1
04 maja 2021

Złocień maruna – fitoterapia w leczeniu migreny

Migrenenowe bóle głowy należą do wyjątkowo przykrych schorzeń dotykających około 30% populacji, częściej kobiet niż mężczyzn. Migrena rozpoczyna się zwykle w dzieciństwie lub wczesnej młodości, a ilość napadów migrenowych maleje wraz z wiekiem. Charakteryzuje się ona pulsującym bólem głowy, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, a niekiedy zaburzenia widzenia. Ciekawym fitoterapeutykiem w leczeniu migreny jest ziele złocienia maruny. Jakie właściwości skrywa ta roślina? 

Złocień maruna (Tanacetum parthenium L.), znany również jako wrotycz maruna, jest byliną należącą do rodziny astrowatych, pochodzącą z rejonów Europy Południowej i Azji Mniejszej. Często spotykany w preparatach pod angielską nazwą feverfew. Ziele złocienia maruny posiada długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej i ludowej, zwłaszcza wśród ówczesnych greckich zielarzy. W medycynie ludowej roślina stosowana była w leczeniu gorączki, migrenowych bólów głowy, reumatoidalnego zapalenia stawów, bólów brzucha, a także zębów oraz pomocniczo w przypadku ukąszeń owadów.  

Surowcem farmaceutycznym jest ziele złocienia maruny, czyli nadziemne pędy zebrane w okresie kwitnienia.  

Do związków aktywnych zawartych w zielu złocienia maruny można zaliczyć: 

  • laktony seskwiterpenowe – a wśród nich najważniejszy partenolid, artemoryna, kanina, artekanina, rejnozyna; 
  • olejek eteryczny (kamfora, linalol, p-cymen); 
  • flawonoidy (apigenina, luteolina, antocyjany);
  • poliacetyleny, kumaryny.

Roślina posiada udokumentowane działanie w przypadku fitoterapii migrenowych bólów głowy. Ziele złocienia maruny, jak i sok ze świeżego ziela, dzięki zawartości partenolidu, przyczyniają się do hamowania agregacji płytek krwi i uwalniania serotoniny. Działanie to jest korzystne przy zapobieganiu bólom migrenowym, podczas których obserwuje się wzrost serotoniny we krwi, jak i samorzutną agregację płytek krwi. Efektem działania ziela złocienia maruny jest zmniejszenie nasilenia lub całkowite zniesienie dolegliwości bólowych w przypadku migreny, a także uniknięcie nudności i wymiotów towarzyszących migrenowym bólom głowy. Dowiedziono, że stosowanie ziela złocienia maruny zmniejsza częstotliwość ataków migreny, jak i powoduje złagodzenie dolegliwości bólowych w trakcie ich przebiegu.  

Dawkowanie surowca według Światowej Organizacji Zdrowia w celu zapobiegania migrenom: doustnie dobowo stosuje się wyciąg zawierający 0,2-0,6 mg partenolidu. Jeśli chcemy zdecydować się na suplementację surowca w postaci sproszkowanego ziela w kapsułkach, wśród dostępnych preparatów warto wybierać te standaryzowane na obecność partenolidu. Według niektórych źródeł możliwe jest zastosowania świeżych liści z posiłkiem lub bezpośrednio po nim w ilości 1-3 liści raz lub dwa razy na dobę. Migrenicy rozważyć mogą wówczas obecność tej rośliny w przydomowym ogródku. Surowiec bywa również stosowany w postaci nalewek, świeżego soku czy naparu.  

Stosowanie ziela złocienia maruny nie jest zalecane kobietom w ciąży, jak i karmiącym piersią.   

Podsumowując, ziele złocienia maruny było stosowane od pokoleń w medynie ludowej, jak i tradycyjnej. Surowiec wydaje się skutecznym fitoterapeutykiem w przypadku zapobiegania, jak i zmniejszenia nasilenia objawów migrenowych bólów głowy, co przypisuje się związkowi o nazwie partenolid. Można stosować go w postaci kapsułek, nalewek, naparu, świeżego soku, a także dodawać w formie świeżych liści do posiłku. Surowiec może być alternatywą dla leków syntetycznych i z powodzeniem można uprawiać go w przydomowym ogródku.

Przeczytaj również:
Migrena a ból głowy – jak rozpoznać różnicę?
Jak leczyć migrenę?
Ból głowy – jak się go pozbyć?
Sprawdzone sposoby na ból głowy w ciąży

Źródła: 

  • Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  • Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  • Pareek A, Suthar M, Rathore GS, Bansal V., Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review., Pharmacogn Rev. 2011 Jan;5(9):103-10. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak leczyć migrenę w ciąży?

Leczenie migreny w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Istnieją preparaty przeciwmigrenowe, które są bezpieczne dla płodu, jednak to produkty dostępne…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Złocień maruna

Preparaty przynoszące ulgę w bólu

Czytaj także
27 kwietnia 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
26 kwietnia 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
10 lutego 2021 mgr farm. Monika Cichocka
08 grudnia 2020 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
07 grudnia 2020 mgr farm. Karolina Kochańska
09 marca 2020 Michał Frynas
13 grudnia 2019 mgr Izabela Skowrońska
06 listopada 2019 mgr farm. Marta Grabowska
23 października 2019 mgr farm. Marta Grabowska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)