13
04 maja 2021

Ziołowy detoks, czyli zioła oczyszczające organizm z toksyn

Oczyszczanie organizmu z toksyn to hasło bardzo popularne w ostatnich latach. Jak się okazuje, korzyści płynące z oczyszczania organizmu czy postów znano już w czasach starożytnych. Istnieje wiele ziół wspomagających oczyszczanie organizmu z toksyn, co jest szczególnie ważne w dobie byle jakiej, przetworzonej żywności, zanieczyszczonego środowiska i szybkiego stylu życia. Które rośliny można wykorzystać w ziołowym detoksie?  

Ziele skrzypu polnego

Produkty wspomagające detoksykację

Brzoza 

Surowcem farmaceutycznym mogącym znaleźć zastosowanie w przypadku detoksu są liście brzozy, a także sok brzozowy. Jest ona źródłem flawonoidów, garbników katechinowych, saponin, olejków eterycznych oraz kwasów organicznych. Liście wykazują działanie moczopędne, wspomagające wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem. 

Kurkuma 

Kurkuma, a właściwie ostryż długi, znana jest również jako roślina przyprawowa. Jej cechą charakterystyczną jest silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co wiąże się ze wspomaganiem mechanizmów detoksykujących poprzez walkę z wolnymi rodnikami. Surowiec wspomaga również pracę i regenerację wątroby – narządu biorącego udział w mechanizmach detoksykujących. 

Przeczytaj więcej:
Kurkuma – właściwości i zastosowanie

Pokrzywa 

Pokrzywa to znany surowiec, stosowany w kontekście właściwości detoksykujących. Jest źródłem kwasów organicznych, flawonoidów, a także witamin i składników mineralnych. Roślina wykazuje działanie moczopędne i witaminizujące. Uzupełnia niedobory składników mineralnych.  

Przeczytaj więcej:
Pokrzywa zwyczajna i jej nadzwyczajne właściwości

Mniszek  

Surowiec bardzo powszechny w Polsce, znajdujący zastosowanie w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Zawiera kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny, związki mineralne i witaminy. Mniszek wykazuje działanie moczopędne, saluretyczne, wspiera pracę wątroby. Wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. 

Przeczytaj więcej:
Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie

Ostropest  

Surowiec silnie regenerujący i działający ochronnie na wątrobę, ze względu na obecność sylimaryny. Związek ten wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, zmiatające wolne rodniki tlenowe, co sprzyja utrzymaniu wysokiego poziomu glutationu w wątrobie.  

Przeczytaj więcej:
Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Skrzyp 

Surowiec wykazujący działanie moczopędne bez wpływu na gospodarkę elektrolitową – usprawnia wydalanie wody i toksyn, oszczędzając przy tym mikroelementy. Działanie to zawdzięcza obecności flawonoidów, kwasów organicznych, związków mineralnych, fitosteroli i kwasów fenolowych. Duża zwartość krzemionki wpływa korzystnie na procesy przemiany materii

Przeczytaj więcej:
Na co działa skrzyp polny?

Fiołek trójbarwny 

Surowiec działa wspomagająco w procesach detoksykacyjnych. Wykazuje działanie lekko moczopędne, wspomaga procesy metaboliczne, zwiększa wydalanie jonów chlorkowych z moczem. Jego główne składniki to antocyjany, flawonoidy, kwasy fenolowe i hydroksykumaryny.  

Nawłoć 

Ziele nawłoci wykazuje działanie moczopędne. Zawiera flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy fenolowe oraz saponiny. Dzięki zawartości polifenoli surowiec wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, poprzez tworzenie rozpuszczalnych w wodzie kompleksów i ich wydalanie z moczem.  

Czystek 

Surowiec bardzo popularny w ostatnich latach, wykazujący działanie antyoksydacyjne, detoksykujące, przeciwwolnorodnikowe. Te właściwości czystek zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli.

Przeczytaj więcej:
Czystek – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania  

Pietruszka 

Surowcem jest zarówno liść, jak i korzeń pietruszki, które dzięki zawartości olejku i flawonoidów wykazują działanie moczopędne. Zwiększają więc ilość wydalanego moczu, a wraz z nim zbędnych produktów przemiany materii.  

Przeczytaj więcej:
Pietruszka – właściwości i zastosowanie

Podsumowując, istnieje wiele surowców wspierających procesy detoksykacyjne organizmu. Należy jednak pamiętać, że powinny być one stosowane z umiarem. W procesach oczyszczania organizmu niezbędna jest również odpowiednia podaż wody w ciągu dnia. 

Źródła: 

  • Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  • Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  • Kubica P., Ekiert H., Ekiert R., Szopa A., Gatunki rodzaju Cistus sp. – taksonomia, występowanie, skład chemiczny, aplikacje terapeutyczne i badania biotechnologiczne, Post Fitoter 2016; 17(3): 179-188. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Ostropest i inne zioła

Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Ziele skrzypu polnego

Produkty wspomagające detoksykację

Czytaj także
23 września 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
28 maja 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
28 maja 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
06 maja 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
19 kwietnia 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)