10
09 grudnia 2020

Zioła na gardło – po które warto sięgnąć?

Ból gardła może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przy ostrym bólu gardła należy zastosować zioła o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym, np. szałwię lekarską czy rumianek pospolity. W przewlekłym bólu gardła ważne jest jego nawilżenie, np. za pomocą porostu islandzkiego.  

Ból gardła – rodzaje 

Ból ostry jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. W tym przypadku jest to część odpowiedzi immunologicznej organizmu na obce patogeny. Często towarzyszy mu np. gorsze samopoczucie, osłabienie, gorączka, bóle mięśni czy katar. Oprócz bólu gardła zwykle dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych czy migdałków (np. podniebiennych). Niejednokrotnie błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona i obrzęknięta, występują trudności w mówieniu i chrypka. Wszystkie te objawy są zapewne świetnie znane przez każdego z nas.  

Ból przewlekły często towarzyszy osobom, u których występuje przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła. Szczególnie narażeni są palacze oraz osoby pracujące w pomieszczeniach o zmiennych warunkach temperaturowych (suche, gorące powietrze), klimatyzowanych czy zapylonych. Wysuszenie śluzówki oraz ból gardła dotykają także osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, cukrzycę, nadciśnienie, alergie czy będące w okresie menopauzy. Jednak ból gardła bywa niezwykle dokuczliwy, szczególnie w pracy i szkole, czyli tam, gdzie musimy pracować głosem. 

Jakie zioła na ból gardła? 

Jeśli mamy do czynienia z ostrym bólem gardła, musimy zadziałać przeciwzapalnie i odkażająco. Preparaty na gardło powinny zatem zawierać w swym składzie wyciągi ziołowe o podanych wyżej właściwościach. Mogą być to płukanki, herbatki, napary, a także pastylki. Do ziół stosowanych w bólu gardła zaliczamy: 

  • Szałwię lekarską (łac. Salvia officinalis) – zawiera olejek eteryczny, a w nim α, β – tujon, kamforę, borneol, cyneol, α-pinen. Olejek eteryczny i jego składniki działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i odkażająco. Wyciągi z szałwii są stosowane w nieżytach jamy ustnej i gardła. 
  • Tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris) – podobnie jak szałwia zawiera olejek eteryczny (tymol, karwakol, linalol, cymen, terpinen, limonen), kwas rozmarynowy i flawonoidy. Dzięki tym składnikom działa odkażająco i przeciwzapalnie. Co ciekawe, tymol uznaje się za świetny środek dezynfekujący i odkażający (np. powierzchnie). 
  • Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) – składniki olejku eterycznego (α-bisabolol, farnezan, chamazulen) oraz flawonoidy i kumaryny działają odkażająco i przeciwzapalnie. 
  • Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) – posiada szereg różnych składników, np. saponozydy, triterpeny, flawonoidy, olejek eteryczny. Dzięki temu jest on wykorzystywany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Ponadto działa bakteriobójczo; 
  • Czosnkowate (łac. Alliace) – do tej rodziny roślin zaliczamy np. cebulę, czosnek, pora. Ich dobroczynny wpływ na odporność znamy od zarania dziejów. Wykazują one działanie bakteriobójcze, odkażające, a czasem są nawet określane mianem naturalnych antybiotyków. Za to działanie odpowiedzialne są pochodne związków siarki np. alliina, pochodne cysteiny i flawonoidy.  

Przy przewlekłym bólu gardło wymaga stałego nawilżenia. Pomocne będą wszelkiego rodzaju napary, herbatki, syropy, a także pastylki na gardło, w których należy szukać następujących substancji: 

  • Korzeń prawoślazu (łac. Althaea officinalis) – obecne w jego składzie śluzy powlekają błonę śluzową gardła i działają osłaniająco. Dzięki temu niwelowany jest ból gardła, który był wynikiem podrażnienia i przesuszenia. Śluzy łagodzą także chrypkę i nieprzyjemne uczucie drapania w gardle. 
  • Podbiał pospolity (łac. Tussilago farfara) – 7-8% zawartość śluzów sprawia, iż posiada on właściwości nawilżające i powlekające. Obok śluzów występują także garbniki o właściwościach ściągających, flawonoidy, sole mineralne, np. cynk oraz niewielka ilość olejku eterycznego. Podbiał wykazuje zatem dwojakie działanie – zarówno nawilżające, jak i przeciwzapalne. 
  • Porost islandzki – (łac. Lichen islandicus) – zawiera polisacharydy, pochodne celulozy, śluzy, kwasy porostowe, sole mineralne. Pochodne celulozy i śluzy działają nawilżająco, zaś kwasy porostowe wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne.  

Ból gardła może być objawem typowego przeziębienia, ale też poważnych chorób, np. anginy. Warto zastosować zioła na ból gardła, miejmy jednak na uwadze, że poważniejsze stany wymagają konsultacji z lekarzem i leczenia farmakologicznego.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Ostropest i inne zioła

Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
23 września 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
03 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
22 czerwca 2021 mgr Ewa Cieślik
28 maja 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
28 maja 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)