na to uwaga az tak bo wiem ze duzo razy tez tak robilam ja sama od siebie i nie kiedy noga nie umiała sama mi sie zatrzymać ale od jakiś trzech tyg i nie zebysmy to widzieli ciągle ale zaczęła dawać głowę w bok i jakby gwizdała i cofała głowę do tylu jakby jej po szyji szły ciarki, ciezko mi to wytłumaczyć bo pierwszy raz widzimy takie objawy, pytaliśmy ja czy ma cały czas mowila ze zbyt często nie i tez tego nie obserwowała bo myslala ze to normalne i nie mówiła nam o tym, czy to moga byc pierwsze objawy tej choroby jak tak proszę mi powiedziec jakie badania musi miec zrobione w piatek ma juz umowiona wizyte do lekarza, i chce wiedzieć bo mieszkamy zagranica i tu na wszystko to dawaj paracetamol i nie chca badan robić a ja zaczęłam sie niepokoić i wole żeby zrobili jej kompletne badania a nie wysylali z paracetamol do domu, dziękuję za odpowiedz i życzę miłego dnia 🙂

    1. 5 maja 2022, 13:34
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, ewentualnego rozpoznania zespołu Tourette’a dokonuje lekarz neurolog lub psychiatra – na podstawie wywiadu. Kryteria diagnostyczne choroby obejmują kilka tików ruchowych oraz jeden głosowy, które trwają więcej niż 12 miesięcy. Diagnostyka obejmuje również inne zaburzenia mogące przypominać tiki. Opisywane objawy mogą być również zespołem przewlekłych lub przemijających tików ruchowych. Z racji tego, że głównym kryterium diagnostycznym jest wywiad, jeśli będzie Pani niezadowolona z wizyty, warto skorzystać z np. z teleporady lekarza z Polski.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę