123
19 lutego 2021

Zioła na kobiece infekcje intymne – co wybrać?

Infekcje intymne to częste i nawracające schorzenia dróg rodnych u kobiet, które skutecznie obniżają komfort życia, a także mogą prowadzić do licznych powikłań. Prawie każda kobieta chociaż raz doświadczyła tego typu dolegliwości. W większości przypadków wymagają one konsultacji lekarskiej i leczenia farmakologicznego. Co jednak zrobić, gdy na wizytę lekarską musimy trochę poczekać? 

Aby złagodzić pierwsze dolegliwości, można zastosować domowe sposoby, między innymi z użyciem ziół lub preparatów ziołowych. Zioła stosowane w infekcjach intymnych mogą wspomagać leczenie ginekologiczne, jak również być stosowane w profilaktyce.   

Objawy infekcji intymnych 

Infekcje intymne to powszechnie występujące schorzenia kobiecych dróg rodnych. Najczęściej za ich powstawanie odpowiadają bakterie i grzyby. Wśród typowych objawów infekcji intymnych można wymienić m.in. 

 • pieczenie,  
 • zaczerwienie, 
 • świąd, 
 • suchość w pochwie, 
 • obrzęk okolic intymnych,  
 • ból podczas stosunku (dyspareunia) i w trakcie oddawaniu moczu, 
 • uczucie parcia na pęcherz, 
 • upławy. 

Warto wiedzieć, że powyższe dolegliwości bardzo często nasilają się przed miesiączką.  

Przyczyny infekcji intymnych 

Przyczyną infekcji bakteryjnych są zwykle bakterie beztlenowe, pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), paciorkowce, Gardnerella vaginalis, Chlamydia trychomatis. 

Za infekcje grzybicze odpowiedzialne są najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans (inne: Candida krusei, Candida glabrata, Candida kefyr, Candida parapsilosis. 

Elementem różnicującym jest charakter upławów: 

 • przy infekcji grzybiczej upławy mają konsystencję i kolor twarogu, 
 • w infekcjach bakteryjnych są rzadkie, jednorodne, o białej barwie i intensywnym rybim zapachu, 
 • przy infekcjach pierwotniakowych są obfite i pieniste, o zielonoszarawej barwie i nieprzyjemnym zapachu.  

Tymczasem fizjologiczna wydzielina powinna być bezwonna, śliska w dotyku i przejrzysta lub biała (zależnie od fazy cyklu). Czasami infekcje mogą być bezobjawowe.  

Leczenie powinno być określone przez lekarza i opierać się na farmakoterapii. Dodatkowo należy przestrzegać zaleceń higienicznych i zmodyfikować sposób odżywiania. Można wspomóc się również domowymi metodami, między innymi z użyciem ziół. 

Czynniki sprzyjające infekcjom intymnym 

Naturalną barierę obronną pochwy stanowi jej fizjologiczna mikroflora, nieuszkodzony nabłonek oraz estrogeny (niedobór sprzyja rozwojowi infekcji). Drogi rodne kobiety funkcjonują prawidłowo wówczas, gdy zachowana jest prawidłowa równowaga bytujących w nich mikroorganizmów oraz utrzymane jest kwaśne środowisko. Każde zachwianie tej równowagi sprzyja wystąpieniu infekcji, a pH zmienia się z kwaśnego na zasadowe.  

Czynnikami, które naruszają tę równowagę, są: 

 • niedostateczna lub nadmierna higiena okolic intymnych (szczególnie częste irygacje, które pozbawiają pochwę fizjologicznej mikroflory), 
 • antybiotykoterapia „niszcząca” fizjologiczną mikroflorę pochwy, 
 • bogate życie seksualne wiążące się z ryzykiem powstania mikrourazów, 
 • niestosowanie prezerwatyw, które są mechaniczną formą obrony przed wnikaniem patogenów, 
 • korzystanie z toalet publicznych, basenów i sauny, 
 • dieta bogata w węglowodany, 
 • ogólne osłabienie, spadek odporności, zmęczenie i stres, 
 • zaburzona równowaga hormonalna (wyższe ryzyko infekcji intymnych u kobiet w ciąży), 
 • cukrzyca, 
 • suchość pochwy. 

Infekcje intymne dotykają nie tylko kobiet. Dolegliwości występują również u mężczyzn, a najczęstsze objawy to: ból przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie żołędzi, ból pojawiający się przy ejakulacji.

Przeczytaj również:
Infekcje intymne – profilaktyka i leczenie

Jakie zioła pomogą na infekcje intymne? 

Zioła doskonale sprawdzają się zarówno jako środek profilaktyczny, jak i „pierwsza pomoc” przy infekcjach intymnych. Można je również stosować jako wspomaganie w leczeniu farmakologicznym. Można je stosować zewnętrznie – do nasiadówek, jako dodatek do kąpieli czy płynów do podmywania, a także w gotowych preparatach w postaci globulek. 

Dąb szypułkowy  

Jego kora jest bogata w związki (głównie garbniki), które wykazują właściwości ściągające, antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a także niewielkie działanie znieczulające

Nasiadówki oraz kąpiele sprawdzają się w leczeniu łagodnych stanów zapalnych narządów płciowych oraz okolic odbytu.  

Przeciwwskazania do stosowania: 

 • duże, sączące się zmiany skórne,  
 • uszkodzenia skóry,  
 • choroby zakaźne przebiegające z gorączką, 
 • ciężka niewydolność serca, 
 • ciężka postać nadciśnienia tętniczego. 

Rumianek lekarski 

Wyciąg z koszyczka rumianku zawiera pochodne azulenu, które mają właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, pomagające w zwalczaniu infekcji pochwy i sromu. Płukanki łagodzą dolegliwości towarzyszące zapaleniu wywołanemu przez grzyby i pierwotniaki, zmniejszają uporczywe swędzenie i obrzęk śluzówki

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu równolegle hormonalnej terapii zastępczej lub hormonalnej antykoncepcji oraz preparatów rumianku w dużych stężeniach, gdyż mogą one osłabiać działanie hormonów. 

Krwawnik pospolity 

Olejek eteryczny zawarty w kwiatach oraz w liściach ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Może być stosowany do nasiadówek. Taka terapia nie wykazuje efektów ubocznych, a jedyne przeciwwskazania to alergie kontaktowe, które występują niezwykle rzadko. W ciąży i podczas karmienia zastosowanie preparatów krwawnika należy skonsultować z lekarzem. 

Jasnota biała 

W ziołolecznictwie stosowane są kwiat i ziele, które zawierają związki hamujące procesy zapalne (flawonoidy, irydoidy, sekoirydoidy) i hamujące mikrokrwawienia, np. z dróg rodnych (garbniki). Mogą być stosowane w stanach zapalnych pochwy i szyjki macicy, a także w obfitych miesiączkach oraz w przypadku bardzo niespecyficznych upławów. 

Są wykorzystywane do przygotowywania nasiadówek.  

Oczar wirginijski 

Jego ekstrakt ma działanie przeciwzapalne i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, przeciwbakteryjne oraz łagodzące uczucie swędzenia. W stanach zapalnych narządów stosowane są wyciągi z liści i kory. 

Ekstrakt wodny z liści czasami może wywołać odczyn alergiczny.  

Szałwia lekarska 

Zawiera cenne składniki (głównie taniny i olejki eteryczne) o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Stosowana przede wszystkim do płukania w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, znajduje również zastosowanie w zwalczaniu infekcji intymnych. 

Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża i karmienie piersią.  

Pokrzywa zwyczajna 

W fitoterapii stosowane są liście (zbierane przed kwitnieniem), korzenie oraz całe ziele. Zawarte w niej związki redukują stany zapalne i przyspieszają gojenie się ran oraz wykazują właściwości bakteriobójcze. W stanach zapalnych pochwy można przemywać okolice intymne naparem z liści pokrzywy. 

Przeciwwskazaniem do stosowania są choroby narządów rodnych, takie jak nowotwory, mięśniaki oraz krwawienia. 

Nagietek lekarski 

Zazwyczaj stosowany w chorobach i stanach zapalnych skóry, ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze oraz przyspieszające gojenie się ran. Surowiec leczniczy stanowią koszyczki lub kwiaty, a ich napar sprawdza się jako dodatek do płynów do przemywania. Istnieje również gotowy produkt w postaci globulek dopochwowych

U osób uczulonych może wywoływać reakcję alergiczną. 

Czosnek 

Czosnek to naturalny antybiotyk, który sprawdza się w infekcjach intymnych w użyciu doustnym, ale także w postaci „wody czosnkowej” (kilka ząbków czosnku zalanych letnią wodą na kilka godzin) do podmywania. 

Czarnuszka siewna 

Jej olej wykazuje bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne, sprawdza się często w infekcjach wywołanych przez bakterie oporne. Testowany jest również w zwalczaniu infekcji grzybiczych.

Przepis na naturalną kurację na infekcje pochwy 

Wsparcie w leczeniu infekcji pochwy mogą stanowić kąpiele lecznicze lub nasiadówki z zastosowaniem odwaru lub naparu. 

Odwar: 
3-4 łyżki kory dębu zalewamy ok. 2 litrami wody i gotujemy pod przykryciem przez 5-10 minut. Następnie odstawiamy na ok. 15 minut. 

Napar: 
Do jego sporządzenia używamy pozostałych ziół. Ok. 4 łyżek wybranego zioła zalewamy 2-3 litrami wrzątku i naparzamy pod przykryciem przez ok. 15 minut. 

Nasiadówek nie należy robić w czasie ciąży (zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach) oraz podczas miesiączki. Nie są również wskazane dla alergiczek. 

Zioła stosowane przy infekcjach intymnych należą do jednych z najstarszych metod domowego leczenia zakażenia narządów płciowych. Działają w sposób delikatny i są bezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą zapobiegać rozwojowi zakażeń narządów intymnych u kobiet oraz wspomagać leczenie infekcji, jako uzupełnienie farmakoterapii. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda wspomagająca i nie zastąpi wizyty oraz konsultacji z lekarzem. 

Źródła: 

 • Fitoterapia w infekcjach ginekologicznych jako naturalne wsparcie w procesie leczenia, J. Grzesik-Gąsior, A. Bień, A. Pieczykolan. 
 • Fitoterapia i leki roślinne. – E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, Niedworok J. 
 • Leki roślinne w położnictwie i ginekologii. – W. Kapczyński. 
 • Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy- porady dotyczące leczenia, M. Miller. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Ostropest i inne zioła

Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać…

Zobacz więcej

Olej z czarnuszki a laktacja

Olej z czarnuszki słynie z wielu właściwości zdrowotnych. Wykazuje m.in. działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, antynowotworowe, antywrzodowe, przeciwalergiczne. Stosowany zewnętrznie radzi sobie…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 października 2021 Natalia Górska
20 października 2021 mgr Anna Dulska
18 października 2021 Natalia Górska
18 października 2021 Natalia Górska
23 września 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)