Zamówienie wysyłamy w 4-5 dni roboczych
Kategorie

Pyrantelum Medana, 250 mg/ 5ml, zawiesina doustna, 15 ml

Cena
11,99 zł
Produkt dostępny
Zamówienie wysyłamy w 4-5 dni roboczych

Opis produktu

Pyrantelum Medana jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami - robakami obłymi typu nicieni barwy białej. Lek ten działa na mięśnie pasożytów jelitowych. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych jelit. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach. Substancją czynną leku jest pyrantel. 

Wskazania

Owsica (warunkiem zastosowania leku jest stwierdzenie występowania owsików w kale i (lub) okolicy odbytu); dla dzieci od 2 lat i osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest pyrantel. 5ml zawiesiny doustnej zawiera 250mg pyrantelu (w postaci pyrantelu embonianu). Pozostałe składniki to: sodu benzoesan (E211), karmeloza sodowa, sorbitol 70% (E 420), glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Działanie

Przeciwpasożytnicze. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów jelit. Lek działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach.

Dawkowanie

Zalecana dawka u dorosłych i dzieci od 2 lat o masie ciała od 11kg: to 11mg/kg mc. jednorazowo. Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Lek przyjmuje się doustnie, w trakcie lub niezależnie od posiłku. Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny.

Dawkowanie w zależności od masy ciała:
- 11-16kg: 2,5ml (125mg),
- 17-28kg: 5,0ml (250mg),
- 29-39kg: 7,5ml (357mg),
- 40-50kg: 10ml (500mg),
- 51-62kg: 12,5ml (625mg),
- 63-75kg: 15ml (750mg),
- dorośli o masie ciała > 75kg: 20ml (1000mg).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby powinni przed przyjęciem leku skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić mniejszą dawkę, gdyż lek może niekorzystnie wpływać na wątrobę. Do opakowania dołączona jest miarka z podziałką, ułatwiająca dawkowania. Lek należy przyjmować w czasie lub niezależnie od posiłku. Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny. Nie ma konieczności stosowania środków przeczyszczających przed podaniem leku. 

 

Przeciwwskazania

Leku nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na pyrantel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Jeśli pacjent przyjmuje piperazynę lub jest w trakcie leczenia miastenii (choroba mięśni szkieletowych).

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Po otwarciu lek można przechowywać przez 21 dni.

Działania niepożądane

Nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, senność lub bezsenność. Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Lek może zwiększać stężenie teofiliny (stosowana w leczeniu astmy oskrzelowej) w osoczu. Leku nie należy stosować jednocześnie z piperazyną, gdyż działanie obu leków może ulec osłabieniu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Pyrantelum Medana należy omówić to z lekarzem gdy dziecko jest w wieku poniżej 2 lat, jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby, jeśli pacjent jest niedożywiony lub ma niedokrwistość (anemię). Jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą pacjenta aktualnie lub są związane z sytuacjami występującymi w przeszłości, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Medana w okresie ciąży. Jeśli leczenie jest konieczne, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Medana u kobiet karmiących piersią. Jeśli leczenie produktem jest konieczne, należy w tym czasie zaprzestać karmienia piersią.

Podmiot odpowiedzialny

Medana Pharma SA
ul. Władysława Łokietka 10
98-200 Sieradz

Dodatkowe informacje

Nastąpiła zmiana kategorii dostępności produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza (RX) na produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza (OTC). Na opakowaniu leku może znajdować się opis świadczący o dostępności leku na receptę.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.