Popularne
Pyrantelum 250mg, 3 tabletki
Popularne

Pyrantelum 250mg, 3 tabletki

12,99 Cena brutto
Wysyłamy w 1 dzień roboczy
Dostępny

Rodzaj: Lek

Producent: POLPHARMA

Grupa: Popularne

Pyrantelum 250mg, 3 tabletki - opis produktu

Pyrantelum Polpharma jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami - robakami obłymi typu nicieni barwy białej. Lek ten działa na mięśnie pasożytów jelitowych. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych jelit. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach. Substancją czynną leku jest pyrantel.

Wskazania: owsica. Warunkiem zastosowania leku jest stwierdzenie występowania owsików w kale i (lub) okolicy odbytu. 

Skład: substancją czynną leku jest pyrantel. 1 tabletka zawiera 250mg pyrantelu w postaci embonianu pyrantelu. Pozostałe składniki leku to: skrobia ziemniaczana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, etyloceluloza, magnezu stearynian, aromat pomarańczowy.

Działanie: przeciwpasożytnicze.

Dawkowanie: w zależności od masy ciała pacjenta: 17-28kg 1 tabletka, 29-39kg 1,5 tabletki, 40-50kg 2 tabletki, 51-62kg 2,5 tabletki, 63-75kg 3 tabletki, dorośli o masie ciała powyżej 75kg 4 tabletki. Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Lek stosuje się doustnie w czasie lub po posiłku popijając wodą. Przed połknięciem tabletkę należy bardzo dokładnie rozgryźć lub rozkruszyć. Lek stosuje się doustnie w czasie posiłku popijając wodą. Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Po upływie 14 dni od zakończenia leczenia należy wykonać kontrolne badania parazytologiczne. 

Przeciwwskazania: nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, podczas przyjmowania piperazyny, w trakcie leczenia miastenii. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia. Nie zaleca się stosowania kobietom w ciąży i karmiącym piersią (jeśli leczenie jest konieczne, należy skontaktować się z lekarzem). Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby powinni przed przyjęciem leku skontaktować się z lekarzem.

Przechowywanie: lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Działania niepożądane: jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Po zastosowaniu leku działania niepożądane nie występują często i przemijają po przerwaniu leczenia. Działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): nudności, wymioty, bóle i skurcze żołądka, biegunki, brak łaknienia, bóle głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność, wysypka, osłabienie, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz (enzymów określających czynność wątroby). Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): parcie na stolec, omamy z dezorientacją, parestezje (uczucie drętwienia, mrowienia w kończynach), gorączka, zaburzenia słuchu.

Interakcje: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Lek może zwiększać stężenie teofiliny (stosowana w leczeniu astmy oskrzelowej) w osoczu. Leku nie należy stosować jednocześnie z piperazyną, gdyż działanie obu leków może ulec osłabieniu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem stosowania leku Pyrantelum Polpharma należy omówić to z lekarzem jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby; jeśli pacjent jest niedożywiony lub ma niedokrwistość (anemię). Jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą pacjenta aktualnie lub są związane z sytuacjami występującymi w przeszłości, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Polpharma w okresie ciąży. Jeśli leczenie jest konieczne,
należy skontaktować się z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny:
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nastąpiła zmiana kategorii dostępności produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza (RX) na produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza (OTC). Na opakowaniu leku może znajdować się opis świadczący o dostępności leku na receptę.