Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
5

Zioła na trądzik – co warto stosować?

Słuchaj artykułu

Problemy skórne określane mianem trądziku pospolitego dotykają zarówno młodzież, jak i osoby po 35. roku życia. Acne vulgaris, bo taką łacińską nazwę nosi to schorzenie, może przysporzyć niejedną osobę o dodatkowe powody do zmartwień. Które zioła bądź wyciągi ziołowe pomagają w leczeniu trądziku? A może istnieją takie, które całkowicie przed nim chronią? 

Zioła na trądzik – co warto stosować?

Przyczyny trądziku 

Trądzik pospolity jest schorzeniem dermatologicznym obejmującym stany zapalne w aparatach włosowo-łojowych. Zwykle towarzyszy mu łojotok, występowanie zaskórników, krost, grudek, a nawet cyst ropnych. Przyczyn trądziku może być wiele, np.: 

  • predyspozycje genetyczne,  
  • zmiany hormonalne,  
  • zwiększona produkcja łoju,  
  • obecność bakterii Propionibacterium acnes w kanałach odprowadzających łój, 
  • zaczopowane aparaty włosowo-łojowe,  
  • długotrwałe przyjmowanie steroidów i zbyt dużych ilości B12,  
  • stosowanie kosmetyków kolorowych o działaniu komedogennym.  

Stres czy nadmierna potliwość również mogą nasilać objawy trądziku. 


Zioła na trądzik
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak leczyć trądzik? 

Leczenie trądziku jest zwykle długotrwałe i często nie przynosi szybko rezultatów. Dermatolodzy najczęściej zalecają terapie miejscowe, opierające się na działaniu przeciwbakteryjnym, keratolitycznym, przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym. W poważniejszych przypadkach zalecane są terapie doustne: antybiotykoterapia bądź podawanie pochodnych witaminy A. Czasem stosuje się także preparaty antyandrogenowe.  

Jeśli borykasz się z trądzikiem, warto rozpocząć kurację od wdrożenia podstawowych kroków wpływających na poprawę stanu cery. Są nimi odpowiednio:  

  1. Oczyszczanie.  
  2. Złuszczanie. 
  3. Nawilżanie skóry twarzy.  
  4. Suplementacja. 
  5. Detoksykacja organizmu.  

Jeśli jednak problem trądziku jest bardziej złożony, a wymienione wyżej kroki nie przynoszą rezultatów, należy skontaktować się z dermatologiem. Wyciągi ziołowe obecne w wielu kosmetykach do pielęgnacji, suplementach diety czy w postaci ziół do zaparzania są zwykle jedynie dodatkiem do zaleconej kuracji dermatologicznej. Często ich stosowanie może wzmacniać terapię i przynieść upragniony efekt.  

Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy 

W przypadku cery trądzikowej niezwykle ważnym aspektem jest oczyszczanie twarzy. Preparaty na tego typu schorzenie powinny charakteryzować się działaniem przeciwłojotokowym, złuszczającym, zapobiegającym powstawaniu zaskórników, a w cięższych przypadkach przeciwbakteryjnym.  

W preparatach do oczyszczania i złuszczania skóry szukaj takich składników jak: 

  • wyciąg z kory topoli osikowej i liści wierzby białej – to źródła salicylanów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie; 
  • sok z liści aloesu – środek o działaniu przeciwzapalnym, nawilżającym, kojącym, 
  • wyciąg z liści zielonej herbaty – działanie ściągające, osuszające, seboregulujace
  • wyciąg z rumianku pospolitego – działanie przeciwzapalne, seboregulujące, łagodzące; 
  • wyciąg z szałwii lekarskiej – działanie osuszające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne;  
  • wyciąg z nagietka lekarskiego – działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwbakteryjne; 
  • wyciąg z drzewa herbacianego – działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, seboregulujące, osuszające; 
  • wyciąg z eukaliptusa – działanie przeciwzapalne, seboregulujące, antybakteryjne, osuszające.  

Do pielęgnacji twarzy powinniśmy wybrać lekki krem, którego składniki nie będą zatykały porów skóry (działanie komedogenne). Dodatkowo preparaty te mogą zawierać wymienione wyżej bądź inne wyciągi ziołowe, działające kojąco, regenerująco i nawilżająco.  

Przeczytaj również:
Jak oczyszczać skórę tłustą, mieszaną i trądzikową?
Jak przygotować cerę trądzikową pod makijaż?

Suplementacja 

Często suplementacja czy picie wyciągów ziołowych przyczynia się do redukcji zmian trądzikowych. Występują one jako preparaty wieloskładnikowe (np. w postaci tabletek) oraz ziół do zaparzania. W popularnych preparatach dostępnych bez recepty znajdziemy ziołowe składniki takie jak:  

  • wyciąg z fiołka trójbarwnego (pospolicie zwanego bratkiem) – zawiera w swym składzie flawonoidy, antocyjany, śluzy, kwasy fenolowe (w tym salicylowy), wiolutozyd, garbniki, karotenoidy, olejek eteryczny. Działa przeciwzapalnie na skórę, wspomaga procesy metaboliczne i detoksykację organizmu; 
  • wyciąg z mniszka lekarskiego – odpowiada za oczyszczanie organizmu, detoksykację niepożądanych składników przemiany materii, usuwanie toksyn, wspomaga trawienie. Za to działanie odpowiedzialne są obecne w jego składzie kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny, związki mineralne, witaminy z grupy B, witamina C
  • wyciąg z liści zielonej herbaty – działanie antyoksydacyjne i moczopędne, zawdzięczane obecności polifenoli, flawonoidów, kwasów fenolowych, aminokwasów, witamin i związków mineralnych; 
  • wyciąg ze skrzypu polnego, pokrzywy – działają moczopędnie, oczyszczająco, odpowiadają za usuwanie toksyn. W ich składzie znajdziemy flawonoidy, związki mineralne, kwasy organiczne, sterole, karotenoidy; 
  • wyciąg z szałwii – dzięki obecnym w jej składzie garbnikom, flawonoidom, witaminom B, C, olejkowi eterycznemu działa moczopędnie, przeciwzapalnie, hamująco na wydzielanie łoju i potu.  

Aby uporać się z trądzikiem bądź łojotokiem, który do niego często prowadzi, warto sięgnąć po preparaty ziołowe. Są one skuteczne, jeśli rzetelnie pielęgnujemy cerę oraz nasz problem nie wynika z bardziej złożonej przyczyny. Pamiętajmy, by w poważniejszych przypadkach zgłosić się do lekarza dermatologa.

Przeczytaj również:
Trądzik w wieku dorosłym
Maskne – trądzik wywołany noszeniem maski ochronnej
Probiotyki w leczeniu trądziku – jak działają na skórę?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę