6
23 lutego 2021

Zioła i rośliny na zakażenia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego są w większości przypadków wynikiem infekcji bakteryjnej. Obecność drobnoustroju powoduje powstanie stanu zapalnego. W efekcie występować może ból oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Aby chronić się przed zakażeniami i zmniejszać ich objawy, warto sięgnąć po preparaty ziołowe. 

Zakażenia układu moczowego – czym się charakteryzują? 

W większości przypadków za powstanie zakażenia układu moczowego odpowiada bakteria Escherichia Coli, którą organizm został zainfekowany. Czynnikiem uspasabiającym do infekcji są wady układu moczowego wynikające na przykład z nieprawidłowej budowy anatomicznej organów.  

Problem infekcji bakteryjnych dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn.  

Jednym z powodów jest krótka cewka moczowa kobiet oraz bliskość jej ujścia i odbytu. Zakażeniom sprzyja również aktywność seksualna. Trend ten wyrównuje się w starszym wieku, gdy zakażenia układu moczowego występują równie licznie u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyną tego może być przerost gruczołu krokowego i zaleganie moczu w pęcherzu, ale też zła higiena narządów intymnych.   

Najczęstszymi objawami zakażeń układu moczowego są; 

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu, 
 • konieczność częstego oddawania moczu, 
 • ból w podbrzuszu. 

Zioła w leczeniu zakażeń układu moczowego 

Dzięki swoim właściwościom zioła znalazły zastosowanie w leczeniu infekcji układu moczowego. Związki chemiczne w nich zawarte wykazują działanie poprawiające efekty terapeutyczne preparatów przeciwdrobnoustrojowych i mogą zwiększyć szansę na szybsze wyleczenie. Za najważniejsze działanie ziół uznaje się działanie moczopędne, które sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Zawarte w składzie roślin flawonoidy, olejki eteryczne i saponiny zwiększają diurezę (czyli wydalanie moczu). Stanowi to główny czynnik oczyszczania dróg moczowych z bakterii wywołujących zakażenie. Do roślin charakteryzujących się znacznym działaniem moczopędnym zaliczyć można: 

 • ziele nawłoci, 
 • korzeń i ziele mniszka lekarskiego, 
 • korzeń lubczyku,   
 • owocnię fasoli, 
 • ziele skrzypu, 
 • ziele rdestu ostrogorzkiego, 
 • liść brusznicy, 
 • liść brzozy, tasznika, skrzypu,   
 • ziele rdestu ptasiego,   
 • wrzos, 
 • pietruszkę, 
 • korzeń i liść pokrzywy. 

Szczególną uwagę warto zwrócić również na mącznicę lekarską i żurawinę.

Mącznica lekarska 

Mącznica lekarska posiada w swoim składzie związki chemiczne (glikozydy fenolowe), które pod   

wpływem soku żołądkowego przekształcają się w arbutynę i metylochydrochinon. Związki te zostają częściowo wchłonięte do układu krwionośnego, skąd finalnie trafiają do nerek. Po dotarciu do nerek w środowisku zasadowym substancje te wykazują działanie bakteriobójcze na większość bakterii wywołujących zakażenie. Stosowanie mącznicy lekarskiej może skrócić czas infekcji i pozwolić na szybszy powrót do zdrowia. 

Przeczytaj również:
Mącznica lekarska – jakie są jej właściwości?

Żurawina

Owoce żurawiny są bogate w kwas benzoesowy, dzięki czemu sprzyjają leczeniu infekcji dróg moczowych. Kwas benzoesowy powoduje obniżenie pH moczu, co w konsekwencji prowadzi do stworzenia środowiska nieprzyjaznego dla patogenów. Regularne przyjmowanie preparatów zawierających żurawinę w trakcie infekcji może skrócić jej czas i działać wspomagająco w leczeniu skojarzonym z innymi lekami. Profilaktyczne przyjmowanie żurawiny może zmniejszyć prawdopodobieństwo kolejnej infekcji i uchronić przed nieprzyjemnymi doznaniami związanymi z zakażeniem. Żurawinę można przyjmować w postaci tabletek albo soków dostępnych w aptece. Innym sposobem jest przygotowanie domowych konfitur.

Przeczytaj również:
Niezwykłe właściwości żurawiny
Czym jest powikłane zakażenie układu moczowego i jak przebiega?
Zapalenie dróg moczowych u dzieci – jak je leczyć?
Furagina i spożywanie alkoholu – czy wiesz, jak bardzo to niebezpieczne?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Ostropest i inne zioła

Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać…

Zobacz więcej

Czym różni się sterylny pojemnik na mocz od niesterylnego?

Pojemnik sterylny pozbawiony został flory bakteryjnej, dlatego dla bezpieczeństwa zapakowano go w woreczek. Zakupienie go jest wymagane wtedy, gdy zlecono…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 października 2021 Natalia Górska
20 października 2021 Poradnik Gemini
20 października 2021 mgr Anna Dulska
18 października 2021 Natalia Górska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)